Oanda TMS Starter 28 I

Flesz   •   28-01-2025 07:26
Wczoraj na Wall Street dominowała wyprzedaż. Traciły głównie akcje technologiczne. Nvidia zamknęła dzień niżej prawie o 17 proc. To największy jednodniowy spadek cen w historii notowań tej spółki. Indeks Nasdaq Composite stracił 3,1 proc., SP500 zniżkował o 1,5 proc. natomiast Dow Jones zyskał 0,7 proc. Nastąpiło globalne pogorszenie sentymentu nastąpiło. Dax zamknął dzień niżej o 0,5 proc. a WIG o 0,1 proc. Pojawienie się tańszego modeli AI stworzonego przez chiński startup DeepSeek wzbudziło obawy, czy ogromne inwestycje w sztuczną inteligencję dokonywane przez amerykańskie firmy są uzasadnione.
Oanda TMS Starter 27 I
  • Rotacja kapitału do spółek defensywnych  z sektora artykułów konsumpcyjnych i opieki zdrowotnej spowodowała, że indeks Dow Jones odnotowała zyski w wysokości 0,7 proc.
  • Wzrósł popyt na amerykańskie obligacje skarbowe. Rentowności ich spadły, 2-letnich obniżyły się o 7 pb do poziomu 4,2 proc. a 10-letnich o 9 pb do 4,53 proc.
  • Indeks dolara obniżył się o 0,1 proc. osiągając poziom 107,4 pkt. Kurs EURUSD był stabilny i na koniec dnia wynosił ok 1,0490. Para Walutowa USD/JPY po spadku do poziomu 153,75 odreagowała wczoraj wieczorem oraz dziś rano w okolice 155,75.
  • Cena ropy brent spadła o 1,8 proc. a baryłka potaniałą do poziomu 77,08 USD. Administracja Trumpa wycofała się z gróźb taryfowych wobec Kolumbii po osiągnięciu porozumienia w sprawie deportowanych migrantów, co złagodziło obawy związane z zakłóceniem dostaw surowca.
  • Złoty stracił do dolara amerykańskiego, dziś rano para USD/PLN osiągnęła poziom bliski 4,045.  Kurs EUR/PLN po wzroście wczoraj powyżej 4,224 spadła w okolice 4,2120 a dziś rano wskazuje pułap 4,214.
  • Złoto straciło 1,1 proc. (2741 USD/oz).
  • Bitcoin stracił wczoraj i zniżkowała poniżej pułapu 100 tys. USD. Wczoraj popołudniu oraz dziś rano cena wróciła w okolice 103 tys. USD.
  • Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rezerwy Federalnej a ogłoszenie decyzji planowanej jest na środę. Powszechnie oczekuje się, że Fed utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Inwestorzy skupią się na wskazówkach przewodniczącego Fed, Jerome'a Powella, dotyczących perspektyw stóp procentowych. Fed Funds Futures nie przewidują zmiany w środę, a pierwsze obniżenie stóp o 25 pb jest w pełni wycenione dopiero na czerwiec 2025 roku. Na 2025 rok rynek wycenia łączne cięcie stóp o 50 pb.
  • Sprzedaż nowych domów w grudniu w USA urosła o 3,6 proc. m/m do 698 tys. a dane za listopad zrewidowano w górę do 9,6 proc.
  • Indeks Dallas Fed dotyczący aktywności produkcyjnej urósł do 14,1 pkt. (prognoza 0 pkt.), poprzedni odczyt wynosił 4,5 pkt.
  • AT&T zakończyło IV kwartał 2024 roku solidnymi wynikami finansowymi, odnotowując wzrost przychodów o 0.9 proc. rok do roku do poziomu 32.3 mld USD, co przewyższyło oczekiwania analityków. Jeszcze większe wrażenie robi wzrost zysku netto, który osiągnął 4.4 mld USD, niemal dwukrotnie przewyższając wynik z IV kwartału 2023 roku, wynoszący 2.1 mld USD. Zysk na akcję (EPS) wzrósł do 0.56 USD z 0.30 USD rok wcześniej, co wskazuje na wyraźną poprawę efektywności operacyjnej.
  • W styczniu 2025 roku wskaźnik klimatu biznesowego Ifo w Niemczech wzrósł do poziomu 85.1, co oznacza poprawę w porównaniu z grudniowym wynikiem 84.7 – najniższym od maja 2020 roku. Rezultat ten przewyższył prognozy analityków, którzy również oczekiwali wyniku na poziomie 84.7. Oznacza to lekką poprawę nastrojów w niemieckim środowisku biznesowym, choć perspektywy pozostają ostrożne.
  • Dziś rynek otrzyma dane z USA dotyczące zamówień na dobra trwałe, cen nieruchomości (S&P Case Shiller) oraz zostanie opublikowany wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.