OANDA TMS Starter 23 VII

Cła: Trump ogłasza umowy handlowe z Japonią i Filipinami
Prezydent Donald Trump poinformował w mediach społecznościowych o zawarciu dużych umów handlowych:
- Z Japonią: zapowiedziane cła mają wynieść 15 proc. Trump podkreślił, że Japonia zainwestuje 550 miliardów dolarów w USA, a rynek zostanie otwarty m.in. na pojazdy, ryż i inne produkty rolne.
- Z Filipinami: ustalono stawkę celną na poziomie 19 proc. na eksport do USA. Trump zaznaczył, że kraj ten będzie otwierał się na rynek amerykański oraz wzmocni współpracę wojskową. W obu przypadkach stawki uległy zmianie względem wcześniejszych zapowiedzi – co pokazuje niestabilność stanowiska Białego Domu.
- Dodatkowo Trump zapowiedział możliwą wizytę w Chinach na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga, co może otworzyć drogę do dalszych rozmów handlowych.
Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował, że w przyszłym tygodniu spotka się w Sztokholmie z chińskimi negocjatorami w ramach trzeciej rundy rozmów. Celem jest przedłużenie wygasającego 12 sierpnia rozejmu celnego. Możliwe jest też poszerzenie rozmów o kontrowersyjne zakupy ropy z Rosji i Iranu przez Pekin.
Fed: presja polityczna i oczekiwania rynków
Bessent skomentował też sytuację wokół przewodniczącego Fed Jerome’a Powella, którego kadencja kończy się w maju przyszłego roku. Choć nie zasugerował jego dymisji, nie ukrywał, że możliwe są zmiany. Trump kontynuował krytykę Powella, powtarzając, że Fed „źle wykonał swoją pracę” i podkreślając, że stopa funduszy federalnych powinna być obecnie niższa o 3 punkty procentowe.
Fed Vice Chair Michelle Bowman podkreśliła niezależność banku centralnego, ale przyznała, że ważne jest także utrzymanie transparentności i dialogu społecznego.
Rynkowe oczekiwania wobec stóp Fed
Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują brak zmiany stóp na posiedzeniu 29–30 lipca, łączną obniżkę o 16 pb do września, 29 pb do października, 46 pb do końca roku.
Rentowności amerykańskich obligacji spadły: 2-letnie o 3 pb do 3,83 proc., 10-letnie 3 pb do 4,34 proc. Rentowności spadły także w Niemczech (-2 pb do 2,59 proc.) Dolar amerykański osłabił się o 0,5 proc. Para EUR-USD wzrosła o 60 pipsów do poziomu 1,1750. USD-JPY spadł o 80 pipsów do 146,60, a AUD-USD zyskał 30 pipsów do 0,6560.
Złoty stracił na nawartości względem euro. Para EUR/PLN urosła powyżej 4,2560 (obecnie 4,2527). Z kolei notowania USD/PLN spadły pod 3,62 (aktualnie 3,6250).
Cena ropy Brent spadła o 0,9 proc. do 68,59 USD za baryłkę, odzwierciedlając wciąż niestabilne otoczenie popytowo-podażowe. Z kolei złoto wzrosło o 1 proc., osiągając 3 431 USD za uncję, co potwierdza rosnący popyt na bezpieczne aktywa w obliczu niestabilności polityczno-gospodarczej.
Indeks przemysłowy Fed z Richmond (lipiec): spadek do -20 (konsensus: -2), wobec -8 w czerwcu – wyraźne pogorszenie aktywności.
Indeks aktywności poza przemysłem Fed z Filadelfii (lipiec): poprawa do -10,3 z -25 – oznaka lekkiego ożywienia.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne