Przed FOMC: Fed swoje, rynek swoje?

Opinie   •   16-03-2021 12:27
Po marcowym posiedzeniu FOMC nie oczekujemy istotnych zmian w polityce. W obliczu nowego pakietu fiskalnego i postępującego procesu szczepień Fed optymistyczniej będzie patrzył na perspektywy ożywienia, ale powinno zostać podtrzymane stanowisko, że Fed jest wciąż daleko od osiągnięcia swoich celów i zamierza pozostać akomodacyjny. Jastrzębim ryzykiem jest rewizja projekcji stopy procentowej w kierunku jednej podwyżki w 2023 r. Jak zwykle pojedyncze frazy mogą decydować o tym, jak rynek odbierze posiedzenie.
Przed FOMC: Fed swoje, rynek swoje?

Zakładamy, że Komitet utrzyma bez zmian poziom stóp procentowych, forward guidance i tempo skupu aktywów, podkreślając, że Fed jest wciąż daleko od osiągnięcia swoich celów (inflacji i stopy bezrobocia) i zamierza pozostać akomodacyjny. Głównym zadaniem Fed pozostaje przeprowadzenie gospodarki przez kryzys pandemiczny i aby tego dokonać, Fed musi pozostać gołębi. Nie jest to łatwe, kiedy rynek kwestionuje nastawienie Fed i zakłada, że przyspieszenie ożywienia i presja inflacyjna zmusi Fed do wcześniejszego odchodzenia od ultra-luźnej polityki - redukcję tempa skupu aktywów na przełomie 2021/22 i pierwszą podwyżkę stopy procentowej do końca 2022 r.

Aby przeciwdziałać rynkowym oczekiwaniom (które pchają rentowności w górę i prowadzą do niepożądanego zacieśniania warunków finansowych), Fed musi znaleźć język, który przekona uczestników rynku, że to oni są w błędzie. Jednakże w ostatnim czasie prezes Powell i jego koledzy nie zdecydowali się na werbalną interwencję przeciw wzrostowi rentowności długu. Wątpimy, aby przekaz w komunikacie FOMC i na konferencji prezesa Powella miał być inny. Jest bardziej realne, że Powell powtórzy, że wzrost rentowności obligacji jest zrozumiały wraz z poprawą perspektyw gospodarczych. Jednocześnie podkreśli, że Rezerwie Federalnej przede wszystkim zależy na przywróceniu silnego rynku pracy sprzed pandemii i w tym kontekście nie będzie spieszył się z ograniczaniem ekspansji monetarnej. Powell prawdopodobnie podkreśli też, że Fed nie widzi zagrożenia w ucieczce inflacji w górę, stąd nie powinien być to czynnik, który odmieni nastawienie w polityce.

W obliczu zatwierdzenia nowego pakietu fiskalnego i postępującego procesu szczepień Fed optymistyczniej będzie patrzył na perspektywy ożywienia. W porównaniu z poprzednimi prognozami Fed z grudnia powinno to doprowadzić do wyraźnego podwyższenia dynamiki PKB w 2021 r. (z obecnego 4,2 proc.), choć nieco obniży ścieżkę wzrostu w latach 2022-2023. Silniejszy wzrost przyspieszy obniżanie się stopy bezrobocia w tym roku. Projekcja inflacji może być podwyższona  w górę, ale biorąc pod uwagę komentarze z Fed odnośnie przejściowej skoku inflacji w najbliższych miesiącach, spodziewalibyśmy się utrzymania długoterminowych średnich blisko (choć powyżej) celu 2 proc. Inflacja tylko nieznacznie powyżej 2 proc. w 2023 r. byłaby spójna z forward guidance i planami redukcji akomodacji.

Rynek skupi uwagę na projekcji ścieżki stóp procentowych, tzw. dot chart. Lepsze perspektywy ożywienia mogą doprowadzić do podwyższenia mediany prognoz członków FOMC do jednej podwyżki w 2023 r. (z zera). Z uwagi, że w grudniu pięciu członków Komitetu zakładało podwyżkę przed końcem 2023 r., do podwyższenia mediany potrzeby tylko zmiany czterech głosów. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę istotną zmianę perspektyw gospodarczych (szczepienia, pakiet fiskalny).

Sądzimy, że zmiana mediany na prognozowanie jednej podwyżki w 2023 r. będzie miała jastrzębi wydźwięk, nawet jeśli rynek wybiega z prognozą jeszcze dalej i dyskontuje prawie jedną podwyżkę do końca 2022 r. i kolejne dwie w 2023 r. Bierze się to z tego, że rewizja projekcji w górę może być odebrana jako stopniowe słabnięcie gołębiego nastawienia Fed i w kolejnych miesiącach możliwe jest szybsza zmiana polityki. Uważamy, że takie implikacje są przesadzone i zmiany w projekcji wskażą na racjonalne uwzględnianie jastrzębich ryzyk dla prognoz przez niektórych członków Komitetu.

Dot chart - punktowy wykres prognoz, gdzie członkowie FOMC widzą stopę rezerw federalnych na koniec danego roku (żółte kropki) oraz mediana (zielona linia); Źródło: Fed, Bloomberg

Prezes Powell może starać się tonować rynkowe oczekiwania, ale wątpliwe jest, aby bezpośrednio określił rynkową wycenę jako błędną. Prędzej spodziewalibyśmy się miękkiego języka, że rynkowe dyskonto trzech podwyżek odzwierciedla bardziej optymistyczny pogląd na wzrost i inflację, ale wcale nie musi implikować faktyczne decyzje Fed w przyszłości. Nie mamy pewności, czy to wystarczy, by doprowadzić to do tąpnięcia rentowności i osłabienia USD. Z drugiej strony odbicie rentowności 10-latego ponownie ponad 1,60 proc. może sugerować wyprzedzające wycenianie nieco jastrzębiego wydźwięku posiedzenia. Jak zwykle pojedyncze frazy mogą decydować o całkowitym wydźwięku posiedzenia.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.