Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   17-04-2020 13:38
Ryzykowne aktywa szukają punktu zaczepienia w planach restartu głównych gospodarek Europy i USA, a także starają się gonić każdy strzępek pozytywnych informacji w temacie walki z wirusem. Jednocześnie napływające dane makro sygnalizują ogromną skalę załamania gospodarczego, co zakłóca budowany optymizm. W tym burzliwym okresie wrażliwość na rozczarowania w danych pozostaje wysoka. W kolejnych dniach indeksy PMI powiedzą więcej o skali zniszczeń.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: PMI z Europy/USA, ZEW/Ifo z Niemiec, zamówienia na dobra trwałe, sprzedaż domów, indeks Michigan z USA, minutki RPP/RBA

W Eurolandzie indeksy PMI dla przemysłu i usług (czw) za kwiecień powinny się obniżyć. Wskaźniki aktywności gospodarczej powinny pokazać dalsze pogorszenie sytuacji względem marca, choć z uwagi na już niski punkt startowy dalszy spadek będzie ograniczony w skali. Będzie to jednak oznaczać, że przedsiębiorcy widzą sytuację gorzej niż w poprzednim miesiącu, co samo w sobie jest negatywnym sygnałem. Natomiast każdy powrót indeksów PMI do 50 będzie tylko informował, że sytuacja jest taka sama, jak miesiąc wcześniej, co w obecnych warunkach oznacza, że jest dalej źle. Podobnie niemiecki indeks Ifo (pt) będzie odzwierciedlał szkody wynikające z lockdownu. Dla odmiany w indeksie ZEW (wt) możliwa jest poprawa w miarach przyszłych oczekiwań, choć trzeba mieć na uwadze, że ZEW zbiera dane nie od przedsiębiorców, ale od analityków, którzy wyrażają większy optymizm co do skali odbicia gospodarczego. EUR powinno być bardziej wrażliwe na rozczarowania w danych.

W Wielkiej Brytanii bardziej niż dane o przeszłości liczyć się będą wskazania na przyszłość, w rezultacie raport z rynku pracy (wt), CPI (śr) i sprzedaż detaliczna (czw) będą w cieniu odczytów PMI (czw). Tutaj podobnie jak w Eurolandzie zakłada się spadki indeksów względem poziomów z marca. Jesteśmy zdania, że w obliczu ryzyk dla brytyjskiej gospodarki GBP jest za silny i widzimy większe pole do osłabienia względem EUR i USD.

W relatywnie spokojnym tygodniu od strony danych z USA powinniśmy otrzymać potwierdzenie tego, czego wszyscy oczekują: silne tąpnięcie sprzedaży domów na rynku wtórnym (wt) i pierwotnym (czw), spadek nowych zamówień na dobra trwałe (pt) i stopniowe wyhamowywanie tempa przyrostu nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (czw). Finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (pt) prawdopodobnie pokaże głębsze od wstępnych szacunków pogorszenie nastrojów konsumentów. Zarządzony lockdown poskutkuje mocnym osunięciem indeksów PMI (czw), które mogą dogonić poziomami wskazania z Europy. Te ostatnie dane mogą być istotnym elementem dla dyskusji o rozszerzeniu wsparcia fiskalnego.

Przyszły tydzień przynosi wysyp marcowych danych z Polski, które pozwolą ocenić pierwsze uderzenie kryzysu w aktywność gospodarczą. Dane z rynku pracy (pon, pt) będą pokazywać pogorszenie sytuacji dopiero z opóźnieniem i dopiero za kilka miesięcy będzie można ocenić, na ile elementy rządowej tarczy finansowej zahamowały proces redukcji zatrudnienia. Produkcja przemysłowa (wt) i sprzedaż detaliczna (śr) mogą być źródłem zaskoczeń (pozytywnych albo negatywnych) z uwagi na przeprowadzony lockdown w połowie miesiąca. W efekcie tylko protokół z posiedzenia RPP (czw) może dostarczyć informacji, z których będzie sens wyciągać wnioski, np. jakie mogą być następne kroki banku centralnego. Uważamy, że obecne uwarunkowania rynkowe nie pozwalają oczekiwań zejścia EUR/PLN pod 4,50, ale też niewielkie jest ryzyko osłabienia złotego ponad 4,60.

Raczej spokojny tydzień po stronie danych z Australii z wyróżnieniem minutek RBA (wt) oraz wystąpienia prezesa banku Lowe’a (wt). Oba wydarzenia mogą być istotne od strony wyjaśnienia nowej polityki kontroli krzywej rentowności, w szczególności dlaczego bank wybrał stabilizację 3-letnich rentowności, pozwalając na wahania 10-letnich (z większym wpływem na AUD). AUD przede wszystkim pozostaje barometrem globalnego apetytu na ryzyko, gdzie jednak preferujemy zachować ostrożne podejście. Raport o CPI za I kw. z Nowej Zelandii (pon) będzie miał ograniczony wpływ na politykę RBNZ.

W Kanadzie sprzedaż detaliczna (za luty, wt) i CPI (śr) nie mają w obecnych warunkach większego znaczenia, szczególnie że BoC już jest aktywny we wspieraniu gospodarki poprzez obniżki stóp procentowych i programy skupu aktywów. Dla CAD liczyć się będzie generalny sentyment do ryzykownych aktywów oraz perspektywy dla rynku ropy naftowej. Widzimy ryzyka pogorszenia w obu tematach (zbyt wysokie oczekiwania wobec siły i tempa odbicia gospodarczego) i oczekujemy osłabienia CAD.     

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.