Przed RBA: obniżka albo nie

Opinie   •   06-05-2019 16:41
Majowa decyzja Banku Rezerwy Australii będzie się ważyć do ostatniej chwili, gdyż są solidne argumenty za i przeciw obniżce stóp procentowej. Konsensus wyrokuje za cięciem o 25 pb do 1,25 proc., ale osobiście uważam, że bank powstrzyma się od działania. W obecnym klimacie (po tweetach Trumpa) AUD może mieć jednak problemy odnotować rajd ulgi.
Przed RBA: obniżka albo nie

Podstawowym argumentem za obniżką jest rozczarowujący odczyt CPI za I kw. na 1,6 proc. r/r, wyraźnie oddalając się od celu inflacyjnego RBA 2-3 proc. To wpłynęło na istotną zmianę rynkowych oczekiwań i dyskonta 10 pb (40 proc.) obniżki dla jutrzejszej decyzji i 21 pb na koniec roku. W kwietniowym komunikacie bank zaznaczył, że „Rada będzie dalej monitorować rozwój sytuacji i kształtować politykę monetarną, by wspierać stabilny wzrost i osiągać cel inflacyjny w średnim terminie”. Na tej podstawie spadek inflacji może skłaniać RBA do reakcji.

Po drugiej stronie jest bardzo silny rynek pracy, który stanowi wsparcie dla wzrostu gospodarczego (2,3 proc.) i jest zalążkiem dla nasilenia presji płacowej (i inflacyjnej). Stopa bezrobocia pozostaje blisko rekordowych dołków na 5 proc. i bez objaw wzrostu bezrobocia RBA może skłaniać się do poczekania na więcej danych.

Bezwzględny poziom stopy procentowej też ma znaczenie i RBA wielokrotnie zaznaczał niechęć do ustanawiania nowych rekordowych minimów. Ostatnio pojawiły się głosy, że bank może być zainteresowany wykorzystaniem niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej, jak np. obniżeniem stopy procentowej używanej do oblizania zdolności kredytowej kredytobiorców (o 50 pb), co miałoby zwiększyć popyt na nieruchomości (spadek cen był głównym powodem niskiej inflacji w I kw.).

Sektor surowcowy, motor wzrostu australijskiej gospodarki, ma się dobrze. Ceny rudy żelaza i węgla są wysoko. Rynek miedzi jest zrównoważony. Perspektywy globalnej gospodarki poprawiły się po serii lepszych danych z Chin. Nie są to warunki zachęcające do luzowania polityki monetarnej. Choć ostatni zgrzyt w negocjacjach handlowych USA-Chiny stanowi istotny wzrost negatywnych ryzyk dla perspektyw wzrostu, to na obecnym etapie nie powinno mieć to wpływu na decyzję RBA, przed otrzymaniem więcej szczegółów, w którą stronę podążają negocjacje.

Jakkolwiek decyzja o pozostawieniu stopy kasowej na 1,50 proc. jest pozytywna dla AUD, może być trudno o istotny rajd ulgi w obliczu napięć i negatywnych wibracji wysyłanych z Chin m.in. przez spadający ok. 6 proc. indeks giełdy w Szanghaju. Przy utrzymaniu gołębiego tonu komunikatu oczekiwania na obniżkę w kolejnych miesiącach mogą nie osłabnąć, a podbicie AUD może okazać się przejściowe i wykorzystane jako atrakcyjny poziom wejścia pod sprzedaż dla tych, którzy liczą na dalszą eskalację sporu USA-Chiny.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.