Raport rynkowy: czerwiec

USD - Brak oznak recesji w Stanach Zjednoczonych
W maju zatrudnienie w USA uroslo o 390 tys. To wiecej niz oczekiwania (320 tys.). Widac, ze rynek pracy nadal znajduje sie w dobrej kondycji. Jednak ze wzgledu na wysoki popyt na prace nadal istnieje duze ryzyko zjawiska spirali placowo-cenowej. Fed nadal bedzie podnosil stopy wg zamierzonego planu.
Euro - “Jastrzebi” zwrot EBC
Pod koniec maja prezes EBC Christine Lagarde wywolala spore zamieszanie swoim wpisem na blogu. Wskazala ona na stope depozytowa w wysokosci 0% na koniec trzeciego kwartalu, a tym samym na dwie podwyzki stóp po 25 punktów bazowych kazda. Podtrzymala tez perspektywe podwyzki stóp w kierunku poziomu neutralnego w kolejnych okresach, który wedlug czlonków Rady Prezesów EBC wynosi miedzy 1% a 1,5%. Na poczatku czerwca EBC wg planu pozostawilo stopy procentowe na nizmienionym poziomie. Jednoczesnie prezeska Lagarde potwierdzila pierwsza podwyzke w lipcu. Wielkosc zmiany na wrzesniowym posiedzeniu zostala uzalezniona od sredniookresowych perspektyw inflacji. Jesli sie one utrzymaja lub pogorsza, wówczas EBC nie wyklucza wzrostu stóp o 50 bps. Zgodnie z planem program APP zostanie wygaszony z dniem 1 lipca. EBC podnioslo prognozy inflacyjne oraz obnizylo te dotyczace PKB.
Ropa - Wzrost produkcji tylko na papierze?
Pomimo decyzji o zwiekszeniu wydobycia ropy przez kraje OPEC+ do poziomu 648 tys. barylek dziennie w lipcu i sierpniu, surowiec w pierwszej reakcji zyskal na wartosci ok 4 USD. Brent osiagnela w kolejnych dniach poziom ponad 120 USD.
JPY – japońska waluta najsłabsza od 20 lat
USD/JPY zbliżył się do poziomu 135. To najwyższy poziom od 20 lat. Bank Japonii pozostaje przy swoim stanowisku ekspansywnej polityki monetarnej podczas gdy Fed prowadzi walkę z inflacją poprzez szybkie podwyżki stóp procentowych.
Prawdopodobieństwo, że Bank Japonii podejmie jakieś nowe decyzje na posiedzeniu, które zaplanowane jest pod koniec przyszłego tygodnia, jest stosunkowo niskie. Inflacja w kwietniu urosła w Japonii do 2,5 proc. r/r a wskaźnik bazowy jest na poziomie 0,1 proc.
PLN – majowa aprecjacja
Złoty zyskła w maju na wartości w relacji do głównych walut. Para EUR/PLN spadła do poziomu 4,56 podczas gdy jeszcze 10 maja była na poziomie 4,71. Kurs USD/PLN obniżył się z 4,52 do 4,24. Początek czerwca przynosi jednak osłabienie. Aprecjacja złotego była pokłosiem odbicia EUR/USD, która to para po ustanowieniu dołka na 1,0360 urosła do 1,0785. “Jastrzębi” zwrot EBC wsparł współną walute i tym samym pomogło to złotemu. Dodatko na siłę PLN wpłynął słaby dolar. Swoje przysłowiowe “trzy grosze” dołożyłą informacja o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską planu KPO.
Rynek akcji w USA
Silny (+6,24 proc.) wzrost wartości średniej przemysłowej Dow Jonesa pod koniec maja przerwał serię 8 kolejnych tygodniowych spadków tego indeksu. W amerykańskich mediach szeroko komentowany był fakt, że ta 8-tygodniowa sekwencja spadkowa była pierwszą tak długą od końca kwietnia 1932 roku. Po tym sygnale z końca kwietnia 1932 wartość DJIA spadała jeszcze przez ponad 2 miesiące, po czym na początku lipca ustanowione zostało dno krachu cen akcji związanego z Wielką Depresją.
Rynek akcji w Polsce
„Decennial pattern” czyli cykl dekadowy to zaobserwowany na rynku akcji w USA fenomen, który chyba do tej pory nie doczekal sie jakiegos chocby semi-racjonalnego wyjasnienia. Zgodnie z ta koncepcja poczatek dekady – okres lat o datach konczacych sie cyframi 0, 1 i 2 – jest „zwykle” czasem slabej – w porównaniu do reszty dekady – koniunktury na rynku akcji. Kazdy kto nadzial sie na tapniecie na rynkach akcji w 2011 roku, przezyl besse z lat 2000-2002, czy pamieta slabosc rynków akcji z lat 1990-1992 natychmiast zrozumie o co chodzi.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne