Oanda TMS Starter 14 XI

- Seria wypowiedzi przedstawicieli Fed podkreśliła niepewności dotyczące przyszłej polityki Fed. Lorie Logan powiedziała, że chociaż prawdopodobnie potrzebne będą dalsze obniżki stóp, politycy powinni działać wolno ze względu na niepewność co do tego, jak restrykcyjna jest obecna polityka monetarna. Dodała również, że wzrosła niepewność dotycząca neutralnej stopy procentowej, co jest związane ze zmianami strukturalnymi w gospodarce, które są stosunkowo nowe a ich ocena zajmie trochę czasu.
- Alberto Musalem stwierdził, że Rezerwa Federalna jest bliska osiągnięcia swoich celów w zakresie inflacji i zatrudnienia ale zaznaczył jednocześnie, że polityka monetarna powinna pozostać umiarkowanie restrykcyjna do czasu, kiedy dynamika wzrostu cen pozostaje powyżej pułapu 2 proc.
- Dużo niepewności wynikało również z wypowiedzi Jeff Schmid (Fed Kansas City), która stwierdziła, że to jest czas na łagodzenie warunków monetarnych ale jednocześnie dodała, że nie wiadomo jak mocno należy ciąć koszt pieniądza i na jakim poziomie poziom stóp się ustabilizuje.
- Neel Kashkari (Fed Minneapolis) ocenił raport CPI i stwierdził, że inflacja zmierza w kierunku celu banku centralnego (2 proc.). Dodał, że do kolejnej decyzji jest jeszcze trochę czasu i należy analizować bieżące dane, które pozwolą podjąć właściwą decyzję.
- Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wyceniają obniżkę ponad 80 proc. prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w grudniu przez Fed o 25 punktów bazowych. Oznacza to, że rynek daje więcej szans na taki ruch w porównaniu do oceny z początku tego tygodnia. Oczekiwania na 2025 rok wskazują, że amerykańska instytucja złagodzi politykę monetarną łącznie o 56 pb.
- Partia Republikańska utrzyma większość w Izbie Reprezentantów, mając co najmniej 218 miejsc w 435-osobowej izbie. Oznacza to, że partia ta uzyskała pełną kontrolę nad rządem, w tym nad Białym Domem i Kongresem. W 100-osobowym Senacie politycy tego ugrupowania mają 53 miejsca wobec 47 Demokratów. Da to nowo wybranemu prezydentowi większe możliwości wprowadzania jego polityk dotyczących imigracji, regulacji, gospodarki i innych kwestii. Prezydent-elekt nominował senatora Marco Rubio na stanowisko sekretarza stanu.
- Miesięczna inflacja CPI za październik wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, tyle samo co we wrześniu. Inflacja bazowa, która wyklucza żywność i energię, wzrosła o 0,3 proc. m/m, również zgodnie z oczekiwaniami i tyle samo co we wrześniu. Roczna inflacja CPI wyniosła 2,6 proc. w październiku (wobec 2,4 proc. wcześniej), a inflacja bazowa 3,3 proc., tyle samo co we miesiąc wcześniej. To pierwsze przyspieszenie wzrostu cen od marca tego roku.
- Dziś otrzymamy inflację PPI oraz tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Prognozy wskazują na wzrost cen producenckich o 0,2 proc. m/m oraz 2,3 proc. w ujęciu rok do roku. Wskaźnik bazowy ma wynieść odpowiednio 0,2 proc. oraz 3 proc.
- Rentowność obligacji USA 2-letnich spadła o 5 punktów bazowych do 4,29 proc., podczas gdy 10-letnich wzrosła o 2 punkty bazowe do poziomu 4,45 proc.
- Dolar zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł do poziomu lekko poniżej 1,0540 – najniższego od ponad roku. Złoty stracił względem amerykańskiej waluty. Para USD/PLN na koniec dnia była w okolicy 4,11 a dziś rano pokonała pułap 4,12. Kurs EUR/PLN spadł do 4,34.
- Na GPW odnotowano spadki. WIG20 stracił lekko ponad -1 proc. a WIG blisko -0,9 proc.
- DAX stracił -0,16 proc., CAC40 spadł o -0,14 proc.
- Na rynku surowcowym ceny ropy Brent wzrosły o 0,5 proc. do 72,28 USD, a złoto spadło o 1 proc. do 2573 USD.
- Bitcoin po wzroście do 93 tys. USD spadł ponownie w okolice 89 tys.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne