Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: ISM/PMI, NFP, przemysł w Niemczech, RPP, RBA, sprzedaż detaliczna z Australii, rynek pracy z Nowej Zelandii/Kanady
Pierwsza tura styczniowych danych z USA powinna potwierdzać wyjątkową solidność ożywienia. Regionalne indeksu koniunktury implikują umiarkowaną poprawę w indeksach ISM (pon, śr). Raport z rynku pracy (pt) tradycyjnie będzie kluczową publikacją tygodnia przy oczekiwaniach mocnego jak na tę fazę cyklu wzrostu zatrudnienia o 160 tys. Powinno pozwolić to na utrzymanie się stopy bezrobocia na 3,5 proc. Pryz podkreślonym ostatnio przez prezesa Fed Powella niezadowoleniu ze słabości presji inflacyjnej, dynamika płac może determinować odbiór raport NFP, gdzie niższy wynik (prog. 0,3 proc. m/m) podsyci oczekiwania na obniżkę stóp procentowych. Poza śledzeniem danych USD pozostaje wciąż bezpieczną przystanią w obliczu obaw o koronawirusa.
W strefie euro dane o zamówieniach (czw) i produkcji (pt) z niemieckiego przemysłu za grudzień prawdopodobnie jeszcze będą informować o słabości sektora, szczególnie biorąc pod uwagę recesyjne odczyty PMI. Choć indeks Ifo sugeruje poprawę na horyzoncie, to obawy o skutki epidemii koronawirusa będą wstrzymywać inwestorów przed wyprzedającym dyskontem poprawy warunków gospodarczych na Starym Kontynencie. Nie ma tu nic, co mogłoby wesprzeć EUR.
W Wielkiej Brytanii PMI dla przemysłu i usług miały już swoje wstępne odczyty i wskazały na wyraźną poprawę nastrojów biznesu w reakcji na wygraną torysów w wyborach i wyklarowanie ścieżki brexitu. Publikowany pierwszy raz wskaźnik dla sektora budowlanego (wt) ma najmniejsze znaczenie z całej trójki, ale i tutaj można spodziewać się wzrostu, co może być kolejnym impulsem dla podtrzymania siły GBP. Start okresu przejściowego po przekroczeniu daty brexitu przywróci ryzyko polityczne – już na poniedziałek przewidziane jest wystąpienie premiera Johnsona. Nagłówki mogą dostarczyć zmienności.
Sygnały spowolnienia gospodarczego, jakie napłynęły z publikacji PKB Polski za 2019 r., umocnią Radę Polityki Pieniężnej (śr) w gołębim nastawieniu. Mimo że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie powyżej celu NBP, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian, zasłaniając się troską o wzrost gospodarczy. Nieco lepsze sygnały mogą płynąć z indeksu PMI dla przemysłu (pon), odzwierciedlając lepsze nastroje w Europie. Jednak w ogólnym ujęciu napięcia na rynkach finansowych pozostają głównym czynnikiem dla złotego i aktualnie wpływają na jego osłabienie.
Indeksy PMI z Chin (pon, śr) poświadczą tylko o wstępnej reakcji na wybuch epidemii koronawirusa, bez uwzględnienia pogorszenia sytuacji w ostatnim tygodniu stycznia. Jeśli już na tym etapie wskaźniki wykażą słabość, podsyci to oczekiwania negatywnego zwrotu w globalnej gospodarce.
Oczekujemy, że RBA utrzyma stopę procentową bez zmian (wt). Silny raport z rynku pracy zdjął presję z banku centralnego. Skutki pożarów buszu znoszą się z wydatkami budżetowymi na odbudowę i nie wymuszą na RBA reakcji. Ryzyko łagodzenia polityki w kolejnych miesiącach jednak nie znika, szczególnie w związku z niepewnością wokół perspektyw ożywienia Chin w obliczu koronawirusa. Sprzedaż detaliczna (czw) ma pokazać spadek w grudniu, co sugeruje silny wzrost w listopadzie, gdyż konsumenci przyspieszyli wcześniej świąteczne zakupy. Jeśli dane mimo wszystko będą mocne, jest to okazja do okresowego umocnienia AUD. Jednak czynniki zewnętrzne przeważają po negatywnej stronie.
W Nowej Zelandii raport z rynku pracy (wt) powinien wskazać stabilizację stopy bezrobocia na 4,2 proc. w IV kw. Lepszy wynik umocni stanowisko RBNZ w cierpliwym wyczekiwaniu na odbicie ożywienia, podczas gdy rozczarowanie dołoży się do presji osłabiającej kiwi.
Czy kanadyjski rynek pracy wrócił na ścieżkę poprawy, czy grudzień był tylko przerywnikiem w trendzie spadkowym? Przy zmianie stanowiska BoC na neutralne, dane (pt) mogą okazać się istotne dla oceny szans zwrotu w stronę obniżki stopy procentowej. W obliczu podtrzymania awersji do ryzyka na rynkach CAD silniej będzie reagował na gorsze dane.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne