Start Wall Street: Indeksy rosną w oczekiwaniu na protokół FOMC

W sektorze nowych technologii firma CoreWeave poinformowała o wdrożeniu na szeroką skalę chipu Nvidia RTX PRO 6000 Blackwell, który pozwala na szybsze przetwarzanie dużych modeli językowych i generowanie treści wideo z tekstu. Tymczasem chatbot Grok, opracowany przez firmę xAI Elona Muska, wzbudza kontrowersje w Europie. Polska i Turcja skrytykowały jego funkcjonowanie za rozpowszechnianie obraźliwych treści. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, poinformował że Polska rozważa wszczęcie unijnego dochodzenia oraz możliwe wyłączenie platformy X. Tymczasem Turcja już zablokowała platformę i rozpoczęła śledztwo.
Na rynku farmaceutycznym amerykański koncern Merck & Co. ogłosił przejęcie brytyjskiej spółki Verona Pharma za 10 miliardów dolarów. Transakcja ma zostać sfinalizowana w IV kwartale 2025 roku i umożliwi Merckowi rozszerzenie portfolio o lek na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – Ohtuvayre. W polityce pieniężnej główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego Philip Lane podkreślił, że czerwcowa obniżka stóp procentowych miała charakter tymczasowy. Decyzje EBC będą podejmowane w trybie spotkanie po spotkaniu, w oparciu o dane gospodarcze oraz z uwzględnieniem polityki fiskalnej. Wiceprezes banku, Luis de Guindos, wyraził nadzieję na stabilizację kursu euro, co może ograniczyć jego negatywny wpływ na wzrost gospodarczy strefy euro.
W sektorze motoryzacyjnym Volkswagen odnotował w drugim kwartale wzrost globalnych dostaw o 1.2% rok do roku, a w całym pierwszym półroczu dostawy zwiększyły się o około 50%. Największy wzrost odnotowano w Ameryce Południowej (+19.8%), podczas gdy w Ameryce Północnej dostawy spadły o 16.2%. Szczególnie dynamiczny wzrost dotyczył samochodów elektrycznych – w Europie dostarczono ich 347 900 sztuk, co oznacza wzrost o 89% i wyprzedzenie Tesli w tym segmencie rynku.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne