Oanda TMS Starter 15 XI

Flesz   •   15-11-2023 07:55
Wczoraj głównym wydarzeniem dnia była publikacja raportu o inflacji w USA. Na skutek niższych wyników od oczekiwań dolar osłabił się, spadły rentowności długu USA a indeksy z Wall Street dynamicznie urosły. Rynek jest przekonany, że Fed ze względu na postępujący proces dezinflacji nie podniesie stóp procentowych w grudniu. Rynkowe prawdopodobieństwo takiej decyzji po wczorajszej publikacji spadło do zera. Złoty na skutek tych danych umocnił się względem USD oraz euro. Złoto urosło do poziomu 1970 USD/oz.
Oanda TMS Starter 09 XI

Kontrakty terminowe Fed Fund nie wyceniają już żadnej podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach, w porównaniu z 28 proc. szansą na podwyżkę w styczniu 2024 r. wycenioną w poniedziałek. Obecnie rynek zakłada 86 proc. prawdopodobieństwo na obniżkę stóp procentowych o 25 pb do maja 2024 r. i 50 pb do lipca.

Prezes Fed w Chicago, Austan Goolsbee, powiedział: „Postęp trwa, chociaż nadal mamy przed sobą długą drogę”. Dodał także: „Ponieważ inflacja towarów już spada, a inflacja usług innych niż mieszkaniowe zwykle dostosowuje się powoli, kluczem do dalszego postępu w ciągu najbliższych kilku kwartałów będzie to, co stanie się z inflacją w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Mówiąc bardziej ogólnie, w miarę spadku inflacji na drodze zawsze pojawiają się pewne wyboje”.

Prezes Fed w Richmond, Thomas Barkin, starał się studzić emocje i powiedział, że nie jest przekonany, że inflacja znajduje się na ścieżce płynnego spadku do 2 proc., pomimo „prawdziwego postępu” w ograniczaniu presji cenowej w ostatnich miesiącach. Przyznał, że wskaźniki inflacji spadły, ale znaczna część tej zniżki wynikała z częściowego odwrócenia skoków cen z czasów Covid-19, które były spowodowane zwiększonym popytem i niedoborami podaży

W międzyczasie Izba Reprezentantów przyjęła ustawę tymczasową mającą zapobiec grożącemu zawieszeniu działalności rządu USA. Następnie będzie musiał ją zatwierdzić Senat. Finansowanie rządowe wygasa obecnie w najbliższy piątek.

Rentowność amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych spadła o 20 pb do 4,84 proc., a 10-letnich o 19 pb do 4,45 proc.

Indeksy na Wall Street odnotowały znaczące wzrosty. Nasdaq Composite zyskał 2,4 proc., SP500 1,9 proc. a Dow Jones zamknął dzień wyżej o 1,4 proc. W Europie DAX zamknął dzień z wynikiem dodatnim 1,76 proc. a CAC40 zanotował rezultat 1,39 proc.   Na GPW widzieliśmy wczoraj imponującą sesję. WIG20 urósł o 4,85 proc. a WIG o 4,17 proc.

Złoty dynamicznie zyskał na skutek słabego USD. Kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,40 i znalazł się najniżej od 2020 roku. Notowania USD/PLN osiągnęły poziom 4,04 co jest najniższą wartością od połowy sierpnia.

Złoto urosło do 1970 USD. Ropa WTI „wzbiła się” nad poziom 79,5 USD po czym cena spadła do 78 USD. Aktualnie baryłka kosztuje 78,7 USD.

Bitcoin spadł o prawie 2,4 proc. i osiągnął wartość 34 800 USD po czym odbił do 35 600 USD.

  • Ceny konsumenckie w USA w październiku nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Właściwa stopa bazowa, nie uwzględniająca cen energii i żywności, uplasowała się na poziomie 0,2 proc. i była niższa niż w sierpniu i wrześniu. Zasadniczy wskaźnik CPI spadł z 3,7 proc. do 3,2 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 3,3 proc. Bazowy natomiast obniżył się do 4 proc. z 4,1 proc. r/r. Prognozy wskazywały brak zmian. Dalsza podwyżka stóp procentowych przez Fed staje się coraz mniej prawdopodobna.
  • Indeks koniunktury gospodarczej w Niemczech ZEW wzrósł w listopadzie do swego najwyższego poziomu od marca br. (9,8 pkt.). Indeks oczekiwań gospodarczych ZEW dla Niemiec spadł w październiku br. do swojego najniższego poziomu od sierpnia 2020 (-79,9 pkt.), a w listopadzie br. minimalnie wzrósł do poziomu -79,8 pkt. 
  • Po rewizji danych w III kw. br. roczna dynamika realnego PKB w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów obniżyła się 6-ty kwartał z rzędu osiągając poziom 0,1 proc. To najniższa roczna dynamika realnego PKB w strefie euro od I kw. 2021. Poprzednio informowano o 0,5 proc. rocznej dynamice realnego PKB w strefie euro w III kw. br.
  • Według wstępnych wyrównanych sezonowo danych realny PKB w Polsce w III kw. br. wzrósł w stosunku do poprzedniego kwartału o 1,4 proc. To wynik wyższy niż osiągnięty w II kw. br. (+0,3 proc. k/k), ale niższy od prognoz ekonomistów (+2,2 proc. k/k). Według danych nie wyrównanych sezonowo realny PKB w Polsce był wyższy w III kw. br. niż rok wcześniej o 0,4 proc. wobec spadku r/r o 0,6 proc. w II kw. br. oraz oczekiwań na poziomie +0,3 proc. r/r. Według wstępnych danych wyrównanych sezonowo realny PKB w Polsce był w III kw. br. wyższy niż rok wcześniej o 0,5 proc. W II kw. br. wyrównana sezonowo roczna dynamika realnego PKB wynosiła -0,3 proc.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.