Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: wybory w USA, FMC, NFP, ISM/PMI, BoE, RPP, RBA, Norges Bank
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najważniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia są wybory w USA (wt). Zwiastowana przez sondaże i obstawiana przez bukmacherów wygrana Joe Bidena jest mocno zdyskontowana przez rynki, ale odbiór wyniku wyborów może być chaotyczny. Jeśli różnica w poparciu będzie niewielka, oczekiwanie na ostateczny wynik się przeciągnie z uwagi na konieczność przeliczenia rekordowej liczby głosów przesłanych pocztą. Najbardziej pozytywny scenariusz dla rynków (ale negatywny dla USD) zakłada przejęcie przez Demokratów kontroli w Senacie, co przyspieszy implementację pakietów fiskalnych. Utrzymanie większości w Senacie przez Republikanów oznacza polityczny impas. W takim wypadku rynki szybko „sprzedadzą fakty” po ogłoszeniu wygranej Bidena. Im dłużej przyjdzie czkać na wynik, tym większa nerwowość będzie zżerać rynki, a kapitał będzie uciekał w dolara.
W przyszłym tygodniu spotyka się FOMC (śr-czw), ale nie spodziewamy się zmian w polityce. Jednak z uwagi na potencjał ryzyka politycznego i podwyższonej zmienności aktywów, niewykluczone, że prezes Powell uzna za stosowne zapewnić o gotowości do działania na rzecz stabilizacji cen aktywów i wsparcia gospodarki. W obliczu wyborów indeksy ISM (pon, śr) i raport NFP (pt) tracą na istotności.
W Europie baza danych do obliczenia indeksów PMI (pon, śr) będzie powiększona o ankiety zebrane w drugiej połowie października, a zatem kiedy obawy o drugą falę pandemii były coraz większe. Rewizje odczytów dla Niemiec i Francji mogą być negatywne. Pierwszy raz publikowane wskaźniki dla Hiszpanii i Włoch powinny zanotować wyraźne spadki, choć nie tak dramatyczne, jak wiosną, gdyż restrykcje wchodzą stopniowo i nie są tak surowe jak w marcu. Niższe PMI nie powinny zachwiać EUR/USD, który teraz przede wszystkim jest barometrem nastawienia do ryzyka wobec wirusa i wyborów w USA.
W Wielkiej Brytanii przyszedł czas na decyzję Banku Anglii (czw), gdzie rozszerzenie programu QE o kolejne 100 mld GBP jest najbardziej prawdopodobnym wynikiem. BoE nie jest jeszcze przygotowany na ujemne stopy procentowe i taka opcja pozostaje na przyszły rok. Inwestorzy chcą kupować funta w oczekiwaniu na brexitowe porozumienie handlowe z UE, ale jeśli ogólny klimat rynkowy nie będzie sprzyjający (a obecnie nie jest), zblokuje to funta na niższych poziomach.
Z Polski otrzymamy jeszcze pozytywny PMI dla przemysłu (pon) , gdyż ten segment gospodarki w październiku nie został poddany surowym restrykcjom przy niskiej szkodliwości wirusa dla łańcuchów dostaw w Europie. RPP teoretycznie może obniżyć stopę referencyjną do zera lub niżej, ale złoty już jest słaby, a rentowności długu niskie, więc dodatkowe korzyści z pogłębiania luzowania mogą okazać się marginalne i lepiej zostawić sobie pole manewru na później. Rynek złotego śledzi skalę rozprzestrzeniania się wirusa w kraju, zapowiedzi nowych restrykcji i protestów społecznych, a to wszystko w obliczu awersji do ryzyka na rynkach zewnętrznych. Sytuacja pozostaje dynamiczna z przewagą czynników negatywnych.
W Australii rynek spodziewa się obniżki stopy kasowej RBA o 15 pb do 0,1 proc. (wt), jak również nowego programu skupu aktywów w wysokości co najmniej 100 mld AUD. W ostatnich tygodniach przedstawiciele banku wielokrotnie sugerowali gotowość do cięcia i skupu aktywów, więc decyzja jest w większości zdyskontowana. Skala QE jest niewiadomą, więc im mniejszy pakiet, tym większa szansa na rajd ulgi AUD.
PMI z Chin (pon, śr) prawdopodobnie pokażą podtrzymaną siłę, gdyż gospodarka radzi sobie lepiej niż inne regiony, które wciąż walczą z pandemią.
Decyzja Norges Banku (czw) przejdzie bez echa. Listopad przynosi posiedzenie bez rewizji prognoz i na takich posiedzeniach zwykle nie dochodzi do zmian w polityce. Bank jest nastawiony na utrzymanie stopy procentowej bez zmian co najmniej przez dwa lata, co osłabia znaczenie przekazu dla NOK.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne