Start sesji w Europie: historyczne rekordy głównych indeksów rynków akcji w Holandii, Rumunii i na Węgrzech; najniższy od 2008 roku kurs JPY/PLN; silny spadek kursu BTC/USD

Flesz   •   05-07-2024 11:21
Początek piątkowych notowań na europejskich rynkach akcji przyniósł stał pod znakiem dominacji wzrostów głównych indeksów (niemiecki DAX +0,87 proc., francuski CAC 40 +0,31 proc. ok. godz. 10:25). Brytyjski FTSE 250 (+1,17 proc. ok. godz. 10:41) był dziś najwyżej od ponad 2 lat. Zwracały dziś rano ok. godz. 10:30 uwagę również historyczne rekordy holenderskiego AEX Index (+0,42 proc.), węgierskiego BUX-a (-0,32 proc.) i rumuńskiego BET Index (+0,14 proc.).
Start sesji w Europie: historyczne rekordy głównych indeksów rynków akcji w Holandii, Rumunii i na Węgrzech; najniższy od 2008 roku kurs JPY/PLN; silny spadek kursu BTC/USD

Na rynku akcji GPW główne indeksy rynku akcji notowaly ok. godz. 10:36 kosmetyczne zmiany (WIG +0,04 proc., WIG-20 +0,02 proc., mWIG-40 +0,16 proc., sWIG-80 +0,04 proc.). 

Podobnie było ok. godz. 10:39 w przypadku NCIndex (-0,01 proc.). 

Indeksy sektorowa GPW nie wykazywały w piątek ok. godz. 10:40 jakiejś dominującej tendencji. Najwsilniejszy wzrost notował WIG-Gry (+1,36 proc.), zaś najsilniej spadał WIG-Paliwa (-0,99 proc.). 

Na europejskim rynku 10-letnich obligacji skarbowych dominowały w piątek ok. godz.10:58 spadki rentowności (niemieckich 2,695 proc., francuskich 3,257 proc.). 

Rentowność 10-latek polskiego rządu próbowała dziś przełamać w górę opadającą linię oporu poprowadzoną przez jej lokalne maksima z kwietnia, maja i czerwca br, ale ok. godz. 10:37 proc. początkowy wzrost został zredokowany (5,81 proc.). 

Symbolicznie spadały dziś ok. godz. 11:03 ceny kontraktów na ropę naftową (WTI na NYMEX -0,14 proc., Brent na ICE -0,08 proc.). Nieco silniej - o 0,63 proc. - taniały wtedy notowane na NYMEX-ie kontrakty na gaz ziemny.

Drożały dziś ok. godz. 11:05 metale szlachetne (złoto +0,39 proc., srebro +0,67 proc., platyna +0,61 proc., pallad +0,78 proc.) i miedź (+1,2 proc.). 

Lekko słabł dziś ok. godz. 11:07 amerykański dolar (EUR/USD +0,14 proc., USD/JPY -0,32 proc.). 

Kursy polskiego złotego względów walut zagranicznych był dziś ok. godz. 11:12 w miarę stabilny (EUR/PLN +0,03 proc., USD/PLN -0,13 proc.). 

Zwracał dziś rano uwagę najniższy od 2008 roku poziom kursu japońskiego jena względem polskiego złotego (+0,22 proc. ok. godz. 11:11). 

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który w marcu br. osiągnął swój najwyższy w historii poziom, dziś ok. godz. 11:15 spadał o 7,74 proc.

Otrzymaliśmy już dziś kolejną porcję danych makroekonomicznych z Europy. 

Roczna dynamika produkcji przemysłowe w Niemczech w maju br. niższa niż rok wcześniej (po wyrównaniu sezonowym) o 6,7 proc. W kwietniu ujemna dynamika roczna wynosiła tu -3,7 proc. 

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Szwecji była w maju br. niższa niż rok wcześniej o 2,9 proc. W kwietniu br. wyniosła -4,4 proc. i była najniższa od lipca ub.r.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Wojciech Białek
Wojciech Białek

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.