Optymizm powrócił na rynek akcji?

Z pewnością w realizacji scenariusza odreagowania po serii spadków pomaga pozytywny wydźwięk handlu na Wall Street i w Azji, gdzie większość indeksów zyskiwała na wartości. O ile jednak Stany Zjednoczone mają powody do radości (szybkie tempo szczepień implikuje szybsze otwarcie gospodarki), o tyle w Europie sytuacja jest z goła odmienna. Trzecia fala zachorowań na COVID19 przy opóźniającej się akcji szczepień populacyjnych wymusza na rządzących podjęcie kroków mających na celu ograniczenie transmisji wirusa. Jedynym skutecznym środkiem przy braku dostępu do szczepionki jest lockdown.
Ten w różnych regionach przyjmuje różną postać, ale wszystkie kraje łączy to, że ich konsekwencją będzie wolniejsze tempo odbicia gospodarczego. Rynek po cichu liczy na to, że świetne wyniki przemysłu, który dobrze radzi sobie w czasach epidemii, złagodzą efekt przedłużania ograniczeń w sektorze usług (głównie HoReCa).
W niesprzyjających okolicznościach rynek akcji odbija minimalnie w piątek. Główną przyczyną może być domykanie krótkich pozycji po serii spadków z bieżącego tygodnia. Dodatkowo pozytywny rezultat sesji azjatyckiej pozwala bykom na odreagowanie.
Na najważniejszym indeksie w Europie – niemieckim DAX30 obserwujemy odbicie od linii horyzontalnego wsparcia z okolicy 14470 pkt., a więc z poziomu dołków z połowy miesiąca. Przejściowo obserwowaliśmy złamanie wsparcia, ale ostatecznie świeca godzinowa zamknęła się powyżej poziomu i wygenerowała siłę kupujących. Po starcie handlu na rynku kasowym futures zyskuje 0,4 proc. i znajduje się na poziomie 14760 pkt.
Notowania instrumentu DE30, interwał: H1, źródło: TMS Brokers
Na pozostałych parkietach dominuje zieleń. Cena kontraktu na francuski CAC40 rośnie o 0,2 proc., a futures na FTSE100 odbija o 0,3 proc. przy kontrakcie na IBEX35 zyskującym 0,8 proc. Wyraźnie wzrostu obserwujemy na wykresie kontraktu na indeks WIG20.
W indeksie polskich blue chips dominują spółki surowcowe oraz banki. Najsilniej zyskuje JSW S.A., a kolejne miejsca na podium zajmują KGHM oraz LPP. Po drugiej stronie tabeli znajduje się PZU S.A., którego walory tanieją o 1,5 proc.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne