Pogoda dla bogaczy w blasku Big-Tech

Bloomberg Billionaires Index to ranking najbogatszych ludzi na świecie. Od początku roku aż ośmiu krezusów z pierwszej dziesiątki powiększyło swoje majątki. Lwia część majątku 10-ciu najbogatszych osób na świecie bierze się z wyceny spółek, których owe osoby są udziałowcami. Wśród tej dziesiątki, siedem osób to inwestorzy z sektora Big Tech, który stał się największym beneficjentem covidowej hossy. Jedynym miliarderem, z poza Big Tech, którego majątek się zwiększył jest Mukesh Ambani, hinduski miliarder z sektora energetycznego.
Przyczyny rajdu ryzyka na spółkach technologicznych upatruję przede wszystkim w głębokim przekonaniu inwestorów, że kryzys wywołany pandemią przyspieszy zmiany w społeczeństwie oraz gospodarce. Takie zmiany zachodziły praktycznie po każdym większym kryzysie. Dzisiaj widzimy, że sektorowi technologicznemu praktycznie nic nie jest straszne. Działalność firm IT może być kontynuowana w prawie każdych warunkach. Obecny kryzys zdrowotny pokazał m.in., że znaczną część zakupów możemy zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu. Oczywiście w ślad za pobytem w domu idzie również większe zainteresowanie portalami społecznościowymi w celu podtrzymania relacji, a także korzystanie z wyszukiwarek, w celu bycia na bieżąco z aktualnościami. Widzimy, że Europa chce wykorzystać kryzys do przyspieszenia transformacji energetycznej, co powoduje wzrost notowań Tesli, która w powszechnej opinii jest synonimem walki o ekologię.
Brak rekordowych wyników za okres pandemii wcale nie powoduje, że zachowanie inwestorów jest irracjonalne. Co prawda pandemia się kiedyś zakończy, ale okres kilku, a może kilkunastu miesięcy to wystarczająco długo, aby zachowania konsumentów się utrwaliły. Myślę, że firmy zdają sobie z tego sprawę i będą chciały za wszelką cenę zatrzymać klientów przy sobie, co może zaprocentować w kolejnych wynikach.
Oczywiście wszystkim tym spółkom, a w konsekwencji ich właścicielom pomaga globalny zasięg oraz obecność na wielu rynkach. W okresie dużej zmienności na rynku inwestorzy kierują się w te miejsca, które są im dobrze znane, a na świecie ciężko znaleźć kogoś, kto nie słyszał o Facebooku, Amazonie czy Microsoft. W znacznej mierze do wzrostów przyczyniają się również niebranżowe media, które rozpisują się o kolejnych rekordach bitych przez najbogatszych i powodują efekt kuli śnieżnej. Początkujący inwestor, których w ostatnich miesiącach pojawiło się mnóstwo, widzi, że notowania np. Amazona wzrosły o blisko 100 proc. od wybuchu pandemii i ma przeczucie, że musi natychmiast się podpiąć pod pędzącą lokomotywę.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne