Tygodniowe
Autor: Konrad Białas

Rajd w stronę ryzyka

Przyszły tydzień: inflacja z USA/WB/PL/NZ, rynek pracy WB i PL, ZEW

W USA mamy wysyp kluczowych danych z gospodarki: sprzedaż detaliczna, PPI, Beżowa Księga Fed (wszystko w środę), CPI, NY Empire State, Philly Fed (czw), produkcja przemysłowa, indeks Michigan (pt). Ponieważ jednak dane mają niewielkie szanse, by zmienić rynkowe oczekiwania względem terminu pierwszej podwyżki, USD będzie zdany na podleganie pod wahania apetytu na ryzyko. kontynuowany sezon wyników kwartalnych spółek z Wall Street powinien być lepszym determinantem trendów. W kwestii wystąpień członków Fed mamy Lockharta, Evansa i i Brianarda w poniedziałek, Bullarda we wtorek i czwartek oraz Dudleya w czwartek. Po komentarzach z mijającego tygodnia wiemy, że Fed jest skłonny podnieść stopy jeszcze przed końcem roku, tylko rynek tego „nie kupuje” i kolejne wystąpienia nie wiele zmienia w temacie.

Mało do odnotowania w strefie euro z indeksem ZEW z Niemiec (wt), produkcja przemysłową (śr) i finalnym CPI (pt). Najciekawszy ZEW powinien wyjść po słabej stronie, biorąc pod uwagę wpływ afery Dieselgate. Euro zerwało ujemną korelację z nastawieniem inwestorów do ryzyka, co przy szerszej słabości USD pomaga redukcji krótkich pozycji na EUR/USD. Sytuację może odmienić gołębi impuls z ECB, więc uwaga na przemówienia Merscha (wt i śr), Constancio (czw) i Nowotnego (czw).

Interesujący kalendarz z Wielkiej Brytanii zaczyna się we wtorek odczytami CPI, gdzie efekty bazy oferują podstawy dla pozytywnego zaskoczenia. Ale większa uwaga będzie się tyczyć danych z rynku pracy (śr), gdyż utrzymanie wzrostowej tendencji płac powinno ożywiać oczekiwania wcześniejszego terminu normalizacji polityki monetarnej Banku Anglii. Biorąc pod uwagę, jak łatwo GBP otrząsnął się z gołębiego wydźwięku komunikatu BoE w tym tygodniu, rynek zdaje się mocniej szukać kolejnych sygnałów do kupna funta.

 W Polsce kalendarium otwiera się w środę danymi o podaży pieniądza i saldzie na rachunku bieżącym, w środę dostaniemy finalny szacunek CPI, a w czwartek inflację bazową i dane z rynku pracy. Dane powinny być tłem z małą istotnością dla złotego, pamiętając spokój wyrażany przez prezesa RPP na październikowej konferencji prasowej. Pozytywny sentyment względem rynków wschodzących pomaga złotemu, ale im bliżej jesteśmy terminu wyborów, tym ryzyko polityczne będzie silniej gryząc się w rynek walutowy, więc zepchnięcie EUR/PLN poniżej 4,20 nie będzie łatwym zadaniem.

Odczyt produkcji przemysłowej z Japonii za sierpień (czw) jest rewizją wcześniejszych danych, więc wpływ na jena będzie marginalny. JPY pozostaje zdany na łaskę rynku akcji i nie zazna miłości traderów, dopóki trwa rajd indeksów. Również oczekiwania na dodatkowe luzowanie monetarnej Banku Japonii pod koniec października wspiera sprzedaż waluty.

Z Australii ważne publikacje ograniczają się do indeksu zaufania konsumentów i danych z rynku pacy z Australii (odpowiednio śr i czw). Zaufanie konsumentów w Australii ma szanse odbić, biorąc pod uwagę wzrosty krajowej giełdy i silniejszego AUD, co może osłabić oczekiwania na więcej luzowania ze strony RBA. Dane o inflacji z Nowej Zelandii  (czw) mogą być kluczowe dla pozycjonowania się inwestorów przed październikowym posiedzeniem RBNZ, gdyż rynek obecnie wycenia zaledwie 60-procentowe prawdopodobieństwo cięcia do końca roku. Naszym zdaniem szanse są większe. Z Kanady otrzymamy jedynie produkcję sprzedana przemysłu (pt), więc kierunek dla CAD będzie nadawać rynek ropy. Wysokie zamknięcie tygodnia na WTI s technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych wzrostów, co powinno wspierać loonie w następnych dniach.

Pliki do pobrania

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/