Perspektywiczny i defensywny sektor (bio-)farmaceutyczny

Tygodniowe   •   08-07-2022 16:12
Dawno temu sformułowałem tezę, że szczyt następnej hossy pokoleniowej (następny po tym z 2000 roku, kiedy kulminowała "hossa internetowa") zostanie zrobiony - gdzieś w okolicach 2034 roku - akcjami spółek biotechnologicznych. Społeczeństwa półkuli północnej się starzeją i z czasem bardziej być może zaczną bardziej od możliwości surfowania po internecie cenić np. dostępność jakiegoś leku na raka czy inną groźną chorobę. I tu wkracza "cała na biało" biotechnologia ("nikt ci tyle nie da, ile ja ci mogę obiecać").
Perspektywiczny i defensywny sektor (bio-)farmaceutyczny

Przypomniałem sobie o tej "przepowiedni" po tym, gdy w ciągu ostatnich 2 dni cena akcji notowanej na GPW spółki Ryvu Therapeutics podskoczyła w górę o ok. 40 proc., po tym jak podała informację o podpisaniu z amerykańską spółką Exelixis umowy na opracowanie "nowatorskich terapii celowanych, wykorzystujących opracowaną przez Ryvu technologię celującą w białko STING (STimulator of INterferon Genes)".

Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawy, że jest to bardzo trudna branża, bo co prawda Ryvu ma dostać 400 mln dolarów za "każdy produkt wynikający z tej współpracy", ale na początek Exelixis przekaże na te badania raptem 3 mln dolarów, więc tu szału raczej nie ma.

Sam Exelixis specjalizuje się w genomicznych badaniach nad terapiami pomagającymi w walce z rakiem. Dla przypomnienia:

"Genomika – dziedzina biologii molekularnej i biologii teoretycznej (pokrewna genetyce i ściśle związana z bioinformatyką), zajmująca się analizą genomu organizmów. Głównym celem genomiki jest poznanie sekwencji materiału genetycznego oraz mapowanie genomu, ale również określenie wszelkich zależności i interakcji wewnątrz genomu."

Wykres kursu akcji Exelixis wydał mi się obiecujący, więc od razu trafił na stronę TMS Brokers jako kolejna "Spółka dnia".

Z kwestią akcji spółek biotechnologicznych wiąże się szersza kwestia całego giełdowego sektora "opieki zdrowotnej" ("health care"). Tradycyjnie uważany on jest - obok sektorów przedsiębiorstw użyteczności publicznej ("utilities") oraz producentów podstawowych produktów konsumpcyjnych ("consumer staples") za jeden z tzw. sektorów defensywnych, czyli relatywnie odpornych na skutki cyklicznego spowolnienia gospodarczego. Czyli czegoś czego się wszyscy właśnie obawiają.

W związku z tą cechą to kategorii "Spółka dnia" załapały się w ciągu minionych dwóch tygodnie dwie amerykańskie spółki (bio-)farmaceutyczne. Najpierw Vertex Pharmaceuticals, której główne osiągnięcie to terapie używane w leczeniu muskowiscydozy ("wrodzonej choroby uwarunkowanej genetycznie polegającej na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze").

... a następnie spółka Eli Lilly & Company, która istnieje już prawie 150 lat, a którą można kojarzyć np. z lekiem antydepresyjnym Prozac, a znacznie wcześniej z prowadzeniem jako pierwsza masowej produkcji szczepionki na polio czy insuliny, a której największych źródłem dochodu są obecnie leki na cukrzycę.

 

Widać, że akcje tego typu spółek są silne ostatnio, ale oczywiście odpowiedź na pytanie jak długo to jeszcze potrwa jest bardzo trudna.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Wojciech Białek
Wojciech Białek

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.