Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Wydarzenia tygodnia: EBC, PMI z USA/Euro/Wlk. Brytanii, produkcja i sprzedaż z Polski, sprzedaż z Australii/Kanady
W USA kalendarz zawiera przeważnie dane z rynku mieszkaniowego (wt, czw), które prawdopodobnie wskażą na osłabienie popytu, ale głównie z powodu niedostępności materiałów budowlanych lub braku pracowników, a po stronie sprzedaży nieruchomości problemem są wysokie ceny. Wstępne odczyty PMI (pt) potwierdzą podtrzymanie silnej aktywności gospodarczej, solidnej konsumpcji, ale też wyższych cen i kosztów. Nie powinno być tu nic zaskakującego, co by mogło wpłynąć na USD.
W strefie euro główna uwaga będzie na posiedzeniu EBC (czw). W ubiegłym tygodniu prezes EBC Lagarde zaskoczyła zapowiedzią, że na lipcowe posiedzenie szykowane są zmiany w forward guidance w obliczu przyjęcia nowego celu inflacyjnego. Ponieważ cel stał się symetryczny i bank otwiera się na przejściowy wzrost inflacji powyżej celu, sugeruje to przyjęcie przez bank łagodniejszego podejścia i zasygnalizowania utrzymania luźnej polityki na dłużej. Słabość EUR w ostatnich dniach sprawia wrażenie, jakby rynek już ustawiał się pod gołębi wydźwięk, co jednak stwarza ryzyko „sprzedaży faktów” po posiedzeniu. Z danych najciekawiej zapowiadają się odczyty PMI (pt). Państwa bloku zniosły restrykcje covidowe w połowie lub pod koniec czerwca i efekt ulgi powinien znaleźć odbicie we wzrostach indeksów dla Niemiec, Francji i Włoch. Ryzyko pogorszenia dotyczy odczytów z Hiszpanii, biorąc pod uwagę tamtejszy wzrost liczby przypadków zachorowań.
W Wielkiej Brytanii wskaźniki PMI (pt) mogą się obniżyć, choć wciąż wskazywać na silne tempo poprawy (względem poprzedniego miesiąca). Odroczenie decyzji o pełnym zniesieniu restrykcji na 19 lipca oznacza, że firmy ankietowane do odczytu flash były przepytywane przed zniesieniem obostrzeń, co może rzutować na ich poziom optymizmu. Funt w ostatnich dniach głównie reaguje na głosy z Banku Anglii odnośnie perspektyw polityki monetarnej. Nie widzimy szans na redukcję QE w sierpniu, a i temat podwyżki stóp procentowych jest aktualnie zamknięty, toteż siła funta z tego tytułu powinna być ograniczona.
W Polsce tydzień przynosi wysyp danych. Raport z rynku pracy (pn) wskaże na wzrost zatrudnienia sezonowego i wysoką dynamikę płac podbitą przez niską bazę. Silny popyt będzie wspierał wzrost sprzedaży detalicznej (śr), ale też uchroni produkcję przemysłową przed negatywnym oddziaływaniem zakłóceń w łańcuchach dostaw. Dane nie będą znaczyć wiele dla złotego, który cierpi z powodu pogorszenia sentymentu wobec walut regionu. Każdy kolejny dzień bez świeżej presji sprzedaży, to większa szansa na korektę podsycaną kapitulacją krótkich pozycji w złotym, ale do tego potrzeba silniejszego impulsu zewnętrznego.
Poza tym w Australii sprzedaż detaliczna (śr) raczej nie przyniesie pozytywnego odczytu, biorąc pod uwagę zarządzone lokalne lockdowny obejmujące 11 mln mieszkańców. Publikacja protokołu po lipcowym posiedzeniu RBA (wt) raczej nie przyciągnie dużej uwagi, gdyż w międzyczasie dwa wystąpienia publiczne szefa banku Lowe’a wyczerpały temat zmiany forward guidance. W Kanadzie sprzedaż detaliczna (pt) w maju może powoli odbijać, gdyż maj był okresem stopniowego otwierania gospodarki po wiosennej fali lockdownów. Dane mogą być zignorowane, gdyż po bardzo silnym wzroście zatrudnienia w czerwcu już wiadomo, że gospodarka szybko staje na nogi.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne