Okiem analityka

Opinie   •   20-05-2022 15:47
Relacja z kwietniowego posiedzenia Rady EBC potwierdziła, że wszyscy członkowie popierają kontynuacje normalizacji polityki pieniężnej. Jednak już w kwietniu istniały różnice zdań co do tempa podwyżek. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli EBC sugerują, że nawet bardziej gołębio nastawieni członkowie Rady popierają aktualnie pierwszy ruch już w lipcu.
Okiem analityka

Widać wyraźne zaniepokojenie wysokimi wskaźnikami inflacji. To problem dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Ostatni odczyt HICP dla strefy euro wyniósł 7,4 proc. (r/r) a PPI aż 36,8 proc (r/r). Bazowy wskaźnik pokazuje jak na razie dynamikę na poziomie 3,5 proc. w relacji rok do roku. To wzrost o 0,5 pkt. procentowego w porównaniu do odczytu marcowego.

Niektórzy przedstawiciele EBC uważali (w kwietniu), że skup aktywów powinien zostać zakończony jak najszybciej, co otworzyłoby możliwość pierwszej podwyżki. Istnieje pewne ryzyko wzrostu dalszych oczekiwań inflacyjnych w przypadku jeśli Rada nie zasygnalizuje szybszego procesu normalizacji polityki. Decydenci przyznali, że ocena perspektywy znacznie się zmieniła od marca. Jeśli dane majowe oraz czerwcowe będą potwierdzać panująca tendencję wzrostu cen, wówczas konieczne będzie podjęcie konkretnych kroków. Pojawiają się również głosy mówiące, że zbyt duża aktywność normalizacyjna może wywołać zawirowania na rynkach finansowych i wówczas wtedy trzeba będzie ponownie gasić pożar.

Nic nie robienie lub zbyt późne działanie to  jednak ryzykowna gra. Zmaterializowanie się efektów drugiej rundy mogłoby spowodować wysokie koszty dla gospodarki. Wówczas Rada musiałaby działać zdecydowanie szybciej i bardziej stanowczo aby ponownie zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne. To mogłoby naruszyć wiarygodność EBC.

To moim zdaniem jedynie kwestia czasu, kiedy rynek zacznie mocniej wyceniać konkretne działania EBC. Oznacza to jedno, euro będzie wrażliwe na napływające dane dotyczące cen (konsumenckich oraz producenckich) w strefie euro ale również w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Czas silnego dolara względem euro na jakiś czas może ustąpić. W tym momencie układ na EUR/USD jest dość klarowny. Technicznie notowania odbiły od długoterminowego dołka na 1,0350 i istnieje przestrzeń do odreagowania. Szykuje nam się okres silniejszego euro?

 

Najważniejsze wydarzenia tygodnia:

Poniedziałek

  • 10:00 Polska- sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano montażowa
  • 10:00 Niemcy – Ifo
  • 18:00 USA - wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic)

Wtorek

  • 9:15 Francja – PMI dla przemysłu i usług (wstępny)
  • 9:30 Niemcy - PMI dla przemysłu i usług (wstępny)
  • 10:00 Strefa euro - PMI dla przemysłu i usług (wstępny)
  • 10:30 Wielka Brytania - PMI dla przemysłu i usług (wstępny)
  • 15:45 USA - PMI dla przemysłu i usług (wstępny)
  • 20:00 Strefa euro - wystąpienie publiczne prezeski ECB (Christine Lagarde)
  • 22:40 USA – zmiana zapasów paliw wg API

Środa

  • 4:00 Nowa Zelandia – decyzja w sprawie stóp procentowych / protokół z posiedzenia RBNZ
  • 8:00 Niemcy – PKB
  • 10:00 Polska – stopa bezrobocia
  • 10:00 Strefa euro - wystąpienie publiczne prezeski ECB (Christine Lagarde)
  • 13:05 Japonia - wystąpienie publiczne szefa BoJ (Haruhiko Kuroda)
  • 16:30 USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw
  • 20:00 USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek

  • 13:00 Turcja - decyzja w sprawie stóp procentowych
  • 14:30 USA – PKB, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
  • 14:30 Kanada – sprzedaż detaliczna
  • 16:30 USA – tygodniowa zmiana zapasów gazu

Piątek

  • 3:30 Australia – sprzedaż detaliczna
  • 14:30 USA – raport nt. wydatków Amerykanów (PCE)
  • 16:00 USA – raport Uniwersytetu Michigan
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.