Raport miesięczny FX: wrzesień 2020

Miesięczne   •   01-10-2020 11:21
Zaledwie jeden tydzień zajęło wymazanie zysków walut ryzykownych akumulowanych wcześniej przez nawet trzy miesiące. Waluty surowcowe i emerging markets ucierpiały najmocniej pod naporem redukcji ryzyka i ucinania pozycji w obliczu nagromadzenia niekorzystnych czynników. Jako że kluczowym z nich są wybory prezydenckie USA, nerwowość może nie zniknąć przynajmniej przez cały październik.
Raport miesięczny FX: wrzesień 2020

.

Motyw przewodni wakacyjnego rajdu ryzykownych aktywów został zburzony w jeden tydzień, nawet jeśli problemy toczące rynek nie są nowe. Jednak to, co było ignorowane przez tygodnie z nadzieją, że sprawy się jakoś naprostują, teraz uderza z podwójną siłą. Szczodre budowanie pozycji ryzykownych kosztem nielimitowanego finansowania w dolarze stało się klątwą, która podsyca korektę.

Problemy się mnożą. Kongres USA nie chce szukać porozumienia w sprawie fazy czwartej pakietu fiskalnego. Walka o fotel w Sądzie Najwyższym po śmierci sędzi Ruth Ginsburg stała się dla polityków ważniejsza niż dobro gospodarcze kraju. A wszystko to w ostatnich tygodniach przed wyborami, których wynik jest coraz bardziej nieprzewidywalny i może być rozsądzony nie głosami wyborców, a właśnie wyrokiem Sądu Najwyższego. To zbyt wiele, by przekonać inwestorów do utrzymywania pozycji w ryzykownych aktywach. Spirala strachu się odwija, pociągając za sobą naruszenie kluczowych poziomów technicznych pośród różnych klas aktywów, otwierając drogę do głębszej korekty na wielu pozycjach, które jeszcze kilka tygodni temu były traktowane jako pewniaki. Ponadto liczba nowych przypadków COVID-19 zaczyna przyrastać, a niektóre rządy wprowadziły dodatkowe środki ograniczające, które podnoszą niepewność o krótkoterminowe perspektywy ożywienia. Widać to już we wrześniowych indeksach PMI potwierdzających, że dynamika wzrostu w strefie euro, która już miesiąc temu zaczęła się neutralizować, uległa dalszemu osłabieniu. Powrót do ogólnokrajowych lockdownów jest mało prawdopodobny, ale pojawia się coraz więcej dowodów na osłabienie wzrostu, być może nawet z powodów innych niż COVID-19.

Co teraz może przynieść uspokojenie? Niestety, ale opcji nie zostało wiele. Nawet uzgodnienie nowego pakietu fiskalnego w USA już nie wystarczy, gdyż ryzyko polityczne USA będzie się utrzymywać do czasu rozstrzygnięcia zaplanowanych na 3 listopada wyborów. To oznacza miesiąc, jeśli nie dłużej, niepewności o to, kto będzie kierował największym mocarstwem świata. Szczepionka na COVID-19 nie raz w tym roku była impulsem ratującym hossę, ale inwestorzy przyzwyczaili się już do myśli, że dystrybucja leku nie nastąpi w tym roku. Tymczasem druga fala zachorowań zbliża się i stanowi poważne ryzyko dla perspektyw ożywienia.

Zostaje tylko w Fed, jednak ten zdecydował się być mniej „gołębi”, niż mógłby być, i oddał Kongresowi pole do wykazania się. Efektywnie oznacza to tyle, że na rynkach i w gospodarce USA musi zrobić się gorzej, zanim Fed przyjdzie na ratunek. Inne banki centralne mogą rozszerzać luzowanie monetarne, ale nie mają takie mocy, by zastąpić Fed w roli uspokajacza i przekonać inwestorów do odbudowy ryzykownych pozycji, a prędzej zobaczymy więcej redukcji ryzyka.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.