Raport rynkowy: lipiec 2021

Miesięczne   •   02-08-2021 16:03
Rynki finansowe poszukują nowego punktu równowagi, wobec doniesień agencji prasowych o rozwoju wariantu „delta” koronawirusa. Dopóki jednak wirus nie zaatakuje w pełni a kraje nie wprowadzą ponownych, silnych restrykcji, dopóty cały czas będziemy żyli w atmosferze spekulacji, jak silne piętno zostawi na gospodarkach 4 fala zachorowań. Jesień będzie kluczowa i to ona pokaże z czym tak naprawdę będziemy się mierzyć. Sezon raportów kwartalnych spółek z USA dobiegł końca. Po raz kolejny wyniki finansowe były wsparciem dla Wall Street. Nie zabrakło gorących IPO. Mowa tu o Robinhood Markets.
Raport miesięczny FX: czerwiec 2021

Na rynku FX dolar amerykański finalnie oddał część zysków, które wypracował w czerwcu i pierwszych 2 tygodniach lipca. Na EUR/USD ukształtował się lokalny dołek a potencjał spadków został na ten moment wyczerpany. Z technicznego punktu widzenia szykuje się odbicie. Osłabienie dolara przyszło ze strony ostatniego posiedzenia FOMC. Z kolei w euro nie otrzymało wsparcia od EBC. Sama zmiana strategii celu inflacyjnego to gołębi wydźwięk. Zatem wzrosty głównej pary walutowej mogą z tego powodu być ograniczone. W sierpniu pozostaniemy być może w szerokiej konsolidacji na EUR/USD (1,1750 – 1,2250). Dużo będzie zależeć od napływających danych oraz wydarzenie w Jackson Hole - które potrafiło być (patrząc na historię) przełomowym.

Polski złoty od początku czerwca do końca lipca względem EUR osłabił się o niespełna 3,8 proc. W końcówce miesiąca obserwujemy jednak impuls aprecjacyjny. Siła złotego wynika z poprawy nastrojów na globalnych rynkach po ostatnim posiedzeniu FOMC. Dodatkowym impulsem, co zdarza się nieczęsto, o sile zdecydowały dane inflacyjne (CPI 5 proc. r/r), które ponownie zaskoczyły i stały się sprawdzianem dla przyszłych decyzji NBP.

Złoto odrobiło część strat poniesionych po czerwcowym posiedzeniu FOMC. Wycena metalu szlachetnego została wsparta również spadającymi rentownościami amerykańskiego długu. W drugiej części miesiąca swoją cegiełkę dołożył słabszy dolar amerykański. Pozycjonowanie w kontraktach terminowych na złoto na giełdzie COMEX wzrosło do 43 mld USD, co odpowiada 731 tonom. To najwyższy poziom od lutego. Choć w czerwcu pozycjonowanie spadło po oświadczeniu Fed, nadal utrzymało się powyżej najniższego poziomu z marca. Prognozy pokazują, popyt inwestycyjny może utrzymać się na dobrym poziomie w 2021 roku, w przedziale 1250-1400 ton - mniejszym niż w zeszłym roku, ale zgodnym z dziesięcioletnią średnią.

Wysoka dynamika wzrostów miała miejsce na rynku kawy. Komplikacje pogodowe „wyciągnęły” cenę Arabiki na 6 letnie maksima. Rynek „softów” pokazał po raz kolejny, że potrafi być niesamowicie zmienny. Od dołka z początku lipca do szczytu z końcówki miesiąca kontrakty podrożały o niespełna 45 proc. Przyczyną wzrostu cen jest zimna fala w Brazylii, która spowodowała przymrozki na kluczowych obszarach upraw rośliny, zwłaszcza w największym stanie Minas Gerais. 

Na rynku kryptowalut doszło do odreagowania ceny bitcoina. Cyfrowa waluta zyskała po doniesieniach, że Amazon zacznie honorować płatności bitcoinem. Później doszło do zdementowania przez firmę tych informacji. Kurs mimo wszystko utrzymał się na wysokich poziomach w okolicy 40 tys. USD. Główna kryptowaluta jest najdroższa od połowy czerwca. Silny wystrzał cen to efekt zamykania dużej liczby krótkich pozycji, które narosły w ostatnim czasie na rynku.

Na rynku ropy nie doszło do krachu. Kraje OPEC+ zdołały dojść do porozumienia. Wycena czarnego złota uległa niewielkiej redukcji, ale cały czas ceny utrzymują się wysoko. Główną przyczyną spadku cen ropy w lipcu były szczegóły porozumienia OPEC+. Było ono w rzeczywistości lepsze dla rynku ropy niż niejasna sytuacja (trwająca 2 tygodnie), ponieważ przywraca zaufanie klientów. 

Rezerwa Federalna jest nadal mocno „gołębia”. Bardziej niż wielu obserwatorów rynku tego oczekiwało. Stopy procentowe pozostały bez zmian (0,00 – 0,25 proc, QE na poziomie 120 mld USD) a w wypowiedzi Prezesa Powella ciężko było znaleźć cokolwiek, co można byłoby zinterpretować jako sygnał normalizacji polityki pieniężnej.

EBC zmodyfikował „froward guidance” (dostosowanie do nowej strategii inflacyjnej  - symetrycznego celu)  oraz zasygnalizował, że utrzyma bardzo ekspansywną politykę monetarną przez długi czas. Rada Prezesów nie odniosła się do kwestii programu PEEP. Wpływ na rynek był ostatniego posiedzenia banku był umiarkowany. W pierwszej reakcji euro umocniło się do dolara, chwilę później obserwowaliśmy ponowne zejście głównej pary walutowej poniżej 1,18.

 

Pełen raport gotowy do pobrania poniżej

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.