Przed EBC: dozowanie gołębiości

Opinie   •   10-09-2020 11:01
Po czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego nie spodziewamy się zmian w parametrach polityki pieniężnej, jak również zakładamy brak sygnałów o szykowanej zmianie nastawienia. Mimo to EBC podkreśli gotowość do działania i może wskazać warunki dla dodatkowego luzowania. Dla rynku istotne będzie, czy wydźwięk konferencji będzie wystarczająco gołębi, by sprostać wysokim oczekiwaniom.
Przed EBC: dozowanie gołębiości

Po poprzednim posiedzeniu w lipcu EBC pozostawiło wydźwięk wait-and-see z nadzieją, że dotychczas zaimplementowane narzędzia luzowania polityki pieniężnej pozwalają na stabilizację rynków finansowych i wsparcia odbicia gospodarczego. Od tego czasu EUR/USD wzrósł o prawie 5 proc. (w szczytowym punkcie), dane o aktywności gospodarczej (m.in. PMI) wytraciły pęd a Europa mierzy się z ponownym wzrostem liczby nowych zachorowań na wirusa.

Zaniepokojenie silnym EUR już znalazło ujście w wypowiedziach przedstawicieli banku, m.in. głównego ekonomisty Lane’a. Kilka dni temu stwierdził on, że choć EBC nie ma ustalonego celu dla euro, to poziom kursu ma znaczenie dla gospodarki. Dodatkowo lipcowy odczyt inflacji HICP (-0,2 proc. r/r) wskazał na niską presję inflacyjną, która może dławić oczekiwania inflacyjne.

W związku z powyższym przed EBC stoi zadanie przypomnienia o swojej roli w procesie wspierania ożywienia gospodarczego i wskazanie na potrzebę utrzymania akomodacyjnej polityki przez długi czas. Mimo że ożywienie postępuje (spodziewane odbicie PKB o ok. 8 proc. k/k w II kw. po -11,8 proc. w II kw.), ryzyka dla perspektyw wzrostu przeważają po negatywnej stronie. Negatywne zaskoczenia po stronie inflacji i PMI nakazują przyhamowanie optymizmu, co może znaleźć odzwierciedlenie w przekazie EBC.

W komunikacie i na konferencji prasowej prezes Lagarde zapewne zostanie podkreślone, że bank jest gotowy zwiększyć ekspansję monetarną jeśli będzie to konieczne. Taki przekaz już zresztą pojawiał się w wypowiedziach członków EBC i jest także wygodną furtką do budowy gołębich oczekiwań. Lagarde prawdopodobnie powstrzyma się od sugestii, jakie narzędzia są pierwsze w kolejności (kontynuacja skupu aktywów, cięcia stóp procentowych), ale kluczowym będzie zapewnienie, że opcje się nie wyczerpują.

Z uwagi na komentarze członków EBC nt. euro oraz liczne doniesienia prasowe o zaniepokojeniu Rady Zarządzającej siłą waluty jest prawdopodobne, że w jutrzejszym komunikacie zostanie zawarty fragment o ryzyku nadmiernej aprecjacji euro lub nie wprost - o „nieuzasadnionym zacieśnianiu warunków finansowych”. Jednocześnie jest mało prawdopodobne, aby prezes Lagarde wyrażała wyraźne obawy o poziom euro i raczej ograniczy swoją wypowiedź do stwierdzenia, że bank przygląda się sytuacji na rynku walutowym. Taka forma nie powinna implikować funkcji reakcji EBC opartej o poziom euro.

Gołębim ryzykiem jest pójście EBC drogą wyznaczoną przez Fed w temacie rewizji strategii, w tym celu inflacyjnego. W lipcu Lagarde powiedziała, że we wrześniu rozpocznie się pierwsza dyskusja Rady nad rewizją strategii. Lagarde może teraz podkreślić, że EBC także rozważa cel uśredniania inflacji w czasie. Jakkolwiek nie musi być to jasna deklaracja ostatecznego rezultatu rewizji, pozwoli rozbudzić oczekiwania rynkowe.

Oczekujemy, że posiedzenie i konferencja dostarczą gołębich sygnałów sugerujących utrzymanie akomodacyjnego nastawienia z potencjalnym rozszerzeniem ekspansji monetarnej i zmianą strategii w niedalekiej przyszłości w kierunku tolerowania wyższej inflacji (czyt. odroczenie terminu startu normalizacji polityki). Sądzimy jednak, że rynek jest już przygotowany na taki wydźwięk posiedzenia i zjazd EUR/USD z 1,20 do 1,18 w dużym stopniu dyskontuje ryzyko gołębich impulsów. Jeśli jutro nie dostaniemy bezpośredniego zaakcentowania niezadowolenia z siły euro lub sugestii zbliżających się decyzji o zwiększeniu luzowania, rynek może odebrać decyzje EBC jako niewystarczająco gołębią, by uzasadniać EUR/USD na tak niskich poziomach, przynosząc mini-rajd ulgi (<1 proc.). Jednocześnie podtrzymanie gołębiego nastawienia w ogólnym ujęciu może być czynnikiem stabilizującym nastroje na rynku akcji (gwarancja ultra-luźnej polityki i nadpłynności na rynkach finansowych) i może zahamować ucieczkę kapitału w USD – dodatkowy impuls, by przywrócić wzrosty EUR/USD.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.