Srebro: 30 USD za uncję to tylko kwestia czasu

Specjalne   •   15-06-2021 12:45
Srebro od końca marca urosło o prawie 20 proc. Notowania nie zdołały jednak jeszcze wyrównać szczytu z lutego 2021 czy sierpnia 2020 r. Lokalnym, technicznym oporem jest 28,3 USD. Dopiero po sforsowaniu tego poziomu możemy myśleć o ataku na tegoroczne maksima.
Srebro: 30 USD za uncję to tylko kwestia czasu

Metal Focus już w kwietniu bardzo optymistycznie był nastawiony do rynku srebra prognozując popyt na surowiec. Aktualnie instytucja oczekuje wzrostu o 8 proc. do rekordowych 524 mln uncji. Szacunki pokazują, że wzrośnie o 7 proc. zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym i elektrycznym. Popyt będzie stymulowany w dalszym ciągu przez produkcję paneli fotowoltaicznych ale również ożywienie w branży motoryzacyjnej. Nie bez znaczenia jest również spodziewane duże zapotrzebowanie na domową elektronikę.

Na uwagę zasługuje silny import srebra do Chin, który w ostatnich czterech miesiącach wyniósł 1379 ton. To jeden z dowodów na silny przemysłowy popyt. To najlepszy wynik od trzech lat. Co prawda wzrost rok do roku wyniósł aż 40 proc. jednak wynik jest podbijany przez efekt bazy, która była w tamtym okresie po prostu bardzo niska ze względu na pandemię COVID-19. Z kolei popyt na biżuterię oraz sztućce może pokazać wartość dwucyfrową. Będzie jednak na poziomie nieco mniejszym niż przed pandemią.  W tym roku będzie popyt tego sektora ma wynieść odpowiednio 184,4 mln oraz 43 mln uncji. W przypadku srebrnych  sztabek i monet tu możemy spodziewać się dobrego wyniku, najlepszego od kilku lat. Prognozy pokazują aż 252,8 mln uncji. Popyt w całym 2021 roku ma być najwyższy od sześciu lat.

Globalny popyt i podaż srebra, źródło: Metal Focus

Wysoki popyt spotka się z wysoką podażą, która  wg szacunków Silver Institite ma wynieść 1056 mln uncji. Produkcja kopalni urośnie o 848 mln oz. Podaż złomu ma wynieść aż 196,2 mln uncji. Oznacza to, że fizyczny rynek srebra będzie w nadpodaży już szósty rok z rzędu. Nadwyżka będzie jednak znacząco niższa (23,3 mln uncji) w porównaniu do 2020 roku, kiedy to wynosiła ona ok 80,1 mln.

Po raz kolejny spodziewany jest silny popyt na srebro ze strony funduszy ETF, który to sektor nie jest zaliczany do fizycznego metalu. Napływ do tych produktów wyniesie ok 150 mln uncji. Na tle historycznym będzie to nadal wartość wysoka, w porównaniu do 2020 roku będzie jednak o połowę niższa. Od stycznia do końca maja napływy wyniosły 49 mln uncji, co daje 1/3 prognozowanej wartości.

Wielkość aktywów w produktach ETP replikujących srebro, źródło: Metal Focus

 

Dynamiczne ożywienie gospodarki po pandemicznym złamaniu, panujący trend w kierunku technologii przyjaznych dla klimatu to dwa czynniki, które powinny pobudzić popyt przemysłowy na metal. Z kolei popyt inwestycyjny powinien być wspierany tymi samymi czynnikami, które działają na rynek złota. Mowa tu oczywiście o ultra-luźnej polityce monetarnej prowadzonej przez kluczowe banki centralne i w konsekwencji utrzymujących się ujemnych realnych stóp procentowych. Wg naszej oceny to tylko kwestia czasu, kiedy srebro osiągnie poziom 30 USD na uncję.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.