Okiem analityka

Od wczoraj przez gazociąg Nord Stream 1 znów płynie gaz. Zwiększyła się tym samym szansa na to, że Niemcy przebrną przez zimę bez racjonowania zużycia gazu. Jednak wielkość dostaw jest nadal znacznie niższa niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Dodatkowo należy się obawiać, że agresor w kolejnych miesiącach będzie wielokrotnie zmniejszać dostawy lub czasowo całkowicie je będzie wstrzymywać. Wynika to z faktu, że Rosja w oczywisty sposób chce wykorzystać dostawy gazu do budowania presji na Zachód i tym samym podważania jedności tych krajów.
Niemcy są w trakcie prac, które mają prowadzić do zmniejszenia zależności gospodarki od rosyjskich dostaw. To jak szybko kraj jest w stanie zaspokoić krajowy popyt w całości z innych źródeł jest obarczone dużą niepewnością.
Zużycie surowca cały czas jest ograniczane. W tym roku konsumpcja jest znacznie niższa niż w 2021 r. W pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. procentowy spadek był coraz wyraźniejszy. Prognozy wskazują, że zużycie w drugim półroczu spadnie o podobną wielkość w wartościach bezwzględnych jak w pierwszym półroczu, a od początku 2023 roku każde półrocze przyniesie kolejne 5 proc. oszczędności w porównaniu z poprzednim okresem.
Niemcy skupią się na imporcie surowca z trzech źródeł. Jednym z nich są takie kraje jak: Belgia, Holandia i Norwegia. Wielkość dostaw powinna być utrzymana z ostatnich tygodni. Będzie to oznaczać, że do Niemiec będzie trafiać lekko poniżej 80 TWh gazu. Pamiętajmy jednak, że część jest reeksportowana do innych krajów wspólnoty. Ten odsetek będzie jednak maleć.
Produkcja krajowa stanowi ułamek i będzie prawdopodobnie wynosić 50 TWh rocznie. To źródło, które ciężko będzie rozwinąć w krótkim czasie.
Decydującym czynnikiem po stronie dostaw wydaje się być to, ile gazu dotrze do Niemiec poprzez planowane otwarcie pływających terminali LNG. Aktualnie politycy niemieccy zakładają, że dwa z czterech wyczarterowanych statków zostanie oddanych do użytku na przełomie 2022/2023. Jeden z nich nie będzie mógł jednak działać na pełnej mocy. Pozostałe dwa terminale mają być dostępne od wiosny przyszłego roku, ale do sieci gazowej będą mogły się podłączyć dopiero pod koniec 2023 roku. Jeszcze należy uwzględnić piąty statek, który jest obsługiwany przez prywatne konsorcjum. Prasa donosi, że ma być on gotowy pod koniec tego roku (ale to nic pewnego). Biorąc to wszystko pod uwagę, można liczyć, że w pierwszej połowie 2023 roku z tego źródła Niemcy mogą liczyć na ok 54 TWh gazu (bez dodatkowego piątego statku). Uwzględniając wszystkie pięć terminali, prognozy wskazują, że moc wzrośnie do ok. 86 TWh w II poł. przyszłego roku oraz do ok. 160 TWh w pierwszych 6 miesiącach 2024 r.
Podliczając, ze źródeł nierosyjskich w drugiej połowie 2022 dostępnych byłoby ok . 280 TWh na zaspokojenie zapotrzebowania na gaz. W kolejnych okresach podaż będzie rosła. W czasie najbliższych 12 miesięcy jest jednak mało prawdopodobne, aby podane źródła w stu procentach wystarczyły na pokrycie konsumpcji.
Jeśli Rosja będzie wciąż dostarczać gaz na poziomie z czwartku, wówczas to wystarczyłoby na pokrycie zapotrzebowania a II połowie tego roku. W takim wypadku racjonowanie (głównie w przemyśle wytwórczym) nie byłoby konieczne. Utrzymujące się wysokie ceny energii, podwyżki stóp przez EBC oraz wizja mocnego spowolnienia gospodarczego w USA – wszystko to sprawia, że przed Europą mimo wszystko maluje się ciężki okres.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne