OANDA TMS Starter 16 VII

Flesz   •   16-07-2025 08:16
W regionie Azji i Pacyfiku notowania giełdowe wykazały zróżnicowane reakcje po zapowiedzi Donalda Trumpa, że nowe cła na towary importowane do Stanów Zjednoczonych wejdą w życie 1 sierpnia. W Japonii indeks Nikkei wzrósł o 0,23%, natomiast południowokoreański Kospi spadł o 0,85%. Na australijskiej giełdzie S&P/ASX 200 zanotował spadek o 0,80%. W Chinach indeks Shanghai Composite obniżył się o 0,23%, podczas gdy Shenzhen Composite zyskał 0,17%. Indeks Hang Seng w Hongkongu pozostał na niezmienionym poziomie, co pokazuje mieszane nastroje inwestorów w całym regionie.
OANDA TMS Starter 16 VII

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zakończyły wczorajszy dzień na minusie, co odzwierciedla rosnące obawy inwestorów dotyczące inflacji i kondycji sektora finansowego. W czerwcu inflacja wzrosła o 0,3%, a jej roczna dynamika osiągnęła poziom 2,7%. Niepokój potęgują zapowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa 30-procentowe cła na towary importowane z Unii Europejskiej oraz Meksyku, które mogą dodatkowo wpłynąć na wzrost cen i zwiększyć presję inflacyjną. Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie nowych ceł z dniem 1 sierpnia. Poinformował także o prowadzonych pracach nad pięcioma lub sześcioma nowymi porozumieniami handlowymi, z których dwa lub trzy mogą zostać sfinalizowane w najbliższym czasie. Skrytykował Japonię za zamknięcie rynku, ale zauważył większą gotowość do rozmów ze strony Korei Południowej oraz Indii. 

Trump odniósł się również do pomocy wojskowej dla Ukrainy. Stany Zjednoczone, według jego deklaracji, dostarczają broń, w tym także pochodzącą z Niemiec. Były prezydent zapewnił, że pełne koszty tej pomocy zostaną zwrócone przez NATO lub Unię Europejską, podkreślając jednocześnie, że USA nie planują wysyłania swoich żołnierzy na teren Ukrainy. Odnosząc się do sytuacji na linii Moskwa-Kijów, Trump zaznaczył, że Władimir Putin deklaruje chęć zawarcia pokoju, jednak w jego ocenie nie podejmuje jeszcze żadnych konkretnych działań w tym kierunku.

Wśród największych spadków znalazły się spółki z sektora finansowego. Szczególnie dotkliwe straty poniósł Wells Fargo, którego akcje straciły ponad 5% po obniżeniu prognozy przychodów z tytułu odsetek. Jeszcze większe spadki zanotował State Street, którego akcje spadły aż o 6,82%, co miało istotny wpływ na wynik indeksu S&P 500, który zakończył sesję ze stratą 0,40%. Indeks Dow Jones spadł o 0,98%. Największy negatywny wpływ miały akcje American Express, które potaniały o 2,92%. Na tle słabszych wyników wyróżniał się Nasdaq 100, który wzrósł o 0,13%. Liderem wzrostów była spółka The Trade Desk, której akcje zyskały 6,52%. Tesla z kolei straciła na zamknięciu prawie 2%, a Meta Platforms ponad 1.5%. 

Na tle globalnych napięć gospodarczych pozytywnie wyróżniły się wyniki spółki ASML za drugi kwartał 2025 roku. Holenderski producent sprzętu litograficznego osiągnął przychody na poziomie 7,7 mld euro, co oznacza wzrost o 23% w ujęciu rocznym i wynik przewyższający oczekiwania analityków. Zysk netto wyniósł 2,3 mld euro (wzrost o 45%), a zysk na akcję sięgnął 5,9 euro, co oznacza poprawę o 47% rok do roku. Firma prognozuje, że w trzecim kwartale przychody znajdą się w przedziale od 7,4 do 7,9 mld euro. Prezes Christophe Fouquet wskazał na utrzymujące się silne fundamenty popytu, szczególnie wśród klientów z sektora sztucznej inteligencji, ale jednocześnie ostrzegł przed rosnącą niepewnością wynikającą z sytuacji makroekonomicznej i napięć geopolitycznych.

W kontekście rozwoju AI istotny głos zabrał Jensen Huang, prezes Nvidii. Podkreślił, że otwarty kod źródłowy rozwijany w Chinach może stać się impulsem dla globalnego postępu technologicznego. Porównał znaczenie sztucznej inteligencji do elektryczności i internetu, określając ją jako fundamentalną infrastrukturę przyszłości. Według Huanga, w ciągu najbliższej dekady fabryki będą sterowane przez systemy AI, współpracujące z ludźmi i robotami. Transformacja ta obejmie wiele sektorów – od nauki i medycyny po logistykę i transport.

Komisja Europejska oraz rząd Niemiec zawarły porozumienie w sprawie wieloletniego planu fiskalnego na lata 2025–2029. Uzgodnienia te pozwalają Niemcom na czasowe zwiększenie wydatków inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów infrastrukturalnych, a także wydatków związanych z bezpieczeństwem i obronnością. W zamian Berlin zobowiązał się do stopniowego ograniczania wydatków w dłuższej perspektywie, co ma zagwarantować stabilność finansów publicznych. Wczoraj EURUSD osłabił się do poziomu 1,1620.

Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich obecnie są na poziomie 4,477%, a 5-io letnie na 4,041%. Złoto znajduje się na poziomie 3341 USD za uncję trojańską. Srebro mimo lepszej passy ostatnimi czasy, od dwóch sesji jest w korekcie spadkowej z wyceną 37,87 USD. Bazowa inflacja CPI w Wielkiej Brytanii wyniosła 3,7%, a GBPUSD obecnie wyceniane jest na poziomie 1,3406.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.