Przegląd wydarzeń następnego tygodnia: 15-19 VI

Droga globalnej gospodarki do punktu ze startu pandemii będzie długa i wyboista mimo bezprecedensowego luzowania fiskalnego i monetarnego. Ostatni tydzień uzmysłowił to bardzo ewidentnie inwestorom, co wywołało silną korektę na rynkach akcji. Pesymistycznie na perspektywy wzrostu patrzą organizacje międzynarodowe (OECD), banki centralne (Rezerwa Federalna). Euforii po majowym, zaskakującym i najsilniejszym w historii wzroście zatrudnienia w USA nie potwierdzają inne wskaźniki, chociażby liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych Dodatkowo w trzech najludniejszych stanach USA (Kalifornia, Teksas, Floryda) walka z pandemią jest trudna a sytuację epidemiczną trudno określić mianem stabilnej. Po ostatnim, najsilniejszym od marca spadkowym epizodzie na rynkach akcji, reakcja inwestorów na najbliższe informacje z gospodarek będzie bardzo wiele mówiącym testem dla nastrojów i trwałości odbicia po pandemicznym załamaniu.
W Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane:
- Indeks NY Empire State (poniedziałek)
- sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa (wtorek)
- dane z rynku nieruchomości (środa)
- liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych i indeks Philly Fed (czwartek)
W Eurolandzie najważniejszymi wskaźnikami będą:
- indeks koniunktury ZEW (wtorek)
- ostateczne dane inflacyjne za maj (środa)
Nie można też przeoczyć szczytu z udziałem premiera Johnsona i przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, który odbędzie się w poniedziałek.
Najbliższy tydzień obfitować będzie w dane z Polski, ale po dojściu przez RPP do ściany (za którą uważamy obecny poziom stopy referencyjnej, czyli 0,10 proc.) ważniejszy dla złotego będzie sentyment globalny i losy wzrostowego odbicia na parkietach akcyjnych. Dane będą rzucać światło na tempo powracania aktywności gospodarczej z kwietniowego dołka.
W Polsce opublikowane zostaną:
- ostateczna inflacja konsumencka i bilans płatniczy (poniedziałek)
- inflacja bazowa i decyzja RPP ws. stóp (wtorek)
- zatrudnienie i wynagrodzenia w maju (czwartek)
- produkcja przemysłowa (piątek)
Dla funta najważniejszą kwestią jest w tej chwili brexit. Posiedzenie Banku Anglii nie powinno przynieść wprowadzenia ujemnych stóp, ale może dać wskazówkę, czy władze monetarne przygotowują się na taki krok w drugiej połowie roku. Uważamy, że GBP/USD został wywindowany zbyt wysoko na fali słabości dolara i notowania powinny schodzić na niższe pułapy. Wielka Brytania nie godzi się na przedłużenie okresu przejściowego a porozumienia w spornych kwestiach (m.in. rybołówstwo, pomoc publiczna) nie widać na horyzoncie. Nie spodziewamy się, by najbliższe tygodni mogły na tym polu przynieść przełom.
Z danych z Wysp należy odnotować:
- dane z rynku pracy (wtorek)
- wskaźniki dynamiki cen (środa)
- decyzja Banku Anglii ws. kosztu pieniądza (czwartek)
- sprzedaż detaliczną (pt)
Najbliższe dni przyniosą też sporo informacji z gospodarek walut surowcowych. W Kanadzie najważniejsze dane to: inflacja (środa) i sprzedaż detaliczna (piątek). Z Australii napłyną: protokół z posiedzenia RBA (wtorek) i dane z rynku pracy (środa). Publikacją tygodnia dla dolara nowozelandzkiego będzie dynamika PKB (środa). Dla walut Antypodów tradycyjnie bardzo istotna jest koniunktura w Chinach, czyli u kluczowego odbiorcy surowców i towarów. Już na poniedziałkowej sesji azjatyckiej zostaną opublikowane najważniejsze z danych publikowanych w cyklu miesięcznym: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Drugi z tych wskaźników sugeruje powrót aktywności sektora do poziomów przedpandemicznych, ale konsumpcja jest piętą achillesową, która wymagać będzie wsparcia pod postacią wzmożonych wydatków budżetowych i programów stymulacyjnych.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne