OPEC+ decyduje o limitach wydobycia

Specjalne   •   29-06-2021 10:48
W czwartek 1 lipca przedstawiciele kartelu OPEC+ spotkają się, aby omówić sytuację na rynku w obliczu rozwijającego się wariantu delta koronawirusa. Wysokie ceny ropy naftowej na rynkach finansowych mogą zachęcać do zwiększenia wydobycia, jednak ryzyko spadku aktywności gospodarczej w wyniku pandemii wciąż jest duże. Jaką decyzję mogą podjąć przedstawiciele kartelu?
OPEC+ decyduje o limitach wydobycia

Od pandemicznego wstrząsu OPEC+ stabilizuje rynek ropy naftowej, wprowadzając gigantyczne cięcia w wydobyciu. Maj bieżącego roku przyniósł jednak rozluźnienie. Postępująca akcja szczepień populacyjnych sprawiła, że świat na chwilę zapomniał o koronawirusie, a gigantyczne plany gospodarcze (głównie w USA i Europie), przy niskiej podaży, popchnęły do góry notowania surowców. W poniedziałek baryłka WTI była wyceniana na około 74 USD, po czym zaliczyła spadek do około 72,7 USD. Tym samym notowania wypadły z przyspieszonego kanału wzrostowego, ale przecena zatrzymała się na linii 55-sesyjnej średniej kroczącej. 

Notowania instrumentu OILWTI, interwał: H4, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu OILWTI, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Mając na uwadze poprawę warunków gospodarczych kartel rozpoczął luzowanie restrykcji produkcyjnych. Od początku maja do końca lipca zrzeszenie przywróci na rynek, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, 2,1 mln baryłek dziennej produkcji. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej w dalszym ciągu pozostanie jednak około 5,8 mln baryłek dziennie niewykorzystanych mocy produkcyjnych. Czy kartel zdecyduje się na dalsze luzowanie na przestrzeni kolejnych miesięcy?nbsp;

Wysokie ceny ropy na rynkach finansowych sprawiają, że presja na OPEC+ jest coraz większa. Obserwatorzy sugerują, że kartel powinien schłodzić rynkowe oczekiwania. Podobne głosy płyną również ze środka zrzeszenia. Z wnioskiem o zwiększenie wydobycia wystąpi najprawdopodobniej Rosja, która od dawna sugeruje, że ceny są zbyt wysokie. Motywacją Rosji jest chęć ograniczenia możliwości produkcji ropy z łupków przez amerykańskie koncerny, dla których obecne poziomy zwiększają rentowność produkcji. Wniosek może zyskać akceptację Indii, które ustami ministra ds. ropy naftowej sugerują, że rosnące ceny wywołują silną presję inflacyjną w kraju, który wychodzi z epidemicznych restrykcji. W podobnym tonie wypowiedział się saudyjski minister ds. energii, który zwrócił uwagę na rolę OPEC+ w walce z presją inflacyjną. Nie od dziś wiadomo bowiem, że rosnące ceny surowców silnie przyczyniają się do inflacji wielu gospodarek. 

Oczekuje się zatem, że grupa zwiększy produkcję o około 500 tys. baryłek dziennie w sierpniu. Głośnymi tematami dyskusji będą jednak negocjacje na pakietu nuklearnego pomiędzy Iranem a USA, a także nowy wariant koronawirusa. Wbrew panicznej retoryce nie jest to jednak obecnie temat, który byłby dyskontowany przez rynki. Naszym zdaniem jednak kartel pochyli się nad problemem, a w komunikatach zostawi sobie furtkę do reakcji w przypadku rozwoju IV fali zachorowań na COVID19. Obecnie wydaje się jednak, że będzie ona nieco łagodniejsza. Pomimo, iż wariant delta charakteryzuje duża zaraźliwość, cechuje się on również niższą liczbą hospitalizacji. 

7-dniowa średnia krocząca zachorowań na COVID19 w Wielkiej Brytanii, źródło: Our World in Data, John Hopkins University

7-dniowa średnia krocząca zachorowań na COVID19 w Wielkiej Brytanii, źródło: Our World in Data, John Hopkins University

Tygodniowa liczba zgłoszeń do szpitali w Wielkiej Brytanii wz. z COVID19, źródło: Our World in Data, John Hopkins University

Tygodniowa liczba zgłoszeń do szpitali w Wielkiej Brytanii wz. z COVID19, źródło: Our World in Data, John Hopkins University

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.