Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   29-01-2021 16:14
Perturbacje rynkowe są pośród innych powodów przejawem zwątpienia inwestorów w wysokie wyceny ryzykownych aktywów. Jednocześnie jednak gwarancje wsparcia fiskalno/monetarnego dla ratowania ożywienia ograniczają skalę korekt, po których przychodzą odbicia. Restrykcje aktywności gospodarczej będą się odkładać na danych makro, o ile ktoś teraz zwraca na nie uwagę.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: NFP, ISM/PMI, BoE, RPP, RBA, rynek pracy w Kanadzie

W USA styczniowy raport z rynku pracy (pt) ma wskazać niewielki wzrost zatrudnienia (prog. 55 tys.) po zaskakującym ubytku miejsc pracy w grudniu. Dane sugerują zahamowanie odbudowy rynku pracy, skłaniając Fed do podtrzymania ultra-łagodnej polityki. Wskaźniki ISM dla przemysłu (pon) i usług (śr) prawdopodobnie potwierdzą utrzymanie tempa ekspansji, co sugerowały regionalne indeksy koniunktury. Kierunek dla USD będzie przede wszystkim zależał od generalnego sentymentu i nastawienia do ryzyka, choć trzeba podkreślić aktualnie kruchy stan rynków.

W strefie euro tydzień przynosi finalne szacunki PMI (pon, śr), PKB (st) inflację (śr) i sprzedaż detaliczną (czw), ale małe są szanse, aby dane mogły wpłynąć na wycenę euro. EUR/USD pozostaje barometrem nadstawienia do ryzyka, a ostatnio dodatkowo zakłócany jest szumem z EBC dotyczącym gotowości banku do kontrolowania kursu walutowego. Uważamy bezpośrednie oddziaływanie na kurs EUR za mało prawdopodobne i wyparowanie tego czynnika ryzyka powinno pomóc w odbiciu EUR/USD w stronę 1,22.

W Wielkiej Brytanii głównym wydarzeniem tygodnia jest posiedzenie Banku Anglii (czw). Zaostrzony lockdown i kłopoty z wymianą handlową po brexicie rysują ponure tło dla nowych prognoz makroekonomicznych. Mimo to nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej, choć na konferencji prezesa Baileya ważnym punktem będzie opinia o ujemnych stopach procentowych. BoE prawdopodobnie stwierdzi, że takie narzędzie jest do dyspozycji, co rynek będzie musiał zacząć uwzględniać w wycenię funta.

W Polsce oczekujemy niewielkiego wzrostu indeksu PMI dla przemysłu (pon) przy pozytywnych oczekiwaniach dynamiki zamówień eksportowych, biorąc pod uwagę relatywną siłę sektora przemysłowego w strefie euro. Posiedzenie RPP (wt-śr) najprawdopodobniej nie przyniesie nowych informacji. W komunikacie liczymy na powtórzenie, że bank zamierza dalej wspierać gospodarkę niskimi stopami procentowymi i poprzez program skupu aktywów, a także przypomni, że może interweniować na rynku walutowym. Nie sądzimy, aby NBP miał się w najbliższym czasie zdecydować na coś więcej, niż tylko werbalne ostrzeżenia i oczekujemy stabilizacji kursu EUR/PLN bliżej 4,52 w oczekiwaniu na bardziej sprzyjające warunki zewnętrzne dla aprecjacji złotego.

Na pozostałych rynkach: chińskie indeksy PMI (pon, sr) mogą pokazać spowolnienie tempa ekspansji w związku z pojawieniem się ognisk wirusa w kraju. W Australii RBA (wt) pozostawi stopę kasową bez zmian (0,1 proc.), ale intersujące będzie, jaka jest przyszłość programu QE. Nie sądzimy, aby bank planował agresywne zwiększenie zakupów. W Kanadzie raport z rynku pracy (pt) będzie doświadczony wzrostem liczby zachorowań na COVID-19. Ogólnie waluty ryzykowne w mniejszym stopniu będą wrażliwe na dane, a prędzej będą podlegać pod dwustronne wahania generalnych nastrojów rynkowych.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.