Start Wall Street: płaskie otwarcie indeksów

Wczorajsze komentarze Neel Kashkariego, prezesa Fed z Minneapolis sugerują, że nie należy przesadzać z reakcją na jeden raport o zatrudnieniu. Wg niego należy poczekać na kolejne ich zestaw aby móc powiedzieć coś więcej. Przyszłotygodniowa publikacja CPI w pewnym stopniu zilustruje czy inflacja zmierza we właściwym kierunku. Jego zdaniem ogłaszanie końca podwyżek stóp na tym etapie byłoby przedwczesne. Kashkari preferuje raczej nadmierne zacieśnianie niż robienie zbyt mało. Przedstawiciel Rezerwy Federalnej wspomniał o swoich obawach, że inflacja może ponownie wzrosnąć. Dziś w wywiadzie w telewizji Bloomberg jego słowa brzmiały podobnie.
We wrześniu br. deficyt w handlu zagranicznym USA wyniósł -61,5 mld USD wobec -58,7 mld USD w poprzednim miesiącu i oczekiwań na poziomie -60 mld USD. Eksport USA wyniósł we wrześniu br. 261,1 mld USD wobec 255,4 mld USD miesiąc wcześniej, zaś import osiągnął poziom 322,7 mld USD wobec 314,1 mld USD w sierpniu br.
Roczna dynamika PPI w strefie euro spadła we wrześniu do poziomu -12,4 proc. z -11.5 proc. w sierpniu br. Ekonomiści oczekiwali nieco większego spadku do poziomu -12,5 proc. Roczna dynamika PPI była w strefie euro była najniższa od początku lat 80-tych ubiegłego wieku, od kiedy dostępne są takie dane.
Produkcja przemysłowa w Niemczech była we wrześniu br. niższa niż rok wcześniej o 3,7 proc (dane skorygowane o liczbę dni roboczych). W sierpniu br. ta dynamika wynosiła -1,9 proc., a ekonomiści oczekiwali spadku do poziomu -2,7 proc. Wrześniowa roczna dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech była najniższa od marca 2022 roku.
Dane z Chin na temat handlu zagranicznego, które zostały opublikowane dziś nad ranem wskazały spadek eksportu o 6,4 proc. w relacji rok do roku (oczekiwano wyniku -3,3 proc.). Z kolei import urósł o 3 proc. r/r (prognoza -4,8 proc.) co świadczy o silnym popycie wewnętrznym. Bilans handlu zagranicznego Państwa Środka wyniósł w październiku 56,53 mld.
Ceny ropy naftowej spadły we wtorek, oddając większość poniedziałkowych zysków, co było pokłosiem mieszanych danych na temat handlu zagranicznego Chin, drugiego co do wielkości konsumenta surowca na świecie. Wzmogły się obawy o popyt w okresie zimy. zrównoważyły wpływ Arabii Saudyjskiej i Rosji na rozszerzenie cięć wydobycia. WTI oraz brent w poniedziałek lekko zyskiwały na skutek informacji, że Arabia Saudyjska oraz Rosja potwierdzają swojej zobowiązania do dodatkowych dobrowolnych cięć dostaw ropy do końca roku.
RBA podniósł koszt pieniądza o 25 punktów bazowych do poziomu 4,35 proc. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Na skutek tych wydarzeń dolar australijski osłabił się. Para AUD/USD spadła do 0,6430. Wycena rynkowa był dość ostrożna bowiem prawdopodobieństwo podwyżki na dzisiejszym posiedzeniu wynosiło jedynie ok. 59 proc. Rentowności australijskich obligacji skarbowych również spadły.
W Europie dzisiesza sesja jest lekko negatywna. DAX jest „pod kreską 0,1 proc., CAC40 zniżkuje o 0,42 proc. a FTSE100 znajduje się blisko poziomu otwarcia. Na GPW dominuje „czerwień”. WIG20 traci 0,8 proc. a WIG 0,94 proc.
Złoty traci względem dolara. Kurs USD/PLN zbliża się do 4,18. Notowania EUR/PLN są stabilne i wskazują 4,4580. Już jutro decyzja RPP w sprawie stóp procentowych.
Cena bitcoina spada o 0,85 proc. i osiąga wartość 34 830 USD.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne