Tygodniowe
Autor: Konrad Białas

Przegląd wydarzeń tego tygodnia

Z przyczyn technicznych dopiero dziś zamieszczamy Przegląd.... Za niedogodności przepraszamy.

Przyszły tydzień: FOMC, PMI, ZEW, Ifo, szczyt unijny ws. Brexitu, BoE, rynek pracy z Australii, RBNZ, CPI/sprzedaż detaliczna z Kanady

Posiedzenie FOMC (wt-śr) będzie głównym wydarzeniem następnego tygodnia. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb jest powszechnie oczekiwana i w pełni zdyskontowana przez rynek pieniężny. Fed prawdopodobnie podtrzyma optymistyczną ocenę gospodarki. Bardziej jastrzębi zwrot (dodanie czwartej podwyżki w tym roku do projekcji) wydaje się jednak mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę neutralne odczyty CPI i płac za luty. Jastrzębie ryzyka mogą wystąpić przy rewizji liczby podwyżek w 2019 r. z dwóch do trzech oraz podniesieniu prognozy neutralnej stopy procentowej. Biorąc jednak pod uwagę, że w ostatnich wypowiedziach przedstawiciele Fed milczeli w tym temacie, widzimy małe szanse dla takiego scenariusza. Najprawdopodobniej rynek otrzyma od Fed potwierdzenie dla aktualnych oczekiwań, ale to może okazać niewystarczające, by dać wyraźny impuls dla USD.

W strefie euro będzie interesujące czy gorąca dyskusja o wojnie celnej przełożyła się na nastroje przedsiębiorców. Pod tym kątem odczyty PMI i niemieckiego Ifo (czw) przyciągną uwagę. Silniejsza korekta podsyci spekulacje o słabnięciu ożywienia, co może ostudzić jastrzębie oczekiwania w stosunku do polityki EBC. Awersja do ryzyka w teorii powinna wspierać EUR w statusie bezpiecznej przystani, choć nawis długich pozycji gromadzonych od miesięcy może nie wytrzymać próby w obliczu paniki rynkowej.

W Wielkiej Brytanii polityka raczej przyćmi wydarzenia makro. Szczyt unijny (czw-pt) będzie poświęcony Brexitowi. Strona brytyjska oczekuje, że spotkanie przyniesie istotne postanowienia dla okresu przejściowego. Z obecnego położenia, gdzie jest sporo niepewności, poprzeczka dla pozytywnego odbioru postanowień (np. niezależna polityka handlowa przy jednoczesnym pozostawaniu w jednolitym rynku) jest ustawiona nisko. Bank Anglii (czw) powinien pozostawić stopy proc. bez zmian, a w komunikacie powinna zostać podtrzymana otwartość do stopniowego zacieśniania monetarnego. Przekaz będzie wzmocniony, jeśli wcześniej dane o inflacji (wt) i płacach (śr) zaskoczą pozytywnie. Rynek przypisuje 70 proc. prawdopodobieństwa dla podwyżki w maju, co daje pole do rewizji w górę.

Przyszły tydzień w Polsce przynosi dane o lutowej aktywności gospodarczej oraz minutki RPP. Mniejsza liczba dni roboczych względem stycznia będzie skutkować ujemnymi dynamiki miesięcznymi, ale wskaźniki roczne powinny potwierdzić podtrzymanie pozytywnych trendów w przemyśle i handlu. W protokole z posiedzenia RPP interesujące będzie, na ile gołębie dominują w dyskusji o przyszłości polityki pieniężnej. Na koniec tygodnia agencja Moody’s dokona rewizji ratingu Polski, ale nie spodziewamy się zmian. Rozczarowanie w inflacji i gołębiość RPP odbierają złotemu fundamentalną ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i dlatego podtrzymujemy naszą prognozę słabszego złotego w średnim terminie.

W Japonii lutowy odczyt CPI (pt) powinien wskazać lekki wzrost (z 1,4 proc. r/r do 1,5 proc.), jednak inflacja bazowa na 1 proc. wciąż jest daleko od celu inflacyjnego 2 proc. JPY pozostaje barometrem nastrojów rynkowych i napięcia wokół polityki handlowej USA są powodem do awersji do ryzyka, co powinno pomagać jenowi.

W Australii raport z rynku pracy będzie głównym wydarzeniem (czw). Konsensus zakała kolejny miesiąc solidnego wzrostu zatrudnienia w lutym (20 tys.), ale stopa bezrobocia ma pozostać na 5,5 proc. Ponieważ rynek ma nieturlane oczekiwania wobec polityki RBA w najbliższych miesiącach, jest mało realne, aby dane mogły mieć wyraźny wpływ na AUD i o kierunku będzie decydował globalny sentyment i nastawienie do USD. W Nowej Zelandii mamy posiedzenie RBNZ (śr), ale nie oczkujemy zmiany stopy OCR (1,75 proc.). Będzie to ostatnie posiedzenie pod przewodnictwem p.o. prezesa Spencera, więc najbardziej prawdopodobne jest podtrzymanie ostrożnie optymistycznego nastawienia do czasu, aż nowy prezes Adrian Orr przejmie stery. Polityka monetarna nie jest obecnie na pierwszym planie dla inwestorów, więc posiedzenie może przejść bez echa.

Kalendarz w Kanadzie zawiera CPI i sprzedaż detaliczną (pt). Miary inflacji ogólnej i bazowej pozostają poniżej celu inflacyjnego 2 proc. i tendencje globalne za luty nie sugerują, byśmy mieli szanse na nagłe przyspieszenie. Ponadto jest wątpliwe, aby Bank kanady chciał reagować na inflację, kiedy większym powodem do zmartwień jest niepewność wokół relacji handlowych z USA. Większa wrażliwość może być na dane o sprzedaży po fatalnym raporcie za styczeń (-0,8 proc. m/m). Odbicie w lutym zdaje się uzasadnione, ale jeśli dostaniemy kolejny dowód słabości konsumpcji, szanse na kolejną podwyżkę stopy procentowej zaczną maleć. Rynek wciąż dyskontuje dwie podwyżki o 25 pb do końca roku i rewizja tych oczekiwań może być ciosem w CAD.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/