Szukając punktu zaczepienia

W Chinach przybywa mniej niż 100 przypadków zachorowań dziennie i władze w Pekinie rozważają poluzowanie restrykcji dotyczących przemieszczania się w Wuhan - epicentrum epidemii. Ale uwaga już jakiś czas temu przerzucona została na gospodarki rozwinięte, gdzie przypadków zachorowań przybywa lawinowo. Całe Włochy zostały objęte nakazem ograniczonego poruszania się, a inwestorzy ekstrapolują obawy na resztę Europy. W USA nie brakuje krytyki za niedostateczne zarządzanie kryzysowe. Im więcej pojawi się restrykcji, tym większy będzie to pretekst do podsycania awersji do ryzyka. Wciąż nic nie słychać o planach skoordynowanych działań rządów i banków centralnych, choć głośne apele o kolejne obniżki stóp procentowych są równoważone przez komentarze, że banki powinny przede wszystkim zadbać o bezpośrednie wsparcie płynnościowe. Po drugie polityka monetarna nie jest najlepszym remedium na szok dla aktywności gospodarczej – tutaj większe pole do popisu ma polityka fiskalna. Z resztą jak pokazała zeszłotygodniowa decyzja Fed, nawet cięcie znienacka o 50 pb może nie przynieść spokoju na rynki, jeśli zostanie odebrane jako działanie niewystarczające.
A nie ma gwarancji, czy cokolwiek po stronie skoordynowanej akcji banków centralnych rynki potraktują jako środki wystarczające. Stąd wydaje się, że Fed poczeka z decyzją o cięciu do zaplanowanego posiedzenia w przyszłym tygodniu i nie będzie potęgował zamieszania. USD odbija dziś, gdyż wczoraj rynek agresywnie dyskontował ruch ze strony Fed. Wstrzymanie do 18 marca nie ratuje za bardzo dolara, jeśli rynek będzie podtrzymywał oczekiwania na sprowadzenie stóp procentowych do zera. W międzyczasie jednak czeka nas decyzja EBC, gdzie jakaś forma luzowania musi nastąpić (cięcie stóp procentowych, programy pożyczkowe, wzmocnienie QE). Będzie to tworzyć dodatkowy zamęt na EUR/USD. USD/JPY odbija dziś w ślad za rynkiem akcji i skokiem rentowności długu USA, ale jeśli Wall Street ponownie wpadnie w panikę, ucieczka w jena wróci. We wtorek stabilizatorem jest zapowiedź prezydenta USA Trumpa, że administracja szykuje obniżkę podatku od wynagrodzeń i „znaczną ulgę” dla dotkniętych branż. Nikt jednak nie wie, jaki sukces nowy pakiet gospodarczy odniesie w stabilizacji aktywności gospodarczej i czy rynek akcji już poprawnie dyskontuje nową rzeczywistość. Wysoka zmienność jest świadectwem niepewności i wraz z postępami epidemii należy liczyć się z silnymi ruchami w obu kierunkach.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne