Start Wall Street: Metale szlachetne i krypto zyskują

Flesz   •   21-07-2025 15:56
Indeks Dow Jones zyskał na starcie 0.18%, Nasdaq 100 wzrósł o 0.29%, a S&P 500 o 0.22%. Optymizm inwestorów związany był z oczekiwaniami na publikację wyników kwartalnych spółek technologicznych, w tym Alphabet (Google) i Tesli, które poznamy w środę po sesji. Verizon opublikował wyniki finansowe za drugi kwartał 2025 roku, które okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych. Przychody operacyjne spółki wzrosły o 5,2% rok do roku, osiągając poziom 34,5 miliarda USD. Zysk netto wyniósł 5,1 miliarda USD, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zysk na akcję (EPS, w ujęciu rozwodnionym) wzrósł z 1,09 USD do 1,18 USD. Przychody z usług bezprzewodowych wyniosły 20,9 miliarda USD, co stanowi wzrost o 2,2%.
Start Wall Street: Metale szlachetne i krypto zyskują

W Kanadzie Indeks Cen Produktów Przemysłowych (IPPI) wzrósł w ciągu miesiąca o 0,4%. Głównymi motorami tego wzrostu były drożejące metale nieżelazne, napędzane przez rekordowe ceny platyny, a także kontynuacja wzrostu cen mięsa (zwłaszcza drobiu i wołowiny) w związku z silnym popytem u progu lata. Po trzech miesiącach spadków, do wzrostów powróciły również produkty energetyczne. Znacznie silniejszy wzrost odnotowano w przypadku Indeksu Cen Surowców (RMPI), który podskoczył o 2,7% w ciągu miesiąca. Ten gwałtowny ruch był przede wszystkim skutkiem wzrostu cen ropy naftowej o blisko 7%, wywołanego obawami o dostawy w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Między 14 a 20 lipca firma MicroStrategy, działająca pod marką Strategy, dokonała zakupu 6 220 Bitcoinów po średniej cenie 118 940 USD za sztukę, co oznacza łączną inwestycję na poziomie 739.8 mln USD. Transakcja została sfinansowana głównie poprzez emisję 1 636 373 akcji zwykłych, z której spółka pozyskała 736.4 mln USD. Dodatkowe środki pochodziły z emisji akcji w ramach programu At-The-Market (ATM), obejmującego serie STRK, STRF i STRD. Po tej operacji całkowity stan posiadania Bitcoinów przez MicroStrategy wzrósł do 607 770 jednostek. Średni koszt zakupu jednego Bitcoina w portfelu spółki wynosi obecnie około 71 756 USD, co przekłada się na łączną wartość aktywów cyfrowych na poziomie 43.61 mld USD. Z kolei Trump Media posiada obecnie około 2 mld USD w Bitcoinach i aktywach powiązanych z tą kryptowalutą, co stanowi dwie trzecie jej płynnych aktywów. Firma planuje dalsze inwestycje w cyfrowe aktywa. Natomiast firma Dell Technologies padła ofiarą cyberataku przeprowadzonego przez grupę „World Leaks”, która uzyskała dostęp do firmowego centrum demonstracyjnego. Dell zapewnia, że nie doszło do naruszenia danych klientów ani informacji wrażliwych.

Na rynku surowców odnotowano wzrosty cen metali szlachetnych. Złoto podrożało o 1.02%, osiągając wartość 3 384.13 USD za uncję, srebro wzrosło o 1.05%, a pallad o 0.93%. Jedynie platyna zanotowała spadek o 1.32%. Zmiany te wynikają z rosnących napięć handlowych oraz zapowiedzi nowych taryf celnych ze strony USA. W kontekście polityki handlowej sekretarz handlu USA, Howard Lutnick, ogłosił, że 1 sierpnia to ostateczny termin wdrożenia nowych ceł. Stawka bazowa wyniesie 10%, a 25% wymiany handlowej nie objętej umową USMCA zostanie obciążone dodatkowymi cłami. Lutnick wyraził także nadzieję na szybkie zawarcie porozumienia handlowego z Unią Europejską.

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła ustawę GENIUS, która ustanawia ramy regulacyjne dla stablecoinów – kryptowalut powiązanych z wartością tradycyjnych walut fiducjarnych. Już dzień po głosowaniu ustawę podpisał prezydent Donald Trump, co oznacza szybkie nadanie jej mocy prawnej. Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Paul S. Atkins, określił nowe prawo mianem „kamienia milowego” w regulacji rynku kryptowalut. Jego zdaniem przyjęcie ustawy jest wyraźnym sygnałem, że rząd USA daje kryptowalutom, w tym Bitcoinowi, swoiste „zielone światło”.  W swojej wypowiedzi Atkins podkreślił także szczególne znaczenie Ethereum, które – według niego – nie stanowi papieru wartościowego, ale pełni kluczową rolę w ekosystemie aktywów cyfrowych. Docenił również rosnące zainteresowanie inwestorów i instytucji tym segmentem rynku. Ustawa GENIUS może znacząco wpłynąć na poprawę przejrzystości i stabilności sektora kryptowalut, jednocześnie wzmacniając jego legitymizację w oczach państwowych regulatorów i podmiotów finansowych. Ether zyskuje dziś ponad 8.25% i wyceniane jest na poziomie 3819 USD za coina.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.