Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: CPI z USA, EBC, PKB/produkcja z Wlk. Brytanii, bilans handlowy Chin, nastroje biznesu i konsumentów z Australii/NZ, BoC
W USA kalendarz wydarzeń zawiera niewiele pierwszorzędnych publikacji. Tydzień jest skrócony o Święto Pracy w poniedziałek, a dalej tylko inflacja CPI (pt) może przyciągnąć uwagę. Inflacja w ostatnich miesiącach zaczęła odbijać, co zwraca uwagę na decyzje w polityce monetarnej i nową strategię Fed tolerowania inflacji powyżej celu. Ale na komentarze przyjdzie poczekać do następnego tygodnia i posiedzenia FOMC, który poprzedza okres zamknięty na wypowiedzi publiczne członków Fed. W ostatnich dniach USD znalazł wsparcie w lepszych danych z gospodarki, więc wyschnięcie dopływu kluczowych odczytów może zahamować umocnienie.
W strefie euro najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie EBC (czw). Po ostatnich komentarzach przedstawicieli banku wyrażających niezadowolenie z siły EUR, intersującym będzie, czy te obawy zostaną ujęte w komunikacie (fragment o „nieuzasadnionym zacieśnianiu warunków finansowych”). Spadek inflacji CPI poniżej zera w sierpniu podnosi ryzyko bardziej gołębiego wydźwięku konferencji prezes Lagarde. Jednocześnie wydaje się za wcześnie, by EBC zapowiadał zmiany w parametrach polityki, więc ogólnie możemy otrzymać przekaz korzystny dla apetytu na ryzyko, ale w ograniczonym stopniu szkodliwy dla EUR.
W Wielkiej Brytanii lipcowe dane o PKB i produkcji przemysłowej powinny wskazać na kontynuowane odbicie aktywności gospodarczej po lockdownie. Wzrost PKB powinien być silniejszy niż produkcji, co sugerują wyższe odczyty PMI dla usług niż przemysłu. Wydaje się, że dane z Wielkiej Brytanii (i w podobny sposób informacje o przebiegu negocjacji handlowych brexitu) są nieistotnym szumem dla GBP, który realizuje wzorzec waluty ryzykownej wrażliwej na wahania apetytu na ryzyko.
Przyszły tydzień nie przynosi nowych danych z Polski. Złoty znalazł się pod presją redukcji ryzykownych pozycji w ślad za odbiciem USD i tąpnięciem rynku akcji, ale nie uważamy, aby miało dojść do głębszej zmiany trendu. Ale do powrotu EUR/PLN niżej potrzebny będzie zdecydowany powrót EUR/USD do wzrostów.
Dane o bilansie handlowym z Chin (pon) rzucą więcej światła na siłę popytu zewnętrznego, ale też generalne tempo ożywienia gospodarczego wewnątrz kraju. Ostatnie odczyty PMI pozostawiły po sobie pozytywny wydźwięk, więc gorsze dane mogą być zaskoczeniem, który będzie podsycać turbulencje na rynkach finansowych. Po drugim odczycie PKB Japonii za II kw. (wt) oczekuje się negatywnej rewizji, ale rynek już patrzy na tempo odbicia w drugiej połowie roku. JPY powinien pozostać neutralny na dane i tylko silniejsza przecena na rynku akcji może zachwiać równowagą USD/JPY.
Indeksy nastroju biznesu (wt) i konsumentów (śr) z Australii i biznesu (śr) z Nowej Zelandii prawdopodobnie wypadną słabo, biorąc pod uwagę wzrost liczby zachorowań na COVID-19. Jednak reakcja władz i kontrola sytuacji jest dużo lepsza niż wiosną, co powinno łagodzić obawy inwestorów. Większa wrażliwość AUD i NZD może wiązać się z sentymentem globalnym i zachowaniem rynku akcji.
Wokół posiedzenia Banku Kanady (śr) przeważają ryzyka bardziej gołębiego wydźwięku w ślad za złagodzeniem stanowiska Fed (przemówienie prezesa Powella w Jackson Hole). Rynek może nie przygotowywać się na taki scenariusz, biorąc pod uwagę ostatnie dość optymistyczne wypowiedzi prezesa Macklema i wiceprezes Wilkins oraz dane świadczące o postępującej odbudowie ożywienia. Jednak BoC może podzielać obawy Fed o przyszłe trendy inflacyjne i w komunikacie podkreśli otwartość do bardziej ekspansywnej polityki.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne