Raport rynkowy: Maj 2022

-
FED – największy ruch od 2000 roku
Docelowy przedział stopy fed funds wynosi aktualnie 0,75 – 1 proc. To pierwsza podwyżka o więcej niż zwyczajowe 25 pb od 2000 roku. Wg oświadczenia rynek może spodziewać się dalszych kroków zacieśniających politykę monetarną.
-
Gdzie szukać dołka na EUR/USD?
Główna para walutowa od 1,5 tygodnia znajduje się trendzie bocznym. Wcześniej jednak w ciągu zaledwie kilku dni spadła o ok. 3 figury (300 pipsów). W średnim i długim terminie dominuje trend spadkowy, który wynika w głównej mierze z pogłębiającej się dywergencji polityk monetarnych Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego. Teraz pytanie brzmi czy już przyszedł czas na korektę czy może jednak dołki zostaną pogłębione?
EUR/USD porusza się w trendzie bocznym pomiędzy poziomami 1,0620 a 1,0470. Wydaje się, że to jedynie przystanek przed kolejną falą spadkową. Ostatnio ponownie kurs odbił od dolnej bandy i jest aktualnie na 1,0550. Przełamanie dolnego ograniczenia powinno otworzyć drogę na 1,0350 (dołek z przełomu 2016 i 2017 roku). Nie należy jednak całkowicie wykluczać większej korekty wzrostowej, która mogłaby mieć szansę na realizację do poziomu 1,0770 po wcześniejszym przebiciu wspomnianego poziomu 1,0620.
- RPP działa konsekwentnie choć nieco łagodniej
Za nami kolejna podwyżka stóp procentowych w Polsce. Rynkowy konsensus zakładał wzrost o 100 punktów bazowych. Ostatecznie ruch okazał się nieco skromniejszy I wyniósł 75 pb. Rynek nie dostał odpowiedzi, dlaczego Rada zdecydowała się na skormniejszy ruch niż poprzednio (o 100 pb.). To nie zmienia faktu, że stopy procentowe w Polsce znajdują się na najwyższym poziomie od 2008 roku i wskazują wartość 5,25 proc. To z pewnością nie ostatnie słowo RPP. Dużo bedzie zależeć od tego, czy prognozowany przez NBP szczyt inflacji w czerwcu w rzeczywistości się zmaterializuje. Na wiele pytań odpowie równiez lipcowa projekcja inflacyjna.
- Rynek akcji w USA
W minionym miesiącu wydarzyła się w otoczeniu amerykańskiego rynku akcji rzecz bardzo szczególna. Chodzi o zachowanie wskaźnika sentymentu inwestorów indywidualnych w USA publikowanego od 1987 roku co rano w czwartek przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (AAII). 27 kwietnia saldo optymistów (16,4 proc.) i pesymistów (59,4 proc.) odnośnie perspektyw tamtejszego rynku akcji w perspektywie następnego półrocza w tym sondażu spadło do poziomu -43 pkt. proc. Tak niski poziom sentymentu obserwowany był w 35 letniej historii tego sondażu jedynie dwukrotnie: ostatnio w 5 marca 2009 (-51,35 pkt. proc.) w apogeum bessy z lat 2007-2009 wywołanej ówczesną Wielką Recesją, a wcześniej tak niskie lub niższe (-54 pkt. proc.) odczyty pojawiły się kilkukrotnie w okresie od 20 września do 15 listopada 1990 wokół apogeum ówczesnej bessy wywołanej szokiem naftowym, który nastąpił po inwazji Iraku na Kuwejt.
- Rynek akcji w Polsce
Bliźniaczy do tego prowadzonego od 1987 roku w USA przez AAII sondaż przeprowadzany wśród swoich członków przez polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) wykazało pod koniec kwietnia również zauważalny spadek sentymentu. Saldo optymistów i pesymistów spadło do najniższego poziomu od 4 miesięcy (-20,6 pkt. proc.). W okresie minionych 2 lat niższe od zarejestrowanego w tym tygodniu poziomy sentymentu polskich inwestorów indywidualnych osiągane były jedynie 3-kronie: 9 i 16 grudnia 2021, 22 października 2020 oraz 12 marca 2020. WIG-20 osiągał wewnątrz-sesyjne dołki ówczesnych spadków odpowiednio 20 grudnia 2021, 30 października 2020 oraz 16 marca 2020. To sugerowałoby – z kontrariańskiego punktu widzenia - że do początku jakiegoś silniejszego – trwającego przynajmniej prawie miesiąc – ruchu w górę było już bardzo blisko.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne