Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: rozmowy USA-Chiny, indeksy nastrojów z USA, Powell z Fed, PKB/produkcja z Wlk. Brytanii, PMI z Chin, nastroje konsumentów z Australii, rynek pracy z Kanady
Wicepremier Chin Liu He przybywa w czwartek do Waszyngtonu by wznowić rozmowy handlowe na najwyższym szczeblu. Uczestnicy rynku liczą na postępy w kierunku porozumienia, choć pozytywne komentarze mogą tylko świadczyć o powierzchownym złagodzeniu sporu bez dotknięcia kluczowych problemów. W efekcie ewentualna euforia rynkowa może być krótkotrwała. Globalna gospodarka potrzebuje silniejszego impulsu do odbudowa zaufania i optymizmu biznesu.
Po fatalnych odczytach ISM w minionym tygodniu, kolejne odczyty z gospodarki USA będą teraz jeszcze dokładniej prześwietlane. Indeksy nastrojów małych przedsiębiorstw (wt) i konsumentów (pt) zyskują na istotności. Inflacja (czw) nie jest obecnie figurą, która przechyli szalę w kwestii obniżek stóp procentowych. Pośród licznych przemówień przedstawicieli Fed mamy również wystąpienia prezesa Powella (wt, śr), gdzie interesująca będzie ocena ostatnich danych.
Po tym, jak we wrześniowych odczytach PMI z Niemiec było widać załamanie koniunktury, dane o zamówieniach (pon) i produkcji przemysłowej (wt) z poprzedzającego miesiąca raczej nie zaoferują iskry optymizmu. Musimy poczekać na pierwsze oznaki oddziaływania nowej rundy luzowania monetarnego EBC. Do tego czasu EUR będzie pasażerem dla sentymentu kształtującego się wokół USD i polityki Fed.
Jedyna rzecz, która będzie ratować sierpniowy odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii (czw) to gromadzenie zapasów przez firmy przed terminem brexitu 31 października. Podobne zachowanie było obserwowane na początku roku przed pierwotną daną brexitu 29 marca, choć obecnie badania ankietowe sugerują, że efekt ten jest słabszy. Miesięczne dane o PKB (czw) prawdopodobnie wskażą na wypłaszczenie dynamiki wzrostu z ryzykiem ujemnego odczytu. Mimo to dla GBP bardziej istotna pozostaje karuzela informacji związanych z brexitem. Podczas gdy bezumowny brexit pod koniec października jest najmniej realnym scenariuszem, wszystkie pozostałe opcje nie są do wykluczenia, co dla GBP otwiera wszystkie kierunki.
W Polsce mamy pusty kalendarz, więc rynek złotego może skupić się na porządkowaniu po wyroku TSUE ws. kredytów frankowych z przerzuceniem uwagi na ryzyka zewnętrzne. Ponieważ premia za ryzyko związane z orzeczeniem TSUE okazała się nieuzasadniona, złoty ma pole do umocnienia, jednak tempo i skala będą zależne od sentymentu na rynkach zewnętrznych. Wzrost obaw o wyhamowanie ożywienia globalnego będzie zniechęcał do inwestycji w aktywa rynków wschodzących.
Chiny we wtorek wracają po tygodniowej przerwie związanej z obchodami 70. rocznicy utworzenia ChRL i od razu dostajemy uzupełnienie raportów PMI. Słabość sektora usługowego będzie świadczyć o problemach popytu wewnętrznego, co rynki odbiorą jako kolejny dowód postępującego spowolnienia.
Po rozczarowującym odczycie sprzedaży detalicznej za sierpień, AUD potrzebuje prawdziwej niespodzianki w danych o nastrojach konsumentów (śr), aby rynek nie zaczął dyskontować kolejnej obniżki stopy kasowej RBA. Rynek aktualnie redukuje krótkie pozycje w AUD/USD, ale to tylko z uwagi na zmianę nastawienia do USD po fatalnych odczytach ISM. Niech to nie przykryje faktu, że fundamenty AUD pozostają słabe, a do tego dochodzą ryzyka zewnętrzne (wojna handlowa).
CAD potrzebuje, aby raport z rynku pracy (pt) potwierdził solidne fundamenty krajowej gospodarki. Pomogłoby to zneutralizować negatywny wpływ obaw o globalne spowolnienie i presje spadkową na rynku ropy naftowej. Miesiąc temu dane sierpniowe zaskoczyły pozytywnie przede wszystkim silnym wzrostem pracy sezonowej. To niestety ustawia wysoko poprzeczkę dla kolejnego pozytywnego zaskoczenia, więc przyszłość CAD w krótkim terminie nie rysuje się zbyt optymistycznie.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne