Okiem analityka

Połączenie ograniczeń w dostawach związanych z pandemią oraz silnego globalnego popytu na towary doprowadziło do powstania wąskich gardeł i zakłóceń w łańcuchach dostaw. To z kolei spowolniło wzrost gospodarczy i spowodowało wzrost cen. Później pandemia odpuściła a nastała wojna.
Aktualnie wycena wielu surowców dynamicznie spada. Są nimi m.in. metale przemysłowe. Obawy o recesję rozprzestrzeniają się wśród uczestników rynku, sugerując słabszy popyt na nie. Jednocześnie w ostatnich miesiącach wiele rynków metali było lepiej zaopatrzonych, także istniejące wcześniej obawy o podaż wyparowały.
Po wielomiesięcznym i momentami gwałtownym wzroście cen metali, w kwietniu i maju nastąpiła początkowo krótka i ostra korekta. Ceny wzrosły za bardzo i można uznać, że oderwały się od fundamentów. W II połowie maja widzieliśmy odreagowanie. W czerwcu spadki przyspieszyły. Od początku roku aluminium straciło 13 proc. , miedź ok. 18 proc. a cynk o blisko 13 proc.
Obawy wynikają przede wszystkim z działań banków centralnych. Wiele podmiotów już teraz znacząco zacieśnia politykę pieniężną ze względu na wysoką inflację lub zapowiedziało, że to zrobi (EBC). Stwarza to jednak ryzyko stłumienia gospodarki. Coraz mocniej się mówi o recesji w USA, choć rynek pracy nie daje jak na razie większych sygnałów ostudzenia. W Europie sytuacja może się znacznie pogorszyć, gdyby zmaterializował się kryzys energetyczny wywołany wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji. Od ponad dwóch tygodni Rosja dostarcza Niemcom znacznie mniej gazu. Obecnie rurociągami płynie jedynie ok. 40 proc. zwyczajowych ilości surowca. W ubiegłym roku około połowa zużywanego gazu przez Niemcy pochodziła z kraju agresora. Jeśli dostawy nie wrócą wkrótce do normy, magazyny gazu ziemnego z trudem osiągną poziom wymagany przed zimą. Coraz głośniej się mówi, że Rosja może wstrzymać dostawę całkowicie. W ten sposób widać, że kraj ten chce wykorzystywać surowiec jako środek wywierania presji na UE. Od 11 lipca dostawy przez Nord Stream 1 zostaną wstrzymane na czas prac konserwacyjnych (jak co roku). Pytanie brzmi czy Rosja po tym okresie nadal będzie ograniczać mocno przepływ surowca. Niemiecki rząd pracuje nad rozwiązaniami wymyślając model aukcyjny dla przedsiębiorstw lub planując zwiększenie wykorzystania węgla. Jeśli jednak ziści się czarny scenariusz, na nic to nie zda. Niezależnym czynnikiem już od nikogo jest również pogoda w najbliższą zimę. Jeśli będzie sroga sytuacja może jedynie się pogorszyć. Wzrośnie popyt, a ceny gazu będą jeszcze droższe.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne