Start Wall Street: rynek pracy USA poniżej oczekiwań, SP500 na ATH

Flesz   •   04-12-2024 15:41
Na rynku pracy w USA według raportu ADP w listopadzie przybyło 146 tys. miejsc pracy, co jest wynikiem poniżej oczekiwań. Największy wzrost zanotowały duże firmy (+120 tys.), a roczny wzrost wynagrodzeń wyniósł 4.8% dla pracowników pozostających w pracy i 7.2% dla zmieniających pracę. SP500 znów na ATH wraz z otwarciem giełdy na Wall Street, zyskując 0.33% względem wczorajszego zamknięcia. Dow Jones zyskuje 0.44%, a NASDAQ100 ponad 0.68%. Rentowność obligacji amerykańskich rośnie do poziomu 4.269%. EURUSD jest na poziomie 1.0487.
Start Wall Street: rynek pracy USA poniżej oczekiwań, SP500 na ATH

General Motors ogłosiło restrukturyzację wspólnego przedsięwzięcia z chińskim SAIC Motor Corp., co wiąże się z kosztami w wysokości 4.5 mld USD. W IV kwartale firma poniesie odpisy z tytułu utraty wartości aktywów na poziomie 2.6–2.9 mld USD oraz dodatkowe 2.7 mld USD na restrukturyzację. Koszty te będą miały charakter niegotówkowy i zostaną ujęte jako "specjalne" w raportach EBIT. Tymczasem CEO UnitedHealthcare, Brian Thompson, został tragicznie zastrzelony w Nowym Jorku, a policja bada sprawę jako zaplanowany atak.

Akcje Apple osiągnęły nowy 52-tygodniowy rekord, zamykając wtorkową sesję na poziomie 242.65 USD, co oznacza wzrost o 1.3%. Był to najlepszy trzydniowy wynik spółki od 10 października, z łącznym wzrostem wynoszącym 3.3%. Według Dana Ivesa z Wedbush, iPhone 16 zapoczątkuje „supercykl” sprzedaży, a prognozowana sprzedaż w 2025 roku ma wynieść 90.0 milionów sztuk, co może przyczynić się do wzrostu kapitalizacji Apple do 4.0 bilionów USD. IDC przewiduje, że smartfony z funkcjami AI będą stanowić 70.0% rynku do 2028 roku, co dodatkowo wspiera pozycję Apple. Fundusz Bridgewater Associates zwiększył swoje udziały w Apple, co świadczy o zaufaniu inwestorów do stabilności i potencjału wzrostu firmy. Plany wprowadzenia składanego iPhone’a do 2026 roku mogą również przyczynić się do dalszego umocnienia pozycji rynkowej. Analitycy nadal oceniają Apple pozytywnie, a konsensus to rekomendacja „Kupuj” z najwyższym celem cenowym na poziomie 300.0 USD. Średnia prognoza cenowa wynosi 262.67 USD, co wskazuje na potencjalny wzrost o 8.3% względem obecnych poziomów. Apple, mimo umiarkowanego wzrostu sprzedaży iPhone’ów w krótkim terminie, pozostaje liderem rynku, a długoterminowe inwestycje w AI i nowe technologie, mogą znacząco zwiększyć przychody i umocnić pozycję firmy na rynku.

W kwestii polityki monetarnej Alberto Musalem z Fed zasugerował możliwość spowolnienia lub wstrzymania procesu obniżania stóp procentowych, w związku z prognozowanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego w USA. Z kolei Christine Lagarde z Europejskiego Banku Centralnego przewiduje przejściowy wzrost inflacji w IV kwartale, ale spodziewa się powrotu do celu inflacyjnego w 2025 roku, jednocześnie ostrzegając przed zagrożeniami geopolitycznymi dla gospodarki strefy euro.Z kolei kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, stanowczo wykluczył możliwość wysyłania niemieckich żołnierzy na Ukrainę zarówno w czasie wojny, jak i w misjach pokojowych po konflikcie.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.