OANDA TMS Starter 22 VII

Na pierwszy plan wysunęły się również kwestie handlowe. Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent powiedział, że administracja Trumpa nie spieszy się z podpisaniem umowy handlowej z Chinami, choć rozmowy są w toku przed upływem terminu zawieszenia ceł zaplanowanego na 12 sierpnia. Dodał, że zamierza włączyć do dyskusji temat zakupów ropy przez Chiny od Rosji i Iranu. Tymczasem Tajwan potwierdził, że w tym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy handlowe z USA, przy czym urzędnicy zaznaczyli, że nie otrzymali oficjalnej noty dotyczącej nowych stawek celnych.
Na rynku obligacji obserwowano spadek rentowności. Rentowność 10-letnich obligacji USA spadła o 4 punkty bazowe do poziomu 4,38 proc., natomiast 2-letnich o 1 punkt bazowy do 3,86 proc. W Europie sytuacja była podobna – niemieckie 10-letnie Bundy spadły o 8 punktów bazowych do 2,61 proc.
Na rynku walutowym dolar wyraźnie się osłabił. Indeks DXY spadł o 0,6 proc. do poziomu 97,85, a kurs EUR-USD wzrósł o 70 pipsów do 1,1690. Para USDJPY spadła aż o 140 pipsów do 147,40 – co było reakcją na wynik wyborów w Japonii, gdzie premier Shigeru Ishiba zapowiedział pozostanie na stanowisku mimo utraty większości przez koalicję rządzącą w izbie wyższej.
Na rynku surowców złoto zyskało na wartości, rosnąc o 1,4 proc. do 3397 dolarów za uncję, podczas gdy cena ropy Brent pozostała stabilna, notując niewielki spadek o 0,1 proc. do 69,21 dolara za baryłkę. Wzrost cen złota wpisuje się w osłabienie dolara i wzrost niepewności politycznej.
Wśród danych makroekonomicznych z USA opublikowano czerwcowy indeks wyprzedzający LEI (leading index), który spadł o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, zgodnie z prognozami Bloomberga, i wobec braku zmiany w poprzednim miesiącu. Na dziś zaplanowano publikację indeksu produkcyjnego Fed z Richmond oraz indeksu aktywności pozaprzemysłowej Fed z Filadelfii.
W Kanadzie Indeks Cen Produktów Przemysłowych (IPPI) wzrósł w ciągu miesiąca o 0,4%. Głównymi motorami tego wzrostu były drożejące metale nieżelazne, napędzane przez rekordowe ceny platyny, a także kontynuacja wzrostu cen mięsa (zwłaszcza drobiu i wołowiny) w związku z silnym popytem u progu lata.
W czerwcu 2025 r. dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazały na zróżnicowaną kondycję poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Inflacja producencka (PPI) ponownie spadła w ujęciu rocznym, tym razem o 1.8 proc., nieco mocniej niż prognozowano, co sugeruje utrzymującą się słabą presję kosztową w przemyśle. W ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0.2 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Największe roczne spadki odnotowano w górnictwie (-7.5 proc.) i przetwórstwie przemysłowym (-1.7 proc.), natomiast sektor gospodarki odpadami i wodociągów jako jedyny wykazał wzrost o 2.4 proc. r/r. Zaskakująco mocny wynik przyniosła produkcja budowlano-montażowa, która wzrosła o 2.2 proc. r/r, pomimo oczekiwanych spadków. Rynek pracy pozostaje silny. W czerwcu przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2.4 proc. m/m, co było efektem wypłat premii, nagród okresowych oraz wynagrodzeń za nadgodziny.
Kurs EUR/PLN poruszał sie w obrębie obszaru 4,2450-4,24. Para USD/PLN spadła poniżej 3,63 (obecnie 3,6324).
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne