Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Najważniejsze wydarzenia: NFP, ADP, ISM ze Stanów Zjednoczonych, CPI z Polski, HICP ze strefy euro
Kolejny tydzień rozpocznie się od szacunków inflacji HICP w strefie euro, konkretnie w Niemczech. W największej gospodarce eurolandu oczekuje się przyspieszenia rocznej dynamiki wzrostu cen do około 5,2 proc. Podwyższona inflacja występuje w większości krajów świata, a EBC zdaje się wciąż ignorować dynamikę, w związku z czym implikacje odczytu dla wyceny euro będą raczej niewielkie. Nie zmienią tego nawet jastrzębie przebłyski wśród przedstawicieli banku. We wtorek do kompletu opublikowana zostanie wartość wskaźnika HICP dla całej strefy euro. W przypadku wskaźnika dla wszystkich krajów eurolandu tradycyjnie można się spodziewać nieco niższego odczytu.
Również we wtorek opublikowane zostaną szacunki inflacji CPI dla Polski. Oczekuje się kontynuacji wzrostu cen i odczytu powyżej 7 proc r/r. Sądzę jednak, że w obliczu rosnącej niepewności koronawirusowej presja na RPP po wysokim odczycie będzie nieco niższa. Niemniej podtrzymujemy, że bazowym scenariuszem jest podwyżka stóp na grudniowym posiedzeniu, do czego wysoka inflacja z pewnością będzie zachęcać. Dyskusyjna pozostaje natomiast skala ruchu, a epidemiczne ryzyka zapewne ograniczą apetyty jastrzębi. W pewnym sensie dla RPP epidemia może być „wyciągniętą ręką”, gdyż spadek rynkowych oczekiwań na przyspieszenie taperingu w USA może oznaczać, że kontynuacja podwyżek stóp procentowych w Polsce zostanie mocniej dostrzeżona przez rynek i umocni złotego. W połączeniu z propozycją tarczy antyinflacyjnej mogłoby to obniżyć szczyt inflacji (choć prawdopodobnie okres podwyższonej inflacji zostanie rozciągnięty).
Najważniejszym rynkiem do obserwacji w kolejnym tygodniu będą jednak Stany Zjednoczone. Począwszy od środy, kiedy opublikowany zostanie wskaźnik nastrojów Conference Board, aż do piątku, kiedy rynek pozna wartość NFP (zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym). W między czasie istotne mogą okazać się publikacje wskaźników koniunktury ISM, a także dane z rynku pracy prywatnej firmy ADP. Dotychczasowe dane z rynku pracy jawią się pozytywnie i dają przestrzeń do szybszej normalizacji polityki pieniężnej, co umacnia dolara, ale pozostaje relatywnie niegroźne dla rynku akcji. Czynnikiem, który może jednak dużo namieszać jest sytuacja epidemiczna. W sytuacji, gdy okaże się, że wariant z RPA jest mocno groźny oczekiwania na szybszy tapering mogą się drastycznie odwrócić. Na moment pisania nie znana jest szczegółowa charakterystyka nowej mutacji (jej odporność na szczepienia itd.), ale w dużej mierze od tego zależy, czy przyszłotygodniowy raport NFP będzie miał jedynie wartość historyczną, czy jednak pierwotny strach okaże się przesadzony i wirus nie wpłynie istotnie na aktywność ekonomiczną.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne