Starter Oanda TMS 07 II

Flesz   •   07-02-2025 07:31
Czwartek na Wall Street dominowała konsolidacja przed dzisiejszym raportem o zatrudnieniu. Dow Jones stracił -0,3 proc., SP500 zyskał 0,4 proc. a Nasdaq urósł o 0,5 proc. W Europie DAX zyskał 1,5 proc. i tym samym wyznaczył nowe historyczne rekordy. Imponujący wynik zanotowały indeksy z GPW. WIG20 urósł o 2,74 proc. i znalazł się najwyżej od początku września 2024 roku. Rentowności amerykańskich obligacji umiarkowanie podniosły się na całej krzywej dochodowości. Dolar amerykański utrzymał swoją wycenę, kurs EUR/USD zamknął dzień w okolicy 1,0380. Złoto oraz ropa WTI straciły 0,4 proc. BoE obniżył stopy procentowe o 25 pb zgodnie z oczekiwaniami.
Starter  Oanda TMS 04 II

Wczoraj Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent oświadczył, że polityka silnego dolara pozostaje w pełni nienaruszona pod rządami Donalda Trumpa. Stwierdził również, że administracja Białego Domu chce silnego USD oraz nie chce  aby inne kraje osłabiały swojej waluty i w ten sposób żeby manipulowały warunkami handlowymi.

Dziś w centrum uwagi znajdzie się raport NFP za styczeń. Prognoza sugeruje wzrost zatrudnienia o 175 tys. wobec 256 tys. w poprzednim miesiącu. Oraz stabilizację stopy bezrobocia na poziomie 4,1 proc.  Dodatkowo Biuro Spisu Powszechnego USA w grudniu 2024 roku skorygowało dane o wzroście populacji o 8 mln w okresie od lipca 2021 do lipca 2024 roku. W przeciągu roku do lipca 2024 roku liczba ludności netto urosła o 3,3 mln co jest najwyższym wynikiem od wielu lat. Zatem grudniowy wynik NFP może ulec znaczącym rewizjom.

Kurs EURUSD była wczoraj stabilny. Po spadku do 1,0360 ponownie urósł w stronę 1,0390 i aktualnie znajduje się tuż poniżej 1,0380. Kurs USD/JPY spadł o 120 pipsów do 151,40.

Złotu zanotował dobrą sesję i zyskał na wartości. Para EUR/PLN wyznaczyła dzienne minima tuż poniżej 4,19 a USD/PLN po początkowym wzroście w okolice 4,06 obniżyła się do 4,0350 i aktualnie jest przy 4,045.

Kontrakty Fed Funds Futures wskazują na oczekiwane cięcie stóp proc. o 26 pb do lipca 2025 roku oraz łącznie zakładają redukcję o 44 pb w całym bieżącym roku.

 Rentowność 2-letnich obligacji rządu USA urosła o 2,5 pb do poziomu 4,21 proc. a 10-letnich o 2 pb do 4,43 proc.

Ropa brent straciła 0,4 proc. (74,3 USD). Złoto także zostało przecenione o 0,4 proc. do poziomu 2856 USD za uncję trojańską.

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za tydzień zakończony 1 lutego: 219 tys. (prognoza 213 tys.) wobec 208 tys. wcześniej.

Bank Anglii ogłosił decyzję w sprawie polityki monetarnej na luty 2025 roku, obniżając stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4.50%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Była to jednogłośna decyzja, ponieważ wszystkich dziewięciu członków komitetu zagłosowało za obniżką, mimo wcześniejszych prognoz wskazujących na możliwy wynik 8-1. Głównym powodem luzowania polityki pieniężnej jest spadająca inflacja, choć nadal utrzymuje się ona na podwyższonym poziomie. Funt osłabił się. Notowania GBP/USD po spadku do 1,2375 z 1,2500  w drugiej części dnia wróciły do 1,2450 i obecnie są na poziomie 1,2425.

W styczniu 2025 roku wskaźnik PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego spadł do 48.1, znacznie poniżej oczekiwanych 53.4 i grudniowego wyniku 53.3. Jest to pierwszy od niemal roku spadek aktywności w branży, co sygnalizuje powrót do fazy kontrakcji. Osłabienie sektora wynika przede wszystkim z opóźnień w podejmowaniu decyzji dotyczących dużych projektów, ogólnej niepewności gospodarczej ograniczającej skłonność do inwestycji oraz wysokich kosztów finansowania i utrudnionego dostępu do kredytów.

Gorszy wynik sprzedaży detalicznej w strefie euro (-0,2 proc.) wynikał m.in. ze spadku żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych. Zostało to zrekompensowane poprzez wzrost produktów nieżywnościowych oraz paliwa samochodowego. W ujęciu rok do roku dynamika zwyżki wyniosła 1,9 proc. i okazała się minimalnie niższa od konsensusu (2 proc.).

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.