OANDA TMS Starter 7 VI

Bank Światowy zrewidował w górę tegoroczne prognozy wzrostu gospodarczego do 2,1% z 1,7% prognozowanych wcześniej w styczniu. Obniżył prognozę na 2024 r. do 2,4% z 2,7%. W swoim raporcie wspomniał, że oczekuje się, że większa niż oczekiwano odporność w pierwszych miesiącach 2023 r. przerodzi się w trwalszą słabość z powodu zaostrzenia warunków monetarnych i utrzymujących się wstrząsów spowodowanych pandemią i wojną w Ukrainie.
Ponownie zyskiwał dolar amerykański. Notowania EUR/USD spadły w okolice 1,0670, tuż poniżej wczorajszych minimów. Spadki głównej pary walutowej to również pokłosie tego, że Europejski Bank Centralny poinformował, że oczekiwania inflacyjne konsumentów w strefie euro znacznie spadły w kwietniu. To powoduje, że rynek zaczyna coraz mocniej wątpić w restrykcyjną postawę instytucji.
Indeksy z Wall Street nie wykazywały większych zmian. Dow Jones zamknął dzień w okolicach poziomu odniesienia, Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc. a SP500 0,4 proc. W Europie Euro Stoxx 50 urósł o 0,1 proc. , DAX o 0,2 proc., WIG20 1,65 proc. a WIG 1,35 proc.
Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA była zaledwie o 1 pb wyższa i wyniosła 4,48 proc., a 10-letnich spadła o 2 pb do 3,66 proc..
Zgodnie z oczekiwania Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian na dzisiejszym posiedzeniu wysokość podstawowych stóp procentowych w naszym kraju. Stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc. Jest to najwyższy jej poziom od 20 lat.
Wg danych Eurostatu sprzedaż detaliczna nie zmieniła się w relacji miesiąc do miesiąca. Z kolei zmiana rok do roku pokazała spadek o 2,6 proc. Widać wpływ wysokiej inflacji na zachowania konsumentów., którzy decydują się na mniejsze wydatki.
Dolar australijski zyskał na skutek decyzji RBA o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb z 3,85 proc. do 4,10. Oczekiwano pozostawienia kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie. Para AUDUSD urosła z 0,6625 do 0,6680. RBA stwierdził, że inflacja jest nadal zbyt wysoka i może być konieczne dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej.
Gubernator Philip Lowe powiedział: "Rada nadal stara się utrzymać gospodarkę na równym poziomie, gdy inflacja powraca do docelowego przedziału 2-3 proc., ale droga do osiągnięcia miękkiego lądowania pozostaje wąska. Dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej może być konieczne, aby zapewnić powrót inflacji do celu w rozsądnych ramach czasowych, ale będzie to zależeć od tego, jak rozwinie się gospodarka i inflacja". Dodał, że Rada pozostaje "zdecydowana w swojej determinacji, aby przywrócić inflację do celu i zrobi wszystko, co konieczne, aby to osiągnąć".
Na rynkach towarowych pszenica wzrosła po tym, jak Ukraina poinformowała, że siły rosyjskie wysadziły gigantyczną tamę na południu kraju, uwalniając potok wody powodziowej, który zagraża tysiącom ludzi i stanowi potencjalne zagrożenie dla dostaw zboża z Morza Czarnego. Ceny podskoczyły we wtorek o 3 proc., przedłużając swój wzrost z 30-miesięcznego minimum, które zostało ustanowione w zeszłym tygodniu.
Złoto po poniedziałkowym wzroście we wtorek utrzymywało się w okolicach 1960 USD za uncję. Ropa WTI w pierwszej części dnia traciła i spadła poniżej 70,5 USD, po czym odbiła powyżej 72 USD. Obecnie baryłka jest wyceniana po 71,3 USD.
Złoty zyskał w drugiej połowie dnia po osłabieniu w porannym handlu. Kurs EUR/PLN ponownie zniżkował w okolice 4,4740 a USD/PLN spadł do 4,18.
Cena bitcoina z poziomu 25,6 tys. USD urosła do 27,4 tys. USD. Notowania poruszają się w tym roku w trendzie wzrostowym po tym jak cen spadała przez cały 2022 rok.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne