Oanda TMS Starter 20 X

Przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej przemawiał wczoraj w „Economic Club” w Nowym Jorku. Jego wypowiedzi zostały one odczytane jako zapowiedź wstrzymania się FED w listopadzie z dalszym zaostrzaniem polityki pieniężnej. Stwierdził m.in. że „biorąc pod uwagę niepewność i ryzyko oraz to, jak daleko zaszliśmy, komitet postępuje ostrożnie.” Dodał także, że „będziemy podejmować decyzje dotyczące zakresu dodatkowego zaostrzenia polityki i tego, jak długo polityka pozostanie restrykcyjna, w oparciu o całość napływających danych, zmieniające się perspektywy i równowagę ryzyk” oraz „dodatkowe dowody na utrzymywanie się wzrostu powyżej trendu lub na to, że zacieśnienie na rynku pracy nie jest już łagodzone, mogą zagrozić dalszym postępom w zakresie inflacji i mogą uzasadniać dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej”. Austa Goolsbee prezes Fed z Chicago powiedział wczoraj że ma nadzieję, iż Stany Zjednoczone są w stanie uniknąć recesji pomimo szybkich i gwałtownych podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Podkreślił, że Fed musi upewnić się, że inflacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu 2% i że oczekiwania inflacyjne pozostaną zakotwiczone.
Sprzedaż domów (dane zannualizowane i wyrównane sezonowo) na rynku wtórnym w USA spadła we wrześniu br. do najniższego poziomu od października 2010 roku. Drugi miesiąc z rzędu lekko spadła roczna dynamika publikowanego przez Conference Board indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej w USA. Ekonomiści oczekiwali, że tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych minimalnie wzrośnie z poziomu 211 tys. do 212 tys. Nastąpił tu jednak spadek do poziomu 198 tys. To najniższy poziom tego wskaźnika od stycznia br. Nadwyżka na rachunku bieżącym bilansu płatniczego strefy euro wzrosła w sierpniu br. do poziomu 27,7 mld EUR z 20,9 mld EUR miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa w Polsce była we wrześniu br. niższa niż rok wcześniej o 3,1 proc. po spadku o 1,9 proc. w sierpniu br. Ekonomiści oczekiwali nieco większego spadku (-3,6 proc.). Roczna dynamika PPI w Polsce osiągnęła w sierpniu br. swój najniższy poziom w historii (-2,9 proc.), a we wrześniu br. zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów lekko odbiła w górę do poziomu -2,8 proc. Zgodnie z oczekiwaniami podobnie jak miesiąc wcześniej zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce pozostało we wrześniu br. na poziomie sprzed roku. Wynagrodzenia były wyższe niż rok wcześniej we wrześniu o 10,3 proc. wobec 11,9 proc. miesiąc wcześniej i prognoz na poziomie 10,8 proc. Indeks cen nowych nieruchomości mieszalnych w Chinach był we wrześniu br. o 0,1 proc. niżej niż rok wcześniej. To taka sama roczna dynamika jak w sierpniu br. Indeks ten wykazuje ujemną roczną dynamikę od kwietnia ub.r. Japonia zanotowała w sierpniu br. swą najwyższą od lipca 2021 nadwyżkę w handlu zagranicznym (62,4 mld JPY).
Na GPW WIG-20 drugi dzień z rzędu kontynuował korektę powyborczego rajdu w górę (-2,06 proc). O ponad 13 proc. potaniały akcje Pepco Group NV. Wśród składników mWIG-u 40 i sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksimum osiągnął wczoraj kurs akcji spółki Ryvu Therapeutics, a cena akcji spółki Rawlplug zaliczyła swój najniższy poziom od roku.
Kurs euro względem szwajcarskiego franka był wczoraj najniżej od września ub.r. Ewentualne przełamanie poziomu minimum sprzed 13 miesięcy sprowadzi kurs EUR/CHF do najniższego poziomu od stycznia 2015. Najwyższy od roku poziom osiągnął w czwartek kurs euro względem czeskiej korony. Najwyżej w historii był kurs amerykańskiego dolara względem tureckiej liry. Umocniło się wczoraj euro (EUR/USD +0,44 proc.). Kurs USD/JPY nadal czai się tuż poniżej poziomu 150 JPY, na którym jak podejrzewa rynek mogłaby nastąpić kolejna interwencja władz finansowych Japonii (-0,02 proc.).
Lekko umacniał się w czwartek polski złoty (EUR/PLN -0,01 proc., USD/PLN -0,45 proc.).
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara zamknął się w czwartek na najniższym poziomie od połowy sierpnia, chociaż pozostał poniżej poziomu sesyjnego maksimum z niedzieli (+2,27 proc.).
Cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na pallad spadła wczoraj do swojego najniższego poziomu od listopada 2018 roku (-1,37 proc.). Lekko potaniało również srebro (-0,29 proc.), natomiast wzrosły ceny pozostałych metali. Złoto (+0,62 proc.) było najdroższe od początku sierpnia br. Utrzymujące się na Bliskim Wschodzie wysokie napięcie wywołane niedawnym atakiem Hamasu na Izrael nadal przekładało się na wzrost cen ropy naftowej. W czwartek kontrakty na ropę naftową na NYMEX-ie (WTI) i ICE (Brent) podrożały o ok. 1 proc. i osiągnęły najwyższy poziom od ponad 2 tygodni. Dla odmiany do najniższego poziomu od 2 tygodni spadła w czwartek cena kontraktów na gaz ziemny notowanych na NYMEX-ie (-3,24 proc.). Najwyżej od września br. były wczoraj ceny kontraktów na pszenicę, soję, kakao i kawę.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne