Pękła tama

Poranne   •   02-12-2020 09:55
Apetyt na ryzyko ma się dobrze przy kombinacji pozytywnych informacji ze sfery fiskalnej, nadziei wokół szczepionek oraz czynników technicznych. Po odrzuceniu na bok zawirowań z końca listopada, nowy miesiąc zaczął się od poprawy rekordów indeksów na Wall Street i zrzucenia dolara na najniższe poziomy od ponad dwóch lat.
Pękła tama

Wydaje się, że politycy w Kongresie USA wreszcie zdają sobie sprawę z pilności pakietu fiskalnego w obliczu wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 i niewykluczone, że jeszcze przed końcem roku  Demokraci i Republikanie wypracują kompromis w kwestii wielkości pomocy. Zgoda na pakiet byłaby dodatkowym argumentem za lepszymi perspektywami ożywienia w USA na starcie 2021 r., co bez wątpienia stało za wczorajszymi wzrostami S&P500 i Nasdaq na nowe historyczne szczyty. Jednocześnie inwestorzy cały czas wyceniają poprawę przyszłorocznych perspektyw gospodarczych w oparciu o nadzieje na dystrybucje szczepionki przeciw COVID-19. Prasa donosi, że pierwsze wysyłki leku mogą się rozpocząć już po kilku godzinach od zyskania przez firmy farmaceutyczne akceptacji urzędu regulacyjnego. Dziś rano Wielka Brytania zakomunikowała, że pierwsze dostawy od Pfizera trafią na rynek w przyszłym tygodniu. Na rynku wciąż jest sporo kapitału inwestycyjnego, który musi zostać zaprzęgnięty do pracy, a był wstrzymywany przez zeszłomiesięczne ryzyka wyborcze w USA.

Jednak chyba najważniejszym impulsem dla apetytu na ryzyko było złamanie psychologicznego poziomu 1,20 na EUR/USD. Poziomu, który w ubiegłym tygodniu silnie się bronił, co wzbudziło obawy o powtórkę z września, kiedy porażka w wybiciu ostatecznie ściągnęła kurs do 1,16. Tym razem jednak presja na sprzedaż dolara była zbyt silna, kurs szybko zbliżył się do 1,21 i jest najwyżej do kwietnia 2018 r. Dominująca pozycja euro w koszyku tworzącym indeks dolarowy (57,6 proc.) dyktuje jego kierunek, a zatem daje sygnał dla innych kursów z USD, co nakręca spiralę wyprzedaży. Ruch ma podstawy, by trwać dalej. Perspektywa globalnego ożywienia otwiera większy potencjał wzrostowy dla rynków akcji m.in. w Europie i na rynkach wschodzących, relatywnie większy od wysoko wycenianych spółek z Wall Street. Dywersyfikacja inwestycji kapitałowych będzie wzmacniać presję sprzedaży USD. Ryzyka oczywiście są i nie można o nich zapominać. Pierwszym jest niezadowolenie EBC z siły euro (i innych banków centralnych z aprecjacji ich walut), gdyż nikt w okresie odbudowy wzrostu gospodarczego chce pogorszenia konkurencyjności gospodarki wynikające z umocnienia waluty. Niewykluczone, że komunikat po przyszłotygodniowym posiedzeniu EBC (10 grudnia)  zostanie wzbogacony o werbalną interwencję w odniesieniu do siły euro. Z drugiej strony między dziś a 10 grudnia jest jeszcze sporo czasu, by rynek nie rezygnował z pozytywnego pędu, choć krótkoterminowo może to być ryzykowna gra.

Nasilenie apetytu na ryzyko w końcu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach złotego i wczoraj EUR/PLN wyraźnie obniżył się pod 4,45. Potwierdziły się nasze przewidywania, że nastroje globalne pozostają głównym determinantem zmienności złotego przy marginalnym wpływie obaw o rozwój liczby zachorowań na koronawirusa w kraju (mijamy szczyt) czy o spór o budżet unijny (rynek obstawia wypracowanie porozumienia). Dalsze umocnienie złotego może pozostać silnie skorelowane z wzrostami EUR/USD, jak również z ewentualną korektą w obliczu ryzyk wskazanych w poprzednim akapicie. Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej, ale nie spodziewamy się zmian w polityce. Rada prezentuje jasne stanowisko, według którego nie ma dyskusji o dalszych obniżkach stóp procentowych a program skupu aktywów jest wystarczającym narzędziem, wspierającym gospodarkę.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.