Rynek boi się dominacji DeepSeek

Poranne   •   27-01-2025 09:18
W poniedziałkowy poranek widoczna jest znacząca przecena futures na amerykańskie indeksy. Kontrakt na SP500 traci ponad 1,5 proc. Na wykresie widoczna jest dość pokaźna spadkowa świeca. Układ sugeruje, że ostatnio ustanowione historyczne szczyty i nagłe „zejście” poniżej maksimów ustanowionych na początku grudnia 2024 r. może być swego rodzaju „pułapką na byki”. To jak na razie jedynie czyste spekulacje ale ostatnie doniesienia z Chin mogą być swego rodzaju pretekstem do większej korekty na amerykańskim rynku giełdowym. Technologiczny Nasdaq Composite zniżkuje o ponad 2,5 proc. Dolar lekko zyskuje a notowania EUR/USD w sposób umiarkowany spadają poniżej poziomu 1,05.
Rynek boi się dominacji DeepSeek

Głównym tematem ostatnich godzin jest postęp chińskiej firmy DeepSeek w dziedzinie sztucznej inteligencji. Firma ta wprowadziła na rynek darmowy, otwarto-źródłowy model AI, który stanowi silną konkurencję dla popularnego ChatGPT. To wywołuje obawy o dominację i wyceny amerykańskich firm technologicznych takich jak Nvidia oraz Broadcom. To stanowi główną przyczynę wyprzedaży na amerykańskim rynku kontraktów terminowych opartych o główne benchmarki giełdowe.

Rynek w tym tygodniu ma pełne ręce roboty. DO najbardziej obserwowanych tematów należy zaliczyć raporty kwartalne, które zostaną podane przez Microsoft, Teslę oraz Apple. Rezultaty tych gigantów mogą znacząco wpłynąć na nastroje na Wall Street.

Dodatkowo najbliższe dni będą zdominowane przez decyzje głównych banków centralnych. Otrzymamy pierwsze posiedzenia Fed oraz EBC, które mogą dostarczyć dalszych wskazówek dotyczących polityki monetarnej, postępu inflacji oraz potencjalnych wpływów taryfowych. Rezerwa Federalna z dużym prawdopodobieństwem pozostawi przedział fed funds rate bez zmian (4,25-4,5 proc.) natomiast oczekuje się, że EBC złagodzi parametry swojej polityki monetarnej.

Na nastroje wpływa także informacja dotycząca tego, że Donald Trump zagroził nałożeniem 25 proc. ceł na towary z Kolumbii. Negatywnym czynnikiem są również doniesienia o słabszych od prognoz wskaźnikach PMI dla chińskiej gospodarki za styczeń. Parametr dla przemysłu spadł poniżej granicznej bariery i wyniósł 49,1 pkt. a dla usług uplasował się niżej od szacunków i wyniósł 50,2 pkt. Pamiętajmy, że w tym tygodniu zaczyna się Chiński Nowy Rok – najważniejsze święto w kalendarzu Państwa Środka.  Zatem rok 2025 zaczyna się dość słabo dla azjatyckiego potentata. Po poprawie dynamiki wzrostu z IV kwartału, nowy rok zaczyna się od pogorszenia sytuacji. Na rynku rodzi się wątpliwość, czy wzrost gospodarczy Chinm może się ustabilizować po ostatnich pozytywnych sygnałach.

Pogorszenie nastrojów na rynkach powoduje, że złoty ulega deprecjacji, jak na razie umiarkowanej. Kurs pary EUR/PLN rośnie do 4,22 a USD/PLN powyżej 4,03.

Wykres CFD oparty o kontrakt futures na SP500, dane dzienne, źródło: Tradingview

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.