Przed Fed: zapowiedziana pauza

Opinie   •   10-12-2019 16:29
Oczekujemy, że na grudniowym posiedzeniu Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian z uwagi na nieznaczne zmiany w ekonomicznym obrazie od czasu poprzedniego spotkania. Fed jest w trybie pauzy do czasu wyklarowania relacji handlowych USA-Chiny lub istotnej zmiany perspektyw gospodarczych. Tematem konferencji prasowej będzie uszczegółowienie, co musiałoby się zmienić, aby Fed wrócił do obniżek.
Przed Fed: zapowiedziana pauza

Po trzech obniżkach stóp procentowych z rzędu Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) przeszedł do pasywnego trybu. W ostatnim komunikacie gotowość do „działania we właściwy sposób” została zastąpiona przez „ocenę odpowiedniej ścieżki”. Na oznaki spowolnienia gospodarczego i wzrostu niepewności na rynkach finansowych Fed odpowiedział zatrzymaniem normalizacji polityki i przejściem do luzowania. Teraz potrzebuje czasu, aby zobaczyć efekty obniżek stóp procentowych.

Biorąc pod uwagę, że w okresie między posiedzeniami sytuacja w gospodarce nie uległa istotnej zmianie, Fed powinien podtrzymać tryb „wait-nad-see”. Indeks zaskoczeń danymi makro w USA jest obecnie mniej więcej na tym samym poziomie, co 6 tygodni temu. Silny rynek pracy i poprawa w twardych danych z przemysłu spotkała się z oznakami chwiejności w indeksach koniunktury, ale ogólnie gospodarka pozostaje na ścieżce ożywienia. Wspiera to opinię prezesa Fed J. Powella, że polityka jest „w dobrym miejscu” i potrzeba „wyraźnej rewizji” perspektyw gospodarczych, aby tę równowagę zaburzyć.

Indeks zaskoczeń danymi makro w USA. Indeks rośnie (spada), gdy dane są powyżej (poniżej) prognoz.; Źródło: Bloomberg, Citi, TMS Brokers

Jakkolwiek podkreślenie przez Fed imponującej postawy rynku pracy wybrzmiałoby jastrzębio, zdecydowanie więcej ryzyk kryje się po negatywnej stronie i byłoby dziwne, gdyby bank centralny ich nie dostrzegał. Eskalacja sporu handlowego skutkująca pogorszeniem danych makro jest największym zagrożeniem. Od września jesteśmy utrzymywani w przeświadczeniu, że porozumienie Pierwszej Fazy powinno zostać prędko podpisane, ale wciąż nie ma wyznaczonego terminu, co podtrzymuje ryzyko, że w każdym momencie rozmowy mogą zostać zerwane. Ta niepewność rzutuje na decyzje przedsiębiorstw (wyhamowanie odbicia w indeksach ISM) i zmusza Fed od pozostania w stanie alarmowym. Z tego punktu widzenia powrót obniżek jest bardziej prawdopodobny niż jakakolwiek dyskusja o podwyżkach. Powell powinien o tym przypomnieć podczas konferencji prasowej. Interesującym będzie, czy prezes przedstawi warunki, przy których Fed powróciłby do dyskusji o obniżkach. Jednak ustalanie takich drogowskazów nigdy nie było w stylu Fed.

Grudzień przynosi aktualizację tzw. „dot plot”, czyli projekcji oczekiwań członków Komitetu dotyczących poziomu stopy procentowej na koniec kolejnych lat. Względem wrześniowej projekcji mediany „kropek” dla 2020 i 2021 r. powinny spaść o 25 pb, uwzględniając obniżkę z października - odpowiednio do 1,625 proc. i 1,875 proc. Większe odchylenie mediany i poszczególnych kropek na gołębią stronę będzie zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że członkowie Fed zwykli preferować jastrzębie nachylenie i prognozować normalizację polityki. Prognozy dla 2022 r. i długoterminowa mogą zostać na 2,375 proc. o 2,50 proc., ale nawet ich analogiczne obniżenie o 25 pb powinno być przyjęte neutralnie. Ponadto nie spodziewamy się istotnych zmian w prognozach makroekonomicznych.

Dot plot z posiedzenia z września 2019 r. Kropki przedstawiają prognozy poszczególnych członków FOMC; Źródło: Bloomberg

Z uwagi na to, że rynek stopy procentowej dyskontuje tylko 4 pb obniżki w okresie do marca 2020 r., otwiera to pole do reakcji USD w przypadku podkreślania przez Powella ryzyk i przypomnienia, że polityka monetarna nie jest z góry nakreślona. To rozumiane będzie jako wyższe prawdopodobieństwo łagodzenia polityki. Dodatkowo sugestie dotyczące zmiany ram polityki monetarnej, m.in. dopuszczenie przejściowego przestrzelenia celu inflacyjnego (wspominała o tym ostatnio Lael Brainard z zarządu Fed), oddaliłoby w czasie perspektywę powrotu Fed do zacieśniania. Mimo powyższego nie liczylibyśmy na silną reakcję USD na gołębie sygnały. Polityka Fed nie jest aktualnie na pierwszym miejscu wśród czynników rozpatrywanych przez uczestników rynku, a jej warunkowanie rozwojem wypadków w wojnie handlowej powoduje, że to informacje o postępach w negocjacjach handlowych USA-Chiny mogą być silniejszym katalizatorem zmienności dolara.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.