Przed EBC: po co ten pośpiech?

Opinie   •   06-03-2019 14:35
EBC może rozpocząć dyskusję o programach wsparcia płynności sektora bankowego, ale decyzja o nowym TLTRO wymaga więcej danych z gospodarki. Nie ma też sensu modyfikować języka wokół ścieżki stóp procentowych. Niższe prognozy wzrostu i inflacji są oczywistym rezultatem marcowego posiedzenia, ale rynek już się na to przygotował, więc w czwartek może być łatwiej o sprzedaż faktów i umocnienie EUR.
Przed EBC: po co ten pośpiech?

Europejski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję i komunikat w czwartek 7 marca o 13:45. Zakładamy pozostawienie bez zmian parametrów polityki monetarnej (stopa referencyjna: 0 proc., stopa depozytowa: -0,40 proc.). Na 14:30 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa EBC M. Draghiego.

Po tym, jak dane ze strefy euro od początku roku wskazały na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej, przebudziła się dyskusja, że EBC musi odstawić plany normalizacji polityki pieniężnej, a bardziej skupić się na utrzymaniu obfitej płynności sektora bankowego, by tym sposobem wesprzeć ożywienie. Możliwości nie zostało jednak wiele. Stopy procentowe są już na poziomie określonym jako dolna granica, a program skupu aktywów został wstrzymany głównie z powodu ryzyka naruszenia limitów zaangażowania w dług publiczny państw członkowskich. W grę wchodzi przedłużenie programu tanich pożyczek dla banków (TRLTRO), który ma wygasnąć w połowie roku. Nagłe ograniczenie płynności w sektorze finansowym mogłoby nieść ze sobą negatywne implikacje dla podaży kredytu, dławiąc wzrost gospodarczy.

EBC nie potrzebuje takich komplikacji i ze strony samych członków Rady Prezesów dochodziły już komentarze, że programy wsparcia płynności są rozważane. Rynek powszechnie oczekuje wydłużenia TLTRO, ale z oficjalną decyzją w późniejszym terminie (czerwiec). Teraz bardziej prawdopodobne jest, że prezes Draghi zasygnalizuje, że dyskusja w tym temacie została rozpoczęta, ale jak stwierdzono w protokole po styczniowym posiedzeniu, „decyzja nie powinna być podjęta w pośpiechu”. Z perspektywy EUR wydłużenie TLTRO jest już zdyskontowane i w przyszłości szczegóły programu (raczej mniej hojnego – krótszy, zmienne oprocentowanie - niż jego dotychczasowe odsłony) tylko pomogą zdjąć z waluty premię z tytułu ryzyka łagodzenia polityki.

Podobnie wydaje się, że marzec to zbyt wczesny termin, by spieszyć się ze zmianą komunikacji w odniesieniu do perspektyw ścieżki stóp procentowych. Obecny przekaz mówi, że stopy mają pozostać bez zmian „co najmniej do końca lata 2019 r.”. W zasadzie rynek nie czuje się ograniczony przez forward guidance, gdyż w ostatnich tygodniach oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych (o 10 pb) odsunęły się na czerwiec 2020 r. Sądzimy, że EBC nie widzi potrzeby w zmianie forward guidance, a ponadto jest niechętny wydłużaniu deklaracji, aby nie ograniczać swobody nowemu prezesowi EBC (kadencja Draghiego kończy się w październiku 2019 r.). W obecnych warunkach wydaje się oczywiste, że na jesieni nie zobaczymy podwyżki, więc nawet jeśli na konferencji Draghi nieformalnie zgodzi się z wyceną rynkową, nie powinno mieć to istotnych implikacji dla EUR. Tylko jeśli Draghi zasugeruje, że np. rynek zbyt pochopnie ocenia skłonność banku do powrotu do normalizacji polityki, EUR może zareagować (pozytywnie).

Marzec to miesiąc rewizji projekcji ekonomicznych EBC i oczekuje się obniżenia prognoz PKB i inflacji. Ważniejsze będzie, jak bardzo Rada Prezesów jest zaniepokojona rozwojem sytuacji gospodarczej i czy traktuje spowolnienie jako przejściowe zjawisko wynikające ze zmian w otoczeniu czy jako przejaw wewnętrznej słabości bloku. Wydaje się nam jednak, że EBC nie jest gotowy ogłosić kapitulacji i pomimo osłabienia w danych dalej wierzy w odbicie ożywienia w kolejnych miesiącach. To powinno łagodzić negatywny efekt zrewidowanych wartości z projekcji.

Prognozy EBC z grudniowej projekcji. Źródło: EBC, TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.