OANDA TMS Starter 14 VII

Flesz   •   14-07-2025 08:20
W poniedziałek główne indeksy giełdowe w regionie Azji i Pacyfiku notowały umiarkowane wzrosty lub pozostawały na stabilnym poziomie, co odzwierciedlało względnie spokojny sentyment inwestorów w tamtym regionie. Indeks Hang Seng urósł 0.52%, a japoński Nikkei225 spadł o ponad 0.2%. Dane gospodarcze z Japonii nie napawają optymizmem – produkcja przemysłowa spadła tam w maju o 0.1% w ujęciu miesięcznym oraz o 2.4% rok do roku, co może sugerować utrzymującą się słabość w sektorze wytwórczym.
OANDA TMS Starter 14 VII

Z kolei Chiny odnotowały pozytywne zaskoczenie w handlu zagranicznym. Nadwyżka handlowa Państwa Środka wzrosła w czerwcu do 114.8 mld dolarów, przewyższając zarówno wynik z maja (103.2 mld dolarów), jak i rynkowe oczekiwania. Eksport wzrósł o 5.8% w ujęciu rocznym, a import – o 1.1%, co wskazuje na stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej.

Na arenie międzynarodowej napięcia polityczno-handlowe przybierają na sile. Unia Europejska zdecydowała się przedłużyć zawieszenie działań odwetowych wobec ceł nałożonych przez USA do początku sierpnia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że UE wciąż liczy na porozumienie z Waszyngtonem, jednak równocześnie przygotowuje się na alternatywne scenariusze. Sytuację zaostrzył Donald Trump, zapowiadając możliwość wprowadzenia 30-procentowych ceł na towary z UE i Meksyku już od 1 sierpnia, niezależnie od obowiązujących obecnie taryf sektorowych.

Dynamiczne zmiany zachodzą również na rynku kryptowalut. Bitcoin osiągnął nowy rekordowy poziom, przekraczając 121 000 dolarów. Na fali optymizmu Ethereum także umocniło swoją pozycję, przekraczając poziom 3 038 dolarów. W USA cały czas narastają napięcia wokół Rezerwy Federalnej. Doradca ekonomiczny Białego Domu Kevin Hassett zasugerował, że Donald Trump może mieć podstawy do zwolnienia prezesa Fed Jerome’a Powella. Sam prezydent skrytykował Powella publicznie, oskarżając go o szkodzenie gospodarce i zbyt opieszałe działania w zakresie obniżania stóp procentowych.

Obecnie kontrakty na indeks SP500 znajdą się na poziomie 6224 pkt, co oznacza spadek o 0.5% względem piątkowego zamknięcia. Główna para walutowa znajduje się na poziomie 1.1665, czyli 0.22% poniżej zamknięcia ostatniego tygodnia. Złoto stabilnie podtrzymuje wycenę na poziomie 3558 USD za uncję trojańską, a ropa brent traci 0.43% i teraz wyceniana jest na 71.215 USD za baryłkę.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.