Start Wall Street: Sezon wyników rozpoczęty

Flesz   •   15-07-2025 15:38
We wtorek, 15 lipca 2025 roku, globalne rynki finansowe i inwestorzy skoncentrowali uwagę na danych inflacyjnych z USA, wynikach dużych banków oraz doniesieniach ze spółek technologicznych i sektorów energetycznych. Najnowsze informacje rysują obraz umiarkowanej presji inflacyjnej, pozytywnego sentymentu wokół dużych firm technologicznych oraz rosnącej niepewności związanej z polityką handlową USA.
Start Wall Street: Sezon wyników rozpoczęty

W Stanach Zjednoczonych inflacja konsumencka (CPI) wzrosła w czerwcu o 2,7% w ujęciu rocznym, osiągając najwyższy poziom od lutego. Miesięczna dynamika wyniosła 0,3%, a inflacja bazowa – po wyłączeniu cen żywności i energii – wzrosła o 2,9% r/r i 0,2% m/m. Wzrosty cen koncentrowały się wokół żywności, energii oraz kosztów mieszkalnictwa. Ekonomiści zauważają, że inflacja może częściowo odzwierciedlać skutki ceł wprowadzanych przez administrację prezydenta Donalda Trumpa, co może skomplikować perspektywy dla polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej.

Pomimo wzrostu inflacji, rynki akcji zareagowały optymistycznie. Nasdaq 100 zyskał 0,77%, S&P 500 wzrósł o 0,47%, a Dow Jones pozostał blisko poziomu z poprzedniej sesji. W centrum uwagi znalazły się również spółki technologiczne – akcje Nvidii poszły w górę o ponad 4% w handlu przedsesyjnym po ogłoszeniu wznowienia sprzedaży chipów H20 do Chin, co postrzegane jest jako sygnał złagodzenia polityki eksportowej USA wobec Pekinu.

W sektorze finansowym JPMorgan Chase ogłosił przychody na poziomie 44,9 mld USD i zysk netto w wysokości 15 mld USD za II kwartał 2025 roku, co oznacza spadki odpowiednio o 11% i 17% rok do roku. Mimo to inwestorzy zareagowali pozytywnie – akcje banku zyskały 0,8% w pre-markecie. Wells Fargo zanotował stabilne przychody i wzrost EPS o ponad 20%, jednak obniżona prognoza dochodu odsetkowego wywołała spadek kursu akcji o 1,4%. Google ogłosiło ambitny plan inwestycyjny o wartości 25 mld USD, z czego 3 mld USD ma zostać przeznaczone na modernizację dwóch elektrowni wodnych. Inwestycje mają objąć infrastrukturę centrów danych i sztucznej inteligencji w USA, głównie w Pensylwanii, co wpisuje się w szerszy trend ekspansji technologicznej i transformacji energetycznej.

Na arenie międzynarodowej rosną napięcia handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. UE zapowiedziała, że przed planowanym na 1 sierpnia wprowadzeniem 30-procentowych taryf przez USA nie podejmie działań odwetowych, ale jednocześnie przygotowuje pakiet kontrceł o wartości 72 mld euro, w razie braku porozumienia. W Kanadzie inflacja wzrosła w czerwcu do 1,9% r/r, głównie za sprawą drożejących usług, żywności i mieszkań. Tymczasem OPEC w swoim lipcowym raporcie podtrzymał prognozy globalnego wzrostu gospodarczego – 2,9% w 2025 roku i 3,1% w 2026 – oraz wzrostu światowego popytu na ropę naftową o 1,3 mln baryłek dziennie w obu latach. Największy udział we wzroście zapotrzebowania mają nadal paliwa transportowe.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.