Oanda TMS Starter 23 VIII

Flesz   •   23-08-2024 08:18
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy ograniczenie ryzyka przez inwestorów. Benchmarki giełdowe straciły a najgorzej radził sobie Nasdaq Composite tracąc 1,7 proc. W Europie sesja była mieszana, widoczne były umiarkowane wzrosty, Dax zyskał 0,24 proc. ale CAC40 stracił 0,01 proc. W Chinach piątkowa sesja zdominowana jest przez sprzedających, Hang Seng spada o blisko 0,4 proc. W Japonii Nikkei225 radzi sobie całkiem dobrze i zyskuje prawie 0,7 proc. Dziś w centrum uwagi będzie wystąpienie przewodniczącego Fed w Jackson Hole (16:00).
Oanda TMS Starter 22 VIII

 Widać, że inwestorzy stają się coraz bardziej ostrożni przed dzisiejszym wystąpieniem Powella na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Przemówienie głównego bankiera centralnego zaplanowane jest na godzinę 16:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Amerykańskie akcje spadły na czele ze spółkami technologicznymi (Nasdaq Composite -1,7 proc., Sp500 -,09 proc., Dow Jones -0,4 proc.)

W Europie Dax zyskał 0,24 proc. a francuski CAC40   zamknął się blisko poziomu otwarcia (-0,01 proc.). WIG20 spadł o 0,06 proc. a WIG o 0,04 proc.

Na rynku walutowym widać było umocnienie dolara amerykańskiego. Para EUR/USD spadła o 0,03 proc. osiągając dzienne minima na poziomie 1,11. Kurs USD/JPY zyskał 0,7 proc. i zamknął dzień na poziomie 146,29. Złoty stracił względem dolara, para USD/PLN urosła do 3,86. Notowania EUR/PLN zamknęły dzień wyżej tuż poniżej 4,2840.

Na rynku ropy naftowej widoczne było odreagowanie. WTI oraz brent zyskały równo po 1,5 proc. Złoto straciło 1,1 proc.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły na całej krzywej dochodowości. 2-letnie papiery dłużne urosły do 4,00 proc. a 10-letnie do 3,85 proc.

Z danych makro otrzymaliśmy wskaźniki PMI dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik dla usług wzrósł do 55,2 pkt. a przemysłowy spadł do 48 pkt. Liczba nowych bezrobotnych w tygodniu kończącym się 17 sierpnia wzrosła do 232 tys., zgodnie z konsensusem rynkowym, wobec 228 tys. poprzednio. Sprzedaż domów w lipcu wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 1,3 proc. m/m do 3,95 mln wobec -5,1 proc. poprzednio.

Prezes Banku Japonii (BoJ) Kazuo Ueda przemawiał w japońskim parlamencie.To pierwsze wystąpienie po lipcowej podwyżce stóp przez BoJ i jastrzębiej retoryce, która wywołała gwałtowny wzrost zmienności na światowych rynkach na początku sierpnia. Udea podkreślił niestabilność rynków finansowych. Wrzęśniowa podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodbna. Rynek w ogole nie zakąłda takiego scenariusza. 

Susan Collins z oddziału Fed w Bostonie przyznała, że Fed zaobserwował znaczną redukcję inflacji i właściwe będzie łagodzenie polityki monetarnej już wkrótce. Prezes oddziału Fed w Filadelfii – Patrick Harket – powtórzył słowa Collins, że we wrześniu należy obniżyć stopy procentowe  i kontynuować ten proces w sposób metodyczny. Z kolei Jeffrey Schmid z Fed z Kansas City patrzy na sprawę nieco odmiennie i nie jest on jeszcze gotowy na poparcie cięcia na wrześniowym posiedzeniu.

Kontrakty Fed Funds Futures wyceniają cięcie o 31 pb we wrześniu, łącznie 64 pb do listopada i 98 pb do grudnia. W 2025 r. wyceniają łącznie około 116 pb redukcji kosztu pieniądza.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.