Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: ISM/PMI, NFP, brexit, Riksbank, RBA, PKB z Australii, Bank Kanady, rynek pracy z Kanady
W USA regionalne ankiety koniunktury sugerują, że póki co przedsiębiorcy nie rewidują w dół planów biznesowych w obliczu zaostrzenia wojen handlowych, co implikowałoby szanse na skromne odbicie w indeksie ISM (wt). Dodatkowo kondycja rynku wewnętrznego jest solidna, stanowiąc bufor dla całej gospodarki. Z drugiej strony Beżowa Księga Fed (śr) prawdopodobnie dostarczy dowodów niezadowolenia polityką handlową wśród rolników i importerów. Na koniec tygodnia uwagę przykuje raport z rynku pracy (pt). Dane o zatrudnieniu powinny wspierać trend, ale z perspektywy polityki Fed ważne będą płace – słaby odczyt osłabi opór jastrzębi wobec obniżek stóp procentowych.
W strefie euro rewizja wskaźników PMI będzie miała drugorzędne znaczenie. Rynek EUR jest myślami przy posiedzeniu EBC 12 września, po którym oczekuje się zapowiedzi szerokiego pakietu luzowania monetarnego. Te oczekiwania nie pozwolą, aby na EUR zbudowała się jakakolwiek presja wzrostowa.
W Wielkiej Brytanii jakiekolwiek pozytywne niespodzianki w odczycie PMI z przemysłu (pon) będą się brać z nasilenia budowy zapasów na wypadek zerwania relacji handlowych z UE po brexicie i nie powinny być intepretowane jako sygnał poprawy. Polityka będzie głównym czynnikiem ryzyka. Po wakacyjnej przerwie posłowie wracają do obrad i mają czas tylko do 9 września, zanim prace parlamentu ponownie zostaną zawieszone. Jeśli w tym czasie opozycja zdąży zablokować dążenia rządu do przeprowadzenia bezumownego brexitu, będzie to pozytywne dla GBP.
W Szwecji Riksbank powinien utrzymać stopę repo bez zmian (czw), jednak po komunikacie spodziewamy się złagodzenia stanowiska oraz obniżenia ścezki prognoz stopy procentowej. Zagrożenia dla globalnego ożywienia, słabsze dane krajowe i perspektywa luzowania EBC są wystarczającymi argumentami, by Riksbank przeszedł na ostrożną stronę. Porzucenie planów podwyżki stopy procentowej nie pomoże SEK.
W Polsce po indeksie PMI dla przemysłu (pon) spodziewamy się skromnej poprawy do 47,9 (z 47,4) w ślad za ociepleniem nastrojów w Europie. Ogólnie dane pozostaje na bocznym torze w kontekście czynników mających wpływ na złotego. Słabość złotego wynika z kryzysu płynności i generalnego odchodzenia inwestorów od ryzykownych aktywów. Ryzyka związane z łagodzeniem polityki RPP i zagrożeniami dot. wyroku TSUE ws. kredytów frankowych są przeszacowane. Podtrzymujemy wzrostowe prognozy dla złotego.
Odczyty PMI z Chin (pon, śr) będą ważnym zbiorem danych o nastrojach wśród firm w obliczu podwyższenia ceł na eksport do USA. Nastawiony na wymianę zewnętrzną przemysł prawdopodobnie pokaże osłabienie, które nie będzie w stanie zrównoważyć skupiony na rynku krajowym sektor usługowy. Oprócz danych istotne będą implikacje dla polityki monetarnej (kontrola fixingu juana) i fiskalnej (działania wspierające). W efekcie złe dane mogą być dobre pod kątem reakcji władz.
W Australii oczekujemy utrzymania stopy kasowej RBA na 1 proc. (wt), jednak komunikat do decyzji może być ważna wskazówką, w którą stronę chce podążać bank. Ostatnie komentarze przedstawicieli RBA sugerują, że rozważane są niekonwencjonalne narzędzia polityki, co otwiera drogę dla gołębich zaskoczeń. Wśród danych, PKB za II kw. (śr) będzie na pierwszym planie. Słabszy od prognoz wynik będzie wzmacniał oczekiwania na obniżkę stopy procentowej w październiku.
Wielki tydzień w Kanadzie z decyzją banku centralnego (śr) i raportem z rynku pracy (pt). Opublikowany dziś silny odczyt PKB za II kw. potwierdza silna postawę gospodarki wewnętrznej. Razem z inflacją bliską celu oraz niską ekspozycją Kanady na wojny handlowe Bank Kanady ma argumenty, by wbrew generalnej tendencji nie dokonywać gołębiego zwrotu w polityce i utrzymać stopę procentową bez zmian. Rynek dyskontuje cięcia do końca roku, więc neutralne stanowisko BoC będzie na tym tle pozytywne dla CAD. W temacie raportu z rynku pracy, lipcowe dane były silnie rozczarowujące i sierpień powinien przynieść częściowe równanie do średniej.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne