Ostrzeżenie ze strony INI SII

Tygodniowe   •   14-04-2023 15:58
20 stycznia tego roku komentując osiągnięcie przez publikowany co czwartek o godz. 15-tej przez polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Indeks Nastrojów Inwestorów (różnica pomiędzy udziałem optymistów i pesymistów odnośnie półrocznej perspektywy WIG-u) czwartego najwyższego w jego 12-letniej historii poziomu wyrażałem się nieco sceptycznie co do krótkoterminowych perspektyw naszego rynku akcji:
Ostrzeżenie ze strony INI SII

"Z kontrariańskiego punktu widzenia nie wygląda to specjalnie zachęcająco dla naszego rynku akcji w perspektywie następnych 2,5-5 miesięcy, chociaż oczywiście na podstawie tak małej próbki nie można tu niczego kategorycznie przesądzać."

Jak się okazało później WIG był już wtedy kilka sesji po szczycie swego fantastycznego rajdu rozpoczętego w październiku ub.r. i rozpoczynał właśnie korektę tej zwyżki, która kulminowała 20 marca br. w apogeum lęków wywołanych kłopotami banków z Kalifornii i Szwajcarii.

Obecnie mamy do czynienia z powtórką z rozrywki. W ten czwartek saldo "byków" i "niedźwiedzi" w sondażu INI SII osiągnęło piąty najwyższy poziom w swej historii (+48,5 pkt. proc.).

Zaznaczmy sobie te 5 sygnałów na wykresie WIG-u:

Pierwszy taki wybuch optymizmu polskich inwestorów indywidualnych biorących udział w sondażu INI nastąpił 15 marca 2012. Kupiwszy tego dnia WIG można było w ciągu następnych 6 miesięcy maksymalnie zarobić 0,3 proc., a maksymalnie stracić 12,8 proc. Tego dnia po prostu nie należało kupować WIG-u, bo raptem 2 miesiąc i jeden tydzień później można było to zrobić kilkanaście procent taniej.

Następne 3 sygnały z października-listopada 2013 (17 października, 21 października i 28 listopada) to tak naprawdę jeden sygnał. Ale traktując je oddzielnie i licząc potencjalne maksymalne zyski i straty, które mogliśmy osiągnąć w ciągu 6 miesięcy kupując WIG w dniu ich wygenerowania (na zamknięcie), otrzymujemy następujące rezultaty:

Maksymalny zysk Maksymalna strata

3,9%                     -5,4%

1,9%                     -7,2%

0,0%                     -8,6%

O ile w przypadku pierwszego z tych 3 sygnałów można jeszcze dyskutować ("nie ma ryzyka, nie ma zabawy"), o tyle dwóch następnych już zdecydowanie nie można traktować jako zaproszenia do kupowania polskich akcji w horyzoncie następnych 6 miesięcy.

W przypadku podobnego sygnału z 20 stycznia br. nie można oczywiście obecnie sprawdzić 6-miesięcznych potencjalnych maksymalnych i minimalnych stóp zwrotu, ale kupując wtedy WIG do dziś można było maksymalnie zarobić 1,4 proc., a maksymalnie stracić 6 proc. To znów nie są proporcje, które sugerowałyby, że 20 stycznia należało kupować polskie akcje na potęgę. Jak wiemy należało się wtedy z tym wstrzymać 2 miesiące do 20 marca, kiedy korekta cen akcji wywołana bankowymi niepokojami na świecie kulminowała.

Powyższe zestawienie sugeruje, że w ciągu następnych 2-5 miesięcy na WIG-u nie należy oczekiwać jakichś silnych wzrostów, a można za to obawiać się jakichś zauważalnych - chociaż nie przerażających - spadków.

Ale skąd ten szalony optymizm polskich inwestorów indywidualnych biorących udział w sondażu SII. Sądzę, że wynika on z zachowania sWIG-u 80. Indeks ten bowiem nie doświadczył w większym stopniu korekty z okresu styczeń-marzec i obecnie osiągnął swe "przedwojenne" poziomy zbliżając się do swoich szczytów z 2007 roku i 2021 roku.

O ile wielcy inwestorzy - w szczególności zagraniczni - ze względu na płynność obrotu ograniczeni są na polskim rynku do spółek z WIG-u 20 (o ile nie do jeszcze mniejszej grupy spółek), o tyle większość polskich inwestorów indywidualnych nie odczuwa zbytnio tego typu problemów. Można więc podejrzewać, że portfel typowego polskiego inwestora indywidualnego bardziej przypomina sWIG-80 niż WIG-20, a uzyskiwane ostatnio zyski przekładają się na opisany powyżej optymizm.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Wojciech Białek
Wojciech Białek

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.